www.svethardware.cz
>
>
>
>

Komentář: Ice Lake ukazují aktuální technologickou mizérii Intelu

Komentář: Ice Lake ukazují aktuální technologickou mizérii Intelu
, , aktualita
Kdekdo může být zklamaný z toho, že AMD nedokázalo ve skutečnosti moc navýšit takty 7nm procesorů a posunulo jejich hranice na samotnou mez. Pokud ovšem v případě Ryzen 3000 budeme mluvit o zklamání, tak u Intelu musí nastat rovnou zděšení.
K oblíbeným
reklama
Zrovna nedávno jsme probírali, jak procesory Ryzen 3000 ani nedokáží dosáhnout maximální turbo frekvence na všech jádrech. Tu mohou zvládnout třeba jen dvě nebo i jedno, zatímco ostatní se pohybují níže. V podstatě to nevadí, protože maximální turbo stejně platí pro jedno jádro, takže se vždy využije to konkrétní, nicméně vzkaz je jasný. AMD se pohybuje na samotné hranici toho, co poskytuje 7nm proces firmy TSMC a je to špatná zpráva především pro overclockery. 
 
V případě Intelu se přitom už dlouho proslýchá, že vedle výtěžnosti bylo při vývoji 10nm technologie velkým problémem dosažení taktů, které by byly alespoň srovnatelné se 14nm procesory. Ba co víc, 10nm proces tu už dávno měl být a Intel během doby, v níž nuceně prodlužoval životnost 14nm procesu, dokázal zvýšit takty jím vyráběných procesorů. 
 
 
Když si vezmeme, že poslední 14nm generace měla být Skylake (a ne Kaby Lake, Coffee Lake / Coffee Lake Refresh a Comet Lake), tak tu máme čtyřjádrové desktopové procesory končící na 4,2 GHz. Dnešní osmijádrové pracují až na 5 GHz a velice podobné je to v případě mobilních. 
 
Skylake-U s TDP 15 W nabízí až 3,4 GHz, ovšem jen na dvou jádrech i v případě Core i7. Moderní Whiskey Lake-U, již čtyřjádrové procesory, mají také TDP 15 W, stejně jako mohou mít i nejnovější Ice Lake, jenomže jejich turbo dosahuje až 4,8 GHz a základní takt 1,9 GHz. 
 
 
Pokud jde o testy procesoru, ne jejich iGPU, pak právě grafiku můžeme z těchto úvah vynechat, neboť třeba při renderování jde téměř veškerá energie do CPU. Moderní Ice Lake ji přitom i s TDP 28 W dokáží využít tak, že nabídnou maximální turbo 4,1 GHz a základní takt 2,3 GHz. Testován byl však konkrétně procesor Core i7-1065G7, který má základ pouze na 1,3 GHz, turbo 3,9 GHz a all-core turbo 3,5 GHz, což je nejlepší možný scénář pro TDP nastavené na 25 W. 
 
V řadě testů pak 15W Ice Lake za 15W Whiskey Lake zaostával, nebo se mu přinejlepším vyrovnal, což může být impozantní výsledek s ohledem na zcela jasnou nevýhodu Ice Lake v nižších taktech. 
 
Jenomže zákazníka nemusí vůbec zajímat, že mu Intel nabízí procesor, jehož jádra mají vysoký výkon na takt (IPC), když starší procesory dokáží nabídnout se stejným TDP výrazně vyšší takty, které nevýhodu nižšího IPC vyrovnají. Uvidíme, jak dopadnou testy reálných produktů určených pro trh, ovšem specifikace procesorů mluví zcela jasně.
 
A nám nyní může být už jasné i to, proč Intel v dohledné době nevyšle na trh 10nm desktopové procesory. Mobilní CPU mají velkou výhodu ve vysoce výkonných iGPU, která má však u desktopových jen nicotný význam, zvláště u těch nejvýkonnějších. Pak by asi nevypadalo moc dobře, kdyby na trh přišly 10nm procesory, které by měly třeba 2,5 GHz základní takt a turbo 4,2 GHz a v zásadě by nabídly stejný poměr výkonu a spotřeby. To jsou samozřejmě jen dohady založené na tom, jaké jsou specifikace mobilních Ice Lake a o nic jiného než dohady ani jít nemůže, když desktopové Ice Lake nepřijdou.
 
Pro Intel samotný je to pak také otázka výtěžnosti, která v případě 10nm procesu jistě není tak vysoká jako v případě dlouhé roky laděného 14nm procesu. Jestli měl tedy Intel možnost přijít s 10nm desktopovými CPU, která by nabídla víceméně stejný výkon jako 14nm a navíc by jej pravděpodobně každý vyrobený kus přišel na vyšší náklady a znamenal by pokles marží, je celkem jasné, proč se něco takového nestalo. Otázka je, co přinese chystaný 7nm proces. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Včera, aktualita, Jan Vítek