www.svethardware.cz
>
>
>
>

Mirai si z IoT zařízení zkusil udělat těžební nástroje pro Bitcoiny

Mirai si z IoT zařízení zkusil udělat těžební nástroje pro Bitcoiny
, , aktualita
Nechvalně známý botnet Mirai, který má za sebou mimo jiné také masové útoky v Německu či Libérii, se nyní zaměřil na chytrá zařízení v síti IoT. Z nich si tvoří celou armádu pomocníků, kteří by teoreticky mohli těžit Bitcoiny.
K oblíbeným
reklama
Kvůli botnetu Mirai tak mohou naše zařízení spadající do kategorie IoT (Internet of Things) sloužit někomu jinému k obohacení, aniž bychom o tom nějak věděli. Nicméně my za to zaplatíme především zvýšenou spotřebou i provozem na síti, ale především je pak zřejmé, že naše domácí síť podlehla útoku zvenčí a vyvstávají další otázky ohledně bezpečnosti.

Těžba Bitcoinů se postupem času prudce rozvíjela a měnila. Před nějakými sedmi lety se prováděla prostě pomocí procesorů, ale pak lidé objevili sílu grafických čipů, a to především AMD Radeon série HD 5000. GPU ale byla populární i dlouho poté v době generace Radeon R9, kteréžto karty bývaly pro těžbu hojně využívané, což na několik měsíců přineslo jejich nedostatek na trhu a zvyšující se ceny. Ovšem i tato doba už je za námi, neboť nastoupily specializované ASIC, jejichž výkonu a efektivitě nemohou víceúčelová GPU konkurovat. Nějnověji je tu tak Mirai, který těžbu Bitcoinů ale přenesl už přímo do kyberzločinné sféry.

Tuto událost zachytila iniciativa IBM X-Force, která ukázala náhlý vzrůst aktivity specifické varianty Mirai, jež slouží pro těžbu Bitcoinů a zaměřuje se na linuxová zařízení, na nichž běží BusyBox. Ten má spuštěný Telnet a právě na ten se zaměří útok malwaru Mirai s využitím hrubé síly, a to konkrétně slovníkovým zkoušením hesel. Právě Telnet pak poslouží jako brána pro útočníky, kteří napadnou dané IoT zařízení, takže to může být třeba i router, VoIP telefon, televizor a jiná.

Dle X-Force tak mohlo jít o pokus o zapřáhnutí i desítek tisíc napadnutých zařízení za účelem vydělávání peněz pomocí těžby Bitcoinů, což v principu může fungovat, ale v praxi prý moc ne. Vysvětlení je zřejmé. Výkon výpočetní techniky v ledničce, chytrém zámku u dvěří či žárovce není zrovna závratný a pro dané účely se prostě nehodí. Nikdo ale neříká, že měl Mirai skutečně posloužit k takovému účelu a spíše si někdo jen chtěl vyzkoušet, zda by to bylo možné, čemuž napovídá i náhlý pokles aktivity po 25. březnu.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax
Noctua nedávno dostala na trh nové procesorové chladiče Chromax Black a nyní je doplňují ventilátory a příslušenství Chromax. Máme tu konkrétně modely NF-A20, NF-A12x15, NF-A9, NF-A9x14 či NF-A8.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX
InWin si připravuje pod prostým označením 925 velkou skříň formátu Full Tower, která je tak určena pro výkonné PC sestavy. Sama nabídne krom potřebného místa mohutné tělo z broušeného hliníku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou
Acer na trh přináší monitor Predator CG437K P, který je určen pro ty nejnáročnější hráče. O tom ostatně svědčí už jeho úhlopříčka, ale vedle ní je tu i řada velice zajímavých specifikací a bohatá výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena
Studio Obsidian Entertainment, které už nějaký ten pátek patří Microsoftu, je aktuálně v kurzu jako to, které stojí za úspěchem hry The Outer Worlds. Nyní ale chceme probrat sérii Pillars of Eternity. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře