www.svethardware.cz
>
>
>

Mozilla o kondici Internetu v roce 2018: není moc dobrá

Mozilla o kondici Internetu v roce 2018: není moc dobrá
, , aktualita
Mozilla vydala další zprávu o stavu Internetu, která se týká soukromí, bezpečnosti, otevřenosti, digitální inkluze, decentralizace a webové gramotnosti. Nemůžeme se přitom ani moc divit, že právě hledisko soukromí a bezpečnosti nevyznělo pozitivně. 
reklama
Mozilla se ale zaměřuje také na tzv. falešné zprávy, které jsou velkým tématem kvůli proběhlým prezidentským volbám především v USA. My zase můžeme vzpomenout na největší bezpečnostní únik v historii, který si zařídila společnost Equifax a pak tu samozřejmě nesmí chybět ani Facebook, v jehož případě už bylo v podstatě jen otázka času, než se začnou řešit jeho benevolence ohledně ochrany dat uživatelů. Není tak vůbec divu, že zpráva o soukromí a bezpečnosti vyzněla velice špatně, a to jde "jen" o Internet. V oblasti hardware zase máme Meltdown a Spectre, které přímo zatřásly světem platformy x86 a očekávají se dohry u soudů. 
 
 
Mozilla se věnuje spíše dalším problémům, které jsou spojeny s novými zařízeními v síti Internetu věcí. Ta přinesla řadu dalších možností, jak na Internet útočit, a to s dopadem na velké množství různých zařízení, ať už jde o prosté žárovky, ledničky či jiná zařízení a spotřebiče. Příkladem budiž botnet Mirai, který si ze zařízení v IoT dělal těžební slouhy pro Bitcoin. Zde Mozilla volá po zařízení automatických bezpečnostních aktualizací IoT produktů, což by mohlo celý problém alespoň trošku řešit. 
 
Zpráva si dále všímá vlivu sociálních médií na samotné využití webu. Už poměrně zřídka lidé chodí na samotné webové stránky, z nichž čerpají informace. Nyní vládne Google, Facebook, Amazon, Tencent, Baidu a Alibaba, na jejichž sociálních sítích mnoho lidí stráví téměř veškerý svůj "internetový čas", a tím tak může provozovatel sociální sítě svými algoritmy snadno ovlivňovat to, co kteří lidé vůbec uvidí za předkládané zprávy z ostatních serverů. 
 
Hromadné využívání sociálních sítí, které slouží jako informační kanály je ostatně i hlavní důvod toho, proč mají falešné zprávy tak velký úspěch a proč se dokáží šířit daleko rychleji než obyčejné, nudné a pravdivé informace. 
 
Když shrneme nejdůležitější špatné zprávy, které nám Mozilla předkládá, pak tu máme sociální sítě a jejich negativní dopad na informovanost, neustálé používání chabých hesel, vlády omezující svobodný přístup k internetu (nebo FCC), zavádějící podmínky o ochraně soukromí, jež jsou schválně nepochopitelné nebo neúplné a zakazování aplikací sociálních médií pro umlčení disentu, což platí pro země s autoritářskými režimy. 
 
Na druhou stranu roste podíl serverů používajících zabezpečený HTTPS, online se každým rokem dostane více lidí s tím, jak klesají ceny za připojení a dokonce i v celosvětovém měřítku vzrostla podpora pro síťovou neutralitu, i když Amerika zavelela opačným směrem. 
 
Zdroj: Mozilla


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Viceprezident Mike Rayfield opouští radeonovou divizi, prý ztratil zájem o práci Viceprezident Mike Rayfield opouští radeonovou divizi, prý ztratil zájem o práci
Mike Rayfield, dosavadní senior viceprezident a generální manažer Radeon Technologies Group (RTG) s koncem roku ve firmě AMD i sám skončí. To je jisté, avšak spekuluje se o důvodech, které ukazují na vyhoření.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne? Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla vesmíru, nebo snad ne?
Titulky hlásají, že loď SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic se přiblížila k hranici vesmíru a jinde se zase dozvíme, že už v něm byla. Pojďme se tak podívat na to, jak to ve skutečnosti je a co se podařilo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
John Romero uvede Sigil, rozšíření k 25. narozeninám Doomu John Romero uvede Sigil, rozšíření k 25. narozeninám Doomu
John Romero chce oslavit 25. narozeniny hry Doom uvedením megawadu Sigil, který bude k dispozici zdarma. Ten rozšíří původní legendární hru z roku 1993, která se stala průkopníkem FPS her, o pátou epizodu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Pro Evolution Soccer 2019 si nyní zahrajete zdarma (a legálně) Pro Evolution Soccer 2019 si nyní zahrajete zdarma (a legálně)
Konami vydává free-to-play verzi svého oblíbeného fotbalového simulátoru. PES 2019 Lite si můžete stáhnout zdarma pro PC, PlayStation 4 a Xbox One, budete ovšem muset oželet některé herní módy.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Akcie NVIDIE se drží na polovině maxima a největší investor možná odejde Akcie NVIDIE se drží na polovině maxima a největší investor možná odejde
Asi málokdo předpokládal, že konec druhé vlny těžby na grafických kartách NVIDII tak hluboce zasáhne na finančním trhu. Přesně to se ale stalo. Její akcie zakrátko klesly na polovinu letošního maxima, kde se drží a možná přijde i další rána.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář