www.svethardware.cz
>
>
>

Mozilla o kondici Internetu v roce 2018: není moc dobrá

Mozilla o kondici Internetu v roce 2018: není moc dobrá
, , aktualita
Mozilla vydala další zprávu o stavu Internetu, která se týká soukromí, bezpečnosti, otevřenosti, digitální inkluze, decentralizace a webové gramotnosti. Nemůžeme se přitom ani moc divit, že právě hledisko soukromí a bezpečnosti nevyznělo pozitivně. 
reklama
Mozilla se ale zaměřuje také na tzv. falešné zprávy, které jsou velkým tématem kvůli proběhlým prezidentským volbám především v USA. My zase můžeme vzpomenout na největší bezpečnostní únik v historii, který si zařídila společnost Equifax a pak tu samozřejmě nesmí chybět ani Facebook, v jehož případě už bylo v podstatě jen otázka času, než se začnou řešit jeho benevolence ohledně ochrany dat uživatelů. Není tak vůbec divu, že zpráva o soukromí a bezpečnosti vyzněla velice špatně, a to jde "jen" o Internet. V oblasti hardware zase máme Meltdown a Spectre, které přímo zatřásly světem platformy x86 a očekávají se dohry u soudů. 
 
 
Mozilla se věnuje spíše dalším problémům, které jsou spojeny s novými zařízeními v síti Internetu věcí. Ta přinesla řadu dalších možností, jak na Internet útočit, a to s dopadem na velké množství různých zařízení, ať už jde o prosté žárovky, ledničky či jiná zařízení a spotřebiče. Příkladem budiž botnet Mirai, který si ze zařízení v IoT dělal těžební slouhy pro Bitcoin. Zde Mozilla volá po zařízení automatických bezpečnostních aktualizací IoT produktů, což by mohlo celý problém alespoň trošku řešit. 
 
Zpráva si dále všímá vlivu sociálních médií na samotné využití webu. Už poměrně zřídka lidé chodí na samotné webové stránky, z nichž čerpají informace. Nyní vládne Google, Facebook, Amazon, Tencent, Baidu a Alibaba, na jejichž sociálních sítích mnoho lidí stráví téměř veškerý svůj "internetový čas", a tím tak může provozovatel sociální sítě svými algoritmy snadno ovlivňovat to, co kteří lidé vůbec uvidí za předkládané zprávy z ostatních serverů. 
 
Hromadné využívání sociálních sítí, které slouží jako informační kanály je ostatně i hlavní důvod toho, proč mají falešné zprávy tak velký úspěch a proč se dokáží šířit daleko rychleji než obyčejné, nudné a pravdivé informace. 
 
Když shrneme nejdůležitější špatné zprávy, které nám Mozilla předkládá, pak tu máme sociální sítě a jejich negativní dopad na informovanost, neustálé používání chabých hesel, vlády omezující svobodný přístup k internetu (nebo FCC), zavádějící podmínky o ochraně soukromí, jež jsou schválně nepochopitelné nebo neúplné a zakazování aplikací sociálních médií pro umlčení disentu, což platí pro země s autoritářskými režimy. 
 
Na druhou stranu roste podíl serverů používajících zabezpečený HTTPS, online se každým rokem dostane více lidí s tím, jak klesají ceny za připojení a dokonce i v celosvětovém měřítku vzrostla podpora pro síťovou neutralitu, i když Amerika zavelela opačným směrem. 
 
Zdroj: Mozilla


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba vyvinula 96vrstvé paměti BiCS se 4 bity na buňku Toshiba vyvinula 96vrstvé paměti BiCS se 4 bity na buňku
Toshiba si opravdu nedlouho po Samsungu připravila své verze 96vrstvých pamětí s buňkami typu QLC, což efektivně znamená, že kapacita pamětí se zdvojnásobí, pokud bereme jako předchozí generaci 64 vrstev s TLC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
YouTube Music získá nové funkce i lepší audio kvalitu YouTube Music získá nové funkce i lepší audio kvalitu
YouTube Music zatím není u nás dostupnou službou, to by se ale mělo v budoucnu změnit. Prozatím tak můžeme sledovat, co nového se zde objevuje. Již brzy bude podporovat lepší audio kvalitu, podporu Android Auto a mnoho dalšího.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Chystá se standardizované rozhraní pro VR headsety - vše přes USB C Chystá se standardizované rozhraní pro VR headsety - vše přes USB C
Ohlášen byl VirtualLink USB-C Alt Mode, který zajistí standardizované připojení headsetů virtuální reality. Nebudeme už muset využívat samostatné kabely pro video, data a napájení, takže vše zvládne jediný. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
HP představuje výkonné pracovní stanice Z2 HP představuje výkonné pracovní stanice Z2
HP inovovalo nabídku svých pracovních stanic o nové modely řady Z2. Najdete zde nové modely Z2 Mini, Z2 Small Form Factor, Z2 Tower i EliteDesk 800 WE. Zapracovalo se zejména na vyšším grafickém výkonu i bezpečnosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google pokládá privátní podmořský transatlantický kabel Dunant Google pokládá privátní podmořský transatlantický kabel Dunant
Google potřebuje rychlé spojení mezi Evropou a Amerikou, nechce se však spoléhat na služby jiných společností. Podmořský kabel pod Atlantickým oceánem si tak položí sám. Ponese jméno Dunant po prvním nositeli Nobelovy ceny míru. 
Dnes, aktualita, Milan Šurkala