www.svethardware.cz
>
>
>

Mozilla o kondici Internetu v roce 2018: není moc dobrá

Mozilla o kondici Internetu v roce 2018: není moc dobrá
, , aktualita
Mozilla vydala další zprávu o stavu Internetu, která se týká soukromí, bezpečnosti, otevřenosti, digitální inkluze, decentralizace a webové gramotnosti. Nemůžeme se přitom ani moc divit, že právě hledisko soukromí a bezpečnosti nevyznělo pozitivně. 
reklama
Mozilla se ale zaměřuje také na tzv. falešné zprávy, které jsou velkým tématem kvůli proběhlým prezidentským volbám především v USA. My zase můžeme vzpomenout na největší bezpečnostní únik v historii, který si zařídila společnost Equifax a pak tu samozřejmě nesmí chybět ani Facebook, v jehož případě už bylo v podstatě jen otázka času, než se začnou řešit jeho benevolence ohledně ochrany dat uživatelů. Není tak vůbec divu, že zpráva o soukromí a bezpečnosti vyzněla velice špatně, a to jde "jen" o Internet. V oblasti hardware zase máme Meltdown a Spectre, které přímo zatřásly světem platformy x86 a očekávají se dohry u soudů. 
 
 
Mozilla se věnuje spíše dalším problémům, které jsou spojeny s novými zařízeními v síti Internetu věcí. Ta přinesla řadu dalších možností, jak na Internet útočit, a to s dopadem na velké množství různých zařízení, ať už jde o prosté žárovky, ledničky či jiná zařízení a spotřebiče. Příkladem budiž botnet Mirai, který si ze zařízení v IoT dělal těžební slouhy pro Bitcoin. Zde Mozilla volá po zařízení automatických bezpečnostních aktualizací IoT produktů, což by mohlo celý problém alespoň trošku řešit. 
 
Zpráva si dále všímá vlivu sociálních médií na samotné využití webu. Už poměrně zřídka lidé chodí na samotné webové stránky, z nichž čerpají informace. Nyní vládne Google, Facebook, Amazon, Tencent, Baidu a Alibaba, na jejichž sociálních sítích mnoho lidí stráví téměř veškerý svůj "internetový čas", a tím tak může provozovatel sociální sítě svými algoritmy snadno ovlivňovat to, co kteří lidé vůbec uvidí za předkládané zprávy z ostatních serverů. 
 
Hromadné využívání sociálních sítí, které slouží jako informační kanály je ostatně i hlavní důvod toho, proč mají falešné zprávy tak velký úspěch a proč se dokáží šířit daleko rychleji než obyčejné, nudné a pravdivé informace. 
 
Když shrneme nejdůležitější špatné zprávy, které nám Mozilla předkládá, pak tu máme sociální sítě a jejich negativní dopad na informovanost, neustálé používání chabých hesel, vlády omezující svobodný přístup k internetu (nebo FCC), zavádějící podmínky o ochraně soukromí, jež jsou schválně nepochopitelné nebo neúplné a zakazování aplikací sociálních médií pro umlčení disentu, což platí pro země s autoritářskými režimy. 
 
Na druhou stranu roste podíl serverů používajících zabezpečený HTTPS, online se každým rokem dostane více lidí s tím, jak klesají ceny za připojení a dokonce i v celosvětovém měřítku vzrostla podpora pro síťovou neutralitu, i když Amerika zavelela opačným směrem. 
 
Zdroj: Mozilla


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vědci odhalili vzor ve zdánlivém chaosu prvočísel Vědci odhalili vzor ve zdánlivém chaosu prvočísel
Prvočísla byla v matematice viděna spíše jako nepředvídatelná, a stala se tak základem pro řadu kryptografických technik. Nicméně nyní vědci tvrdí, že v nich našli jistý vzor a ten je navíc překvapivě podobný se vzorem rozmístění atomů v některých materiálech.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BShark uvádí dostupnější vodíkový dron Narwhal 2 BShark uvádí dostupnější vodíkový dron Narwhal 2
Potřebujete-li solidní dolet na desítky kilometrů a několikahodinovou výdrž dronu, BShark Narwhal 2 může být tím pravým pro vás. Jeho palivem je vodík a nová generace je navíc výrazně dostupnější než ta předchozí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Migrace hvězd v naší galaxii: kde se rodí a kde končí? Migrace hvězd v naší galaxii: kde se rodí a kde končí?
Vzorek 600 hvězd, které se nyní nacházejí v našem sousedství, odhaluje fakta o migraci v Mléčné dráze. Ta je přitom velice značná a ukazuje se, že hvězdy se rodí daleko od místa svého skonu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte si připravil tři M.2 SSD pro PCIe Gigabyte si připravil tři M.2 SSD pro PCIe
Společnost Gigabyte nepatří zrovna mezi tradiční výrobce SSD a ostatně na tento trh vstoupila teprve letos s prvními SSD pro rozhraní SATA. Nyní ale představuje už tři modely SSD v podobě M.2 kartiček pro PCIe a NVMe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
K Měsíci se na BFR firmy SpaceX vydá japonský miliardář K Měsíci se na BFR firmy SpaceX vydá japonský miliardář
Společnost SpaceX dle svého slibu prozradila jméno člověka, který se jako první na raketě BFR vydá k Měsíci. Bude to japonský podnikatel Yusaku Maezawa, který však nebude cestovat sám. Chce pozvat šest umělců. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek