www.svethardware.cz
>
>
>

Mozilla o kondici Internetu v roce 2018: není moc dobrá

Mozilla o kondici Internetu v roce 2018: není moc dobrá
, , aktualita
Mozilla vydala další zprávu o stavu Internetu, která se týká soukromí, bezpečnosti, otevřenosti, digitální inkluze, decentralizace a webové gramotnosti. Nemůžeme se přitom ani moc divit, že právě hledisko soukromí a bezpečnosti nevyznělo pozitivně. 
reklama
Mozilla se ale zaměřuje také na tzv. falešné zprávy, které jsou velkým tématem kvůli proběhlým prezidentským volbám především v USA. My zase můžeme vzpomenout na největší bezpečnostní únik v historii, který si zařídila společnost Equifax a pak tu samozřejmě nesmí chybět ani Facebook, v jehož případě už bylo v podstatě jen otázka času, než se začnou řešit jeho benevolence ohledně ochrany dat uživatelů. Není tak vůbec divu, že zpráva o soukromí a bezpečnosti vyzněla velice špatně, a to jde "jen" o Internet. V oblasti hardware zase máme Meltdown a Spectre, které přímo zatřásly světem platformy x86 a očekávají se dohry u soudů. 
 
 
Mozilla se věnuje spíše dalším problémům, které jsou spojeny s novými zařízeními v síti Internetu věcí. Ta přinesla řadu dalších možností, jak na Internet útočit, a to s dopadem na velké množství různých zařízení, ať už jde o prosté žárovky, ledničky či jiná zařízení a spotřebiče. Příkladem budiž botnet Mirai, který si ze zařízení v IoT dělal těžební slouhy pro Bitcoin. Zde Mozilla volá po zařízení automatických bezpečnostních aktualizací IoT produktů, což by mohlo celý problém alespoň trošku řešit. 
 
Zpráva si dále všímá vlivu sociálních médií na samotné využití webu. Už poměrně zřídka lidé chodí na samotné webové stránky, z nichž čerpají informace. Nyní vládne Google, Facebook, Amazon, Tencent, Baidu a Alibaba, na jejichž sociálních sítích mnoho lidí stráví téměř veškerý svůj "internetový čas", a tím tak může provozovatel sociální sítě svými algoritmy snadno ovlivňovat to, co kteří lidé vůbec uvidí za předkládané zprávy z ostatních serverů. 
 
Hromadné využívání sociálních sítí, které slouží jako informační kanály je ostatně i hlavní důvod toho, proč mají falešné zprávy tak velký úspěch a proč se dokáží šířit daleko rychleji než obyčejné, nudné a pravdivé informace. 
 
Když shrneme nejdůležitější špatné zprávy, které nám Mozilla předkládá, pak tu máme sociální sítě a jejich negativní dopad na informovanost, neustálé používání chabých hesel, vlády omezující svobodný přístup k internetu (nebo FCC), zavádějící podmínky o ochraně soukromí, jež jsou schválně nepochopitelné nebo neúplné a zakazování aplikací sociálních médií pro umlčení disentu, což platí pro země s autoritářskými režimy. 
 
Na druhou stranu roste podíl serverů používajících zabezpečený HTTPS, online se každým rokem dostane více lidí s tím, jak klesají ceny za připojení a dokonce i v celosvětovém měřítku vzrostla podpora pro síťovou neutralitu, i když Amerika zavelela opačným směrem. 
 
Zdroj: Mozilla


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Airbus Skyways: autonomní dron pro doručování balíčků v přístavech Airbus Skyways: autonomní dron pro doručování balíčků v přístavech
Společnost Airbus zdaleka nevyrábí jen dopravní letadla. Přišla také s autonomním dronem Skyways, který má nabízet autonomní dopravu lehkých zásilek. První test proběhl v přístavu v Singapuru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
InSight je zaseknutý a NASA hledá řešení pomocí dvojníka InSight je zaseknutý a NASA hledá řešení pomocí dvojníka
NASA si ihned po přistání modulu InSight na Marsu začala na Zemi tvořit model jeho prostředí v měřítku 1:1 a také má k dispozici dvojníka samotného InSight, jakož i další kusy jím používaných nástrojů. To vše se jí nyní bude hodit.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD potvrzuje, že exploit Spoiler se jeho procesorů netýká AMD potvrzuje, že exploit Spoiler se jeho procesorů netýká
Spoiler je nový exploit, který má velice blízko známému Spectre, takže jde opět o spekulativní spouštění kódu coby technika pro navýšení výkonu. Ta ovšem může být zneužita, ovšem v případě Spoileru ne na procesorech AMD. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Crytek odhalil demo Neon Noir: ray tracing v reálném čase i na Radeonech Crytek odhalil demo Neon Noir: ray tracing v reálném čase i na Radeonech
Byla tu už řada debat o tom, zda ray tracing v reálném čase mohou zvládnout i jiné existující karty než GeForce RTX. Vypadá to, že odpověď na ni má společnost Crytek, jejíž demo Neon Noir mají zvládnout i dnešní mainstreamové karty AMD a NVIDIA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
The Division 2: jak si stojí AMD a NVIDIA? The Division 2: jak si stojí AMD a NVIDIA?
The Division 2 je jedna z her, ve které má prsty společnost AMD, což bylo jasně vidět i ze seznamu doporučeného hardwaru. Mohli bychom tak očekávat optimalizaci právě pro Radeony. Co nám ukáží testy? 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů