www.svethardware.cz
>
>
>
>

Mirai si z IoT zařízení zkusil udělat těžební nástroje pro Bitcoiny

Mirai si z IoT zařízení zkusil udělat těžební nástroje pro Bitcoiny
, , aktualita
Nechvalně známý botnet Mirai, který má za sebou mimo jiné také masové útoky v Německu či Libérii, se nyní zaměřil na chytrá zařízení v síti IoT. Z nich si tvoří celou armádu pomocníků, kteří by teoreticky mohli těžit Bitcoiny.
K oblíbeným
reklama
Kvůli botnetu Mirai tak mohou naše zařízení spadající do kategorie IoT (Internet of Things) sloužit někomu jinému k obohacení, aniž bychom o tom nějak věděli. Nicméně my za to zaplatíme především zvýšenou spotřebou i provozem na síti, ale především je pak zřejmé, že naše domácí síť podlehla útoku zvenčí a vyvstávají další otázky ohledně bezpečnosti.

Těžba Bitcoinů se postupem času prudce rozvíjela a měnila. Před nějakými sedmi lety se prováděla prostě pomocí procesorů, ale pak lidé objevili sílu grafických čipů, a to především AMD Radeon série HD 5000. GPU ale byla populární i dlouho poté v době generace Radeon R9, kteréžto karty bývaly pro těžbu hojně využívané, což na několik měsíců přineslo jejich nedostatek na trhu a zvyšující se ceny. Ovšem i tato doba už je za námi, neboť nastoupily specializované ASIC, jejichž výkonu a efektivitě nemohou víceúčelová GPU konkurovat. Nějnověji je tu tak Mirai, který těžbu Bitcoinů ale přenesl už přímo do kyberzločinné sféry.

Tuto událost zachytila iniciativa IBM X-Force, která ukázala náhlý vzrůst aktivity specifické varianty Mirai, jež slouží pro těžbu Bitcoinů a zaměřuje se na linuxová zařízení, na nichž běží BusyBox. Ten má spuštěný Telnet a právě na ten se zaměří útok malwaru Mirai s využitím hrubé síly, a to konkrétně slovníkovým zkoušením hesel. Právě Telnet pak poslouží jako brána pro útočníky, kteří napadnou dané IoT zařízení, takže to může být třeba i router, VoIP telefon, televizor a jiná.

Dle X-Force tak mohlo jít o pokus o zapřáhnutí i desítek tisíc napadnutých zařízení za účelem vydělávání peněz pomocí těžby Bitcoinů, což v principu může fungovat, ale v praxi prý moc ne. Vysvětlení je zřejmé. Výkon výpočetní techniky v ledničce, chytrém zámku u dvěří či žárovce není zrovna závratný a pro dané účely se prostě nehodí. Nikdo ale neříká, že měl Mirai skutečně posloužit k takovému účelu a spíše si někdo jen chtěl vyzkoušet, zda by to bylo možné, čemuž napovídá i náhlý pokles aktivity po 25. březnu.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
AMD si připsalo meziročně dvojnásobné tržby a potvrdilo vypuštěný Aldebaran AMD si připsalo meziročně dvojnásobné tržby a potvrdilo vypuštěný Aldebaran
Bylo dopředu jasné, že tržby společnosti AMD budou velice slušné, neboť nyní nejsou aktuální starosti s odbytem, jako spíše lítost nad nedostatečnými výrobními kapacitami. A vedle toho už není třeba čekat na Aldebaran.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře