www.svethardware.cz
>
>
>
>

Micron opravdu odkoupí podíl Intelu ve společném podniku pro 3D XPoint

Micron opravdu odkoupí podíl Intelu ve společném podniku pro 3D XPoint
, , aktualita
Dobře víme, že paměti 3D XPoint byly vyvinuty ve společném podniku Intelu a Micronu, a to ve firmě IMFT. Micron nyní chce odkoupit celý podíl Intelu v IMFT, ačkoliv sám ani nedostal na trh žádné vlastní produkty, které by byly na těchto pamětech založeny.
K oblíbeným
reklama
O prodeji podílu Intelu v IM Flash Technologies firmě Micron se mluví už od podzimu a my si tuto skutečnost můžeme nyní potvrdit pak se podívat i na to, co má následovat.
 
Intel má za sebou dlouhá léta spolupráce s Micronem, která se týká právě paměťových technologií a není to pouze 3D XPoint. Jsou to i paměti NAND Flash, které tyto firmy společně dostaly do moderní podoby s 96 vrstvami, takže se pohybují v přední linii. Hybrid Memory Cube jako moderní vysokorychlostní DRAM a konkurenci pamětí HBM můžeme naopak považovat za neúspěch. 
 
 
Co se týče pamětí 3D XPoint, Intel je už nějaký ten pátek používá ve vlastní produktové rodině Optane, která zatím do spotřebitelského sektoru moc nezasáhla a pokud ano, tak to bylo velice rozpačité. Ostatně naposledy jsme zmínili Optane H10 kombinující 3D XPoint jako cache a NAND Flash jako hlavní úložiště. Problém je ten, že pokud jde o samostatné 32GB nebo i 64GB Optane, ty mají na dnešní poměry velice pomalý zápis, takže pokud by se něco takového mělo použít jako cache, musel by se zápis oproti dnes dostupným malým Optane několikanásobně zrychlit. Ale zpět k tématu. 
 
Zatímco Intel má Optane, Micron ohlásil řadu QuantX, ovšem problém je ten, že žádný takový produkt dosud nedorazil na trh, ačkoliv na to už bylo dost času. Otázka je, na co Micron čeká a zda vůbec plánoval koncové produkty opravdu vyrábět, nebo tím pouze ukázat, že 3D XPoint jsou také jeho. Ostatně Micron není zrovna firma, která by byla známá jako klasický výrobce koncových produktů. Nějaké ve svém portfoliu má, ale především je to dodavatel hardwaru pro jiné firmy. 
 
Ovšem možná že Micron jen vyčkává, až bude k dispozici druhá generace pamětí 3D XPoint, na níž s Intelem aktuálně stále pracuje. Ostatně i přes bombastická prohlášení se ta první generace zrovna neukázala v tak dobrém světle a nyní jsou Optane konkurencí spíše pro moderní SSD, než aby se svým výkonem pohybovaly mezi DRAM a SSD. Dalo by se ovšem polemizovat na téma dlouhodobě udržitelného výkonu a plynule přejít k výdrži buněk, ale ani to není tématem tohoto článku. 
 
V tomto roce má být tedy dokončen vývoj druhé generace pamětí 3D XPoint a poté už si Intel a Micron mají jít každý svou cestou, čili vyvíjet tuto technologii po svém. Intel má možnost pozdržet prodej svého podílu Micronu až o jeden rok, což možná využije, aby si zajistil čas pro rozjetí výroby a vývoje i ve vlastních provozech. Micron by mu pak měl zaplatit asi 1,5 miliardy dolarů za podíl v IMFT. Dále očekáváme, že se na trhu konečně objeví i Optane DC Persistent Memory, čili paměťové moduly s paměťmi 3D XPoint, které vytvoří další paměťovou vrstvu mezi RAM a PCIe SSD. A především můžeme být zvědaví na to, kam se posunou nové paměti 3D XPoint. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace
Pokud jde o modifikace nadšených fanoušků her, titul Zaklínač 3 na tom nikdy nebyl tak, jako třeba Skyrim ze série The Elder Scrolls. Modifikace to tak byly spíše kosmetické, ale nyní se otevírá úplně nová cesta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy
Vypadá to, že Tesla se s konečnou platností zbaví hardwaru firmy NVIDIA pro své AI systémy pro řízení vozů. Mluvilo se o tom už minulý rok a nyní tu máme informace o čipu Tesla FSD, který má nabídnout 21násobek výkonu NVIDIA DGX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII
Samotná společnost AMD už potvrdila, že se opravdu chystá oslavit své 50leté výročí i pomocí speciální edice procesorů Ryzen 7 2700X. Navíc se dozvídáme, že k nim přibudou také karty Radeon VII, ale ukázalo se konečně, v čem budou zvláštní?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů
Už dříve jsme se mohli dozvědět o misi Discovery, která se týká asteroidu 16 Psyche, což by mohlo být ve skutečnosti jádro protoplanety. Jde o asteroid typu M, který je tak i potenciálním zdrojem surovin v hodnotě kvadrilionů dolarů.
Včera, aktualita, Jan Vítek