Konečně přelom? RTX 3060 s okleštěnou těžbou otestována, nejde jen o ovladače

Konečně přelom? RTX 3060 s okleštěnou těžbou otestována, nejde jen o ovladače
, , aktualita
NVIDIA se nakonec rozhoupala ke kroku, který jsme od ní ani nečekali. Představila jednak GPU speciály určené přímo pro těžbu a aby zákazníky řádně motivovala k jejich koupi, okleštila těžební výkon karet RTX 3060. To ale zdaleka není vše.
K oblíbeným
reklama
Můžeme jen hádat, zda "protitěžební ochrana" karet GeForce RTX 3060 opravdu vydrží, neboť dle NVIDIE se opatření mělo týkat ovladačů, jež mají automaticky srazit výkon těžby na polovinu. Zatím můžeme říci to, že tato "funkce" skutečně funguje, a to na kartě, kterou otestoval jistý CryptoLeo, ovšem už máme také potvrzeno, že zdaleka nejde jen o ovladače a celé opatření je mnohem robustnější. 
 
 
Do rukou CryptoLea se náhodou dostal model ZOTAC RTX 3060 Twin Edge, čili karta od firmy, která nedávno popudila hráče svým nevhodným tweetem, jehož autor měl asi v úmyslu followerům jen ukázat pěknou řádku karet značky ZOTAC, ale evidentně při tom nezapojil mozek. 
 
Dnes tu máme v podstatě další ránu pro firmu ZOTAC a její pověst, neboť její RTX 3060 Twin Edge se už objevila na youtubovém kanálu věnovaném právě těžbě, ačkoliv se má oficiálně začít prodávat až příští týden ve čtvrtek. Nicméně to půjde pochopitelně spíše na vrub distributorům či koncovým prodejcům, kteří si jistě už řadu dní budují sklady a vypadá to, že někdo bude mít skutečný problém. Ve videu se totiž objevilo i sériové číslo dané karty, a tak bude možné dohledat, odkud se vzala. 
 
Nám se ale díky tomuto hardwarovému leaku potvrzuje jedna důležitá skutečnost. NVIDIA skutečně zařídila, aby hash rate této karty výrazně klesl (mluvilo se o polovičním výkonu), přičemž je zajímavé, že hashrate nejdříve běží minutu až dvě na očekávatelných 41,5 MH/s a teprve poté klesne na cca 25 MH/s, čili ne přímo na polovinu, ale i tak je taková těžba v podstatě k ničemu, zvláště když mají být k dispozici mnohem efektivnější produkty.
 
Zde si ale musíme uvědomit, že dotyčný CryptoLeo ještě nemá pro danou kartu příslušné grafické ovladače, zatímco NVIDIA včera ohlásila, že těžba bude okleštěna právě jistým opatřením implementovaným do ovladačů, čili buď se zde někdo spletl, anebo se (pravděpodobněji) NVIDIA snažila mlžit. A máme už také potvrzeno, že tato věc se nebude týkat jen Windows, ostatně pokud někdo těží ve velkém, využívá spíše Linux. Především jde ale o to, že CryptoLeo sám dokazuje, že ovladače jsou v tomto případě zcela mimo hru i ve Windows.
 
Na Twitteru už také sám Bryan Del Rizzo (Director of Global PR, GeForce) potvrdil, že nejde jen o věc ovladačů a má jít o zabezpečenou komunikaci (handshake) mezi ovladači, BIOSem a samotným křemíkem, která má zajistit, aby nebylo možné odstranit omezovač hashovacího výkonu. 
 
Navíc tu máme zprávu od leakera kopite7kimi, který už dříve v lednu hlásil, že Jensen Huang bude bojovat proti těžbě, což dává váhu jeho nové informaci o tom, že firma připravuje nové verze svých existujících GPU a ty staré přestane vyrábět. Čili v dohledné době by se měly dostat pod novým ID na trh karty RTX 3090, 3080 a další, které budou mít také snížený výkon při těžbě, zatímco sama NVIDIA na ní bude moci samozřejmě dále vydělávat díky novým speciálům.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0 a rovněž Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů