reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Musk nakonec bude dále provozovat ztrátový Starlink nad Ukrajinou

17.10.2022, Milan Šurkala, aktualita
Musk nakonec bude dále provozovat ztrátový Starlink nad Ukrajinou
Elon Musk to má s podporou Ukrajiny docela jako na houpačce. Ze zachránce díky satelitům Starlinku se stal nenáviděnou osobou kvůli návrhu na příměří, aby si přisadil tím, že přestane dotovat ztrátový provoz internetové připojení. Následně ale otočil.
Satelitové internetové připojení SpaceX Starlink hraje v rusko-ukrajinském konfliktu poměrně zásadní roli. Ukrajinská infrastruktura byla na mnoha místech vážně poškozena a Starlink je tak v některých oblastech zbývající možností, jak mít přístup na Internet. První terminály dorazily na Ukrajinu na přelomu letošního února a března, přičemž Musk se díky tomu stal tak trochu zdejším hrdinou. To si ale postupně pokazil. Asi nejvíce to bylo kvůli jeho tweetu, kde nabádal k příměří. Ukrajince naštval tím, že navrhoval, aby si Rusko ponechalo Krym, který mu náležel už dlouhou dobu, navrhoval znovu uspořádat referendum pod dohledem OSN. Před pár dny si to rozhádal také tím, že už nechtěl dotovat provoz Starlinku nad územím Ukrajiny, které je "bezplatné". Nicméně tady došlo k významnému obratu. Ale popořadě.
 
Starlink Ukrajina
 
Musk tvrdí, že internetové připojení nad Ukrajinou ho stojí 20 mil. USD měsíčně, za což mohou i neustálé snahy i o kybernetické útoky na síť. Dosud byly náklady okolo 80 mil. USD, do konce roku předpokládá 124 mil. USD a pro následujících 12 měsíců by mělo jít o cca 380 mil. USD. SpaceX tak požádalo americkou vládu, aby na provoz a další terminály přispělo, když může z peněz daňových poplatníků dotovat miliardami další společnosti, neboť si dle svých slov nemůže nad Ukrajinou dovolit dotování provozu donekonečna. SpaceX mělo v dalším dokumentu napsat, že stojí před těžkým rozhodnutím, kdy si myslí, že nemá další finance na dodávání dalších terminálů a služeb, které jsou poptávány.
 
 
Zde se to ale ještě trochu více zamotává. Podle dřívějších dat SpaceX dodalo na Ukrajinu 20 tisíc terminálů (poslední číslo hovoří dokonce o 25 tisících), jenže 85 % z nich bylo částečně nebo plně zaplaceno někým jiným, např. americkou (1700) nebo polskou vládou (9000), případně dalšími státy a charitativními akcemi. SpaceX také říká, že ačkoli většina terminálů má předplacený plán za 500 USD, ve skutečnosti mnohdy nabízí ekvivalent nejdražšího připojení za 4500 USD měsíčně. Musk však nakonec otočil a na Twitteru se později vyjádřil, že "k čertu s tím, přestože je Starlink ztrátový a jiné firmy dostávají miliardy od daňových poplatníků, SpaceX bude nadále zadarmo pokračovat v podpoře Ukrajiny".
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama