Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Musk začíná mít dost, bere sedativa a byl předvolán

17.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Musk začíná mít dost, bere sedativa a byl předvolán
Elon Musk měl nedávno rozhovor v The New York Times a věru, nebyl moc pozitivní. Už příští týden musí před komisi SEC a přiznal také osobní problémy, braní Ambienu a práci v průměru 17 hodin každý den v týdnu.
Ve včerejším rozhovoru pro The New York Times se Elon Musk rozhovořil o posledních měsících, které zažívá v Tesle a je vidět, že už toho začíná mít dost. Poslední rok zhodnotil jako nesnesitelný a nejtěžší v celé jeho kariéře. Není divu, sužovaly ho vleklé problémy s pomalou výrobou Modelu 3, která dlouhou dobu zaostávala za původními plány a byla i jedním z důvodů, proč lidé Tesle nevěří, že dostojí svým slibům. I proto jsou akcie Tesly nejvíce shortovanými v historii burzy (nejvíce lidí si "vsadilo" na jejich pokles) a mnozí se záměrně snaží Teslu poškodit, aby pomohli tomuto snížení. To vše komplikuje Muskovu snahu a pořádně mu to cuchá nervy.
 
Elon Musk
 
autor: Mohammed Abdelzak [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/)], přes Flickr
 
Když pak 7. srpna ohlásil, že už toho má dost a zvažuje převod Tesly do privátního vlastnictví, začalo už úplné peklo. Akcie Tesly sice rychle vzrostly a spekulantům, kteří si sázeli na pokles a vyměkli, tak Musk dal dost "přes držku", nicméně si tím zavařil nejen u dozorčí rady Tesly (ta mu navíc doporučila přestat tweetovat), ale především u různých kontrolních orgánů. Ty považují tento tweet za záměrné ovlivňování cen akcií nepravdivými tvrzeními. Což je dost závažný problém. I proto byl Musk předvolán a už příští týden by měl stanout před americkou komisí SEC (Securities and Exchange Commission). Jeho tweet totiž obsahoval i větičku, která říkala, že má peníze pro výkup zajištěny, ale jak se ukázalo, až tak jisté to nemá.
 
V interview přiznal, že v práci tráví spoustu času a už se i stalo, že továrnu neopustil po dobu 3-4 dnů. Jeho pracovní týden činí až 120 hodin, což znamená okolo 17 hodin denně 7 dní v týdnu. Na spánek mu tedy zbývá méně než 7 hodin denně. Ostatně znovu přiznal, že bere Ambien, sedativum pro léčbu nespavosti. Jak říká, je to volba mezi žádným spánkem a Ambienem. Ten už bere nějakou dobu, např. před dvěma lety přiznal, že po Ambienu není dobré tweetovat a vysvětloval i to, proč jsou jeho noční tweety tak "speciální". Přátelé už o něj mají velký strach a je zde i podezření z braní rekreačních drog.
 
Sám také zmínil, že ho mrzí spousta věcí jako např. bratrova svatba, kterou stihl jen tak tak. Přímo z továrny sedl na letadlo, přiletěl těsně před svatbou a hned po ní už letěl zpátky do Tesly a pokračoval v práci. Své narozeniny, které měl před necelými dvěma měsíci, strávil celé v práci. Pracoval po celý den, minimálně oněch 24 hodin a už neřekl, kolik hodin ještě před a po svých narozeninách.
 
Vypadá to, že Tesla se nyní snaží najít nového CEO nebo alespoň jakéhosi "pomocníka". Sám Musk řekl, že pokud by znal někoho, kdo tu práci udělá lépe než on, tak mu okamžitě předá žezlo. Výsledky rozhovoru se už odrazily i na ceně akcií. Ty padají rychle dolů a za dnešek spadla hodnota akcií Tesly o 9 % na 305,5 USD za akcii. Od 7. srpna, kdy napsal svůj zakletý tweet, je to tak propad o 20 %. Pokud tak spekulanti nevyměkli jako Kalman Isaacs, který neudržel nervy, nakoupil akcie s velkou ztrátou a raději Muska za svůj neúspěch zažaloval, pak si nyní na propadu akcií mohli skutečně dost vydělat. Celý rozhovor si můžete přečíst na nytimes.com.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.