www.svethardware.cz
>
>
>

Mozilla o kondici Internetu v roce 2018: není moc dobrá

Mozilla o kondici Internetu v roce 2018: není moc dobrá
, , aktualita
Mozilla vydala další zprávu o stavu Internetu, která se týká soukromí, bezpečnosti, otevřenosti, digitální inkluze, decentralizace a webové gramotnosti. Nemůžeme se přitom ani moc divit, že právě hledisko soukromí a bezpečnosti nevyznělo pozitivně. 
reklama
Mozilla se ale zaměřuje také na tzv. falešné zprávy, které jsou velkým tématem kvůli proběhlým prezidentským volbám především v USA. My zase můžeme vzpomenout na největší bezpečnostní únik v historii, který si zařídila společnost Equifax a pak tu samozřejmě nesmí chybět ani Facebook, v jehož případě už bylo v podstatě jen otázka času, než se začnou řešit jeho benevolence ohledně ochrany dat uživatelů. Není tak vůbec divu, že zpráva o soukromí a bezpečnosti vyzněla velice špatně, a to jde "jen" o Internet. V oblasti hardware zase máme Meltdown a Spectre, které přímo zatřásly světem platformy x86 a očekávají se dohry u soudů. 
 
 
Mozilla se věnuje spíše dalším problémům, které jsou spojeny s novými zařízeními v síti Internetu věcí. Ta přinesla řadu dalších možností, jak na Internet útočit, a to s dopadem na velké množství různých zařízení, ať už jde o prosté žárovky, ledničky či jiná zařízení a spotřebiče. Příkladem budiž botnet Mirai, který si ze zařízení v IoT dělal těžební slouhy pro Bitcoin. Zde Mozilla volá po zařízení automatických bezpečnostních aktualizací IoT produktů, což by mohlo celý problém alespoň trošku řešit. 
 
Zpráva si dále všímá vlivu sociálních médií na samotné využití webu. Už poměrně zřídka lidé chodí na samotné webové stránky, z nichž čerpají informace. Nyní vládne Google, Facebook, Amazon, Tencent, Baidu a Alibaba, na jejichž sociálních sítích mnoho lidí stráví téměř veškerý svůj "internetový čas", a tím tak může provozovatel sociální sítě svými algoritmy snadno ovlivňovat to, co kteří lidé vůbec uvidí za předkládané zprávy z ostatních serverů. 
 
Hromadné využívání sociálních sítí, které slouží jako informační kanály je ostatně i hlavní důvod toho, proč mají falešné zprávy tak velký úspěch a proč se dokáží šířit daleko rychleji než obyčejné, nudné a pravdivé informace. 
 
Když shrneme nejdůležitější špatné zprávy, které nám Mozilla předkládá, pak tu máme sociální sítě a jejich negativní dopad na informovanost, neustálé používání chabých hesel, vlády omezující svobodný přístup k internetu (nebo FCC), zavádějící podmínky o ochraně soukromí, jež jsou schválně nepochopitelné nebo neúplné a zakazování aplikací sociálních médií pro umlčení disentu, což platí pro země s autoritářskými režimy. 
 
Na druhou stranu roste podíl serverů používajících zabezpečený HTTPS, online se každým rokem dostane více lidí s tím, jak klesají ceny za připojení a dokonce i v celosvětovém měřítku vzrostla podpora pro síťovou neutralitu, i když Amerika zavelela opačným směrem. 
 
Zdroj: Mozilla


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl
Společnost AMD vyslala na trh své první 12nm procesory, a sice první várku Ryzen generace 2000. My si dnes můžeme vyzkoušet první dva kousky, a sice procesory Ryzen 7 2700X a Ryzen 5 2600X. 
Dnes, recenze, Jan Vítek
AMD Ryzen 2000 nastupují: co je nového? AMD Ryzen 2000 nastupují: co je nového?
AMD v Mnichově prezentovalo nové procesory Ryzen druhé generace, které přijdou na trh už velice brzy a s nimi také nové desky s čipsetem X470. Pojďme se podívat na to, co k tomu mohli říci tři zástupci této firmy.
Dnes, článek, Jan Vítek1 komentář
Exploze atomovky uprostřed Washingtonu DC: co se stane? Exploze atomovky uprostřed Washingtonu DC: co se stane?
Americké úřady se snaží připravit i na velice špatné události, a to třeba i na výbuch atomové bomby uprostřed města Washington DC. Výzkumníci pro to vytvořili velice podrobnou počítačovou simulaci, která předpovídá i konání lidí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Call of Duty: Black Ops 4 - bez single playeru, ale s adaptací PUBG? Call of Duty: Black Ops 4 - bez single playeru, ale s adaptací PUBG?
Na Internet prosakují zprávy o tom, že společnost Activision chce vytvořit vskutku moderní hru Call of Duty: Black Ops 4, ovšem v tom smyslu, že už zcela rezignuje na režim pro jednoho hráče a namísto něj se zaměří na hraní ve stylu PUBG.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další chyba CPU Intel umožní smazat BIOS i zablokovat jeho aktualizaci Další chyba CPU Intel umožní smazat BIOS i zablokovat jeho aktualizaci
Až se budete divit, že je pro vaši základní desku opět k dispozici nový BIOS řešící chybu procesorů Intel, pak vězte, že může jít o novou CVE-2017-5703. Ta umožní, aby malware zablokoval aktualizaci BIOSu, nebo jej rovnou smazal.
Dnes, aktualita, Jan Vítek