www.svethardware.cz
>
>
>
>

Micron opravdu odkoupí podíl Intelu ve společném podniku pro 3D XPoint

Micron opravdu odkoupí podíl Intelu ve společném podniku pro 3D XPoint
, , aktualita
Dobře víme, že paměti 3D XPoint byly vyvinuty ve společném podniku Intelu a Micronu, a to ve firmě IMFT. Micron nyní chce odkoupit celý podíl Intelu v IMFT, ačkoliv sám ani nedostal na trh žádné vlastní produkty, které by byly na těchto pamětech založeny.
K oblíbeným
reklama
O prodeji podílu Intelu v IM Flash Technologies firmě Micron se mluví už od podzimu a my si tuto skutečnost můžeme nyní potvrdit pak se podívat i na to, co má následovat.
 
Intel má za sebou dlouhá léta spolupráce s Micronem, která se týká právě paměťových technologií a není to pouze 3D XPoint. Jsou to i paměti NAND Flash, které tyto firmy společně dostaly do moderní podoby s 96 vrstvami, takže se pohybují v přední linii. Hybrid Memory Cube jako moderní vysokorychlostní DRAM a konkurenci pamětí HBM můžeme naopak považovat za neúspěch. 
 
 
Co se týče pamětí 3D XPoint, Intel je už nějaký ten pátek používá ve vlastní produktové rodině Optane, která zatím do spotřebitelského sektoru moc nezasáhla a pokud ano, tak to bylo velice rozpačité. Ostatně naposledy jsme zmínili Optane H10 kombinující 3D XPoint jako cache a NAND Flash jako hlavní úložiště. Problém je ten, že pokud jde o samostatné 32GB nebo i 64GB Optane, ty mají na dnešní poměry velice pomalý zápis, takže pokud by se něco takového mělo použít jako cache, musel by se zápis oproti dnes dostupným malým Optane několikanásobně zrychlit. Ale zpět k tématu. 
 
Zatímco Intel má Optane, Micron ohlásil řadu QuantX, ovšem problém je ten, že žádný takový produkt dosud nedorazil na trh, ačkoliv na to už bylo dost času. Otázka je, na co Micron čeká a zda vůbec plánoval koncové produkty opravdu vyrábět, nebo tím pouze ukázat, že 3D XPoint jsou také jeho. Ostatně Micron není zrovna firma, která by byla známá jako klasický výrobce koncových produktů. Nějaké ve svém portfoliu má, ale především je to dodavatel hardwaru pro jiné firmy. 
 
Ovšem možná že Micron jen vyčkává, až bude k dispozici druhá generace pamětí 3D XPoint, na níž s Intelem aktuálně stále pracuje. Ostatně i přes bombastická prohlášení se ta první generace zrovna neukázala v tak dobrém světle a nyní jsou Optane konkurencí spíše pro moderní SSD, než aby se svým výkonem pohybovaly mezi DRAM a SSD. Dalo by se ovšem polemizovat na téma dlouhodobě udržitelného výkonu a plynule přejít k výdrži buněk, ale ani to není tématem tohoto článku. 
 
V tomto roce má být tedy dokončen vývoj druhé generace pamětí 3D XPoint a poté už si Intel a Micron mají jít každý svou cestou, čili vyvíjet tuto technologii po svém. Intel má možnost pozdržet prodej svého podílu Micronu až o jeden rok, což možná využije, aby si zajistil čas pro rozjetí výroby a vývoje i ve vlastních provozech. Micron by mu pak měl zaplatit asi 1,5 miliardy dolarů za podíl v IMFT. Dále očekáváme, že se na trhu konečně objeví i Optane DC Persistent Memory, čili paměťové moduly s paměťmi 3D XPoint, které vytvoří další paměťovou vrstvu mezi RAM a PCIe SSD. A především můžeme být zvědaví na to, kam se posunou nové paměti 3D XPoint. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kryptoměna IOTA opět hacknuta, systém transakcí byl zastaven Kryptoměna IOTA opět hacknuta, systém transakcí byl zastaven
Kryptoměny jsou zde pořád s námi a s tím i hackerské útoky. Další z nich dopadl na kryptoměnu IOTA, jejíž systémy byly hacknuty už podruhé a nyní to vedlo k zastavení systému. IOTA tak teď nefunguje a nelze potvrzovat transakce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA připravila zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077 NVIDIA připravila zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077
Aktualizováno: Během víkendu proběhla zajímavá výměna Tweetů mezi oficiálním účtem hry Cyberpunk 2077 a NVIDIA GeForce. Můžeme z toho vyčíst, že se snad chystá speciální verze herních karet právě pro tuto hru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.) Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance, tentokrát se společností QNAP. Odpovězte do 23.2. na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o mobilní NAS QNAP QGenie QG-103N.
Včera, soutěž, Karel Polívka
Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům
Ekologičtí aktivisté jakoby se nemohli shodnout na tom, co je vlastně ekologické. Na jednu stranu by moc chtěli elektrická auta, ale nechtějí, aby se pro ně stavěly továrny. Tesla tak musí pozastavit výrobu německé Gigafactory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry
Jak se šuškalo, tak se i stalo a společnost Nvidia skutečně přišla s novými mobilními čipy GeForce MX330 a MX350. Ty jsou postaveny na architektuře Pascal a znatelně zvyšují počty svých CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář