reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Microsoft uvolnil zdrojové kódy MS-DOS na GitHubu

2.10.2018, Milan Šurkala, aktualita
Microsoft uvolnil zdrojové kódy MS-DOS na GitHubu
Microsoft znovu uvolnil zdrojové kódy svého starého operačního systému MS-DOS 1.25 a 2.0 z roku 1983. Tentokrát si je bude možné stáhnout z tradičního serveru GitHub. Zejména první verze je zajímavá pouhými 7 zdrojovými soubory.
v roce 2014 zveřejnila společnost Microsoft zdrojové kódy operačního systému MS-DOS z počátku 80. let ve svém Computer History Museum. Nyní to udělala znovu tak, aby byl operační systém snáze k nalezení, takže využil tradiční úložiště zdrojových kódů GitHub. Ten byl mimo jiné Microsoftem odkoupen v červnu 2018. Na GitHubu se nyní objevuje MS-DOS 1.25 z 9. května 1983 a novější verze MS-DOS 2.0 z 8. srpna 1983. Historie operačního systému sahá ale ještě o tři roky dále, první verze 86-DOS byla vypuštěna 29. prosince roku 1980. Tu napsal Tim Paterson ze Seattle Computer Products, jehož systém Microsoft odkoupil za $75000 a na jehož základě byl pak vyvinut MS-DOS.
 
MS-DOS logo
 
MS-DOS 1.25 se skládá z pouhých 7 souborů a je nutno uznat, že nejde o zrovna jednoduchý zdrojový kód, neboť je napsaný v assembleru pro procesory 8086 (architekturu x86). V případě verze 2.0 už Microsoft vytvořil zhruba 100 souborů, ze kterých se skládá kód systému. Mezi poskytovanými soubory najdete občas i dokumentaci zdrojových kódů. Microsoft dále upozorňuje, že kódy byly zveřejněny pro prohlížení a zkoušení, nikoli však pro další vývoj a modifikace (tzn. aby nikdo zbytečně "nepushoval" modifikované verze zdrojových kódů do tohoto repozitáře na GitHubu).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama