www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA HAMMER: kladivo na asteroidy

NASA HAMMER: kladivo na asteroidy
, , aktualita
Mezi vesmírné hrozby, jež jsou naprosto reálné, paří i zásah asteroidem a vůbec nemusí jít o onen zkázonosný kus skály, který ovlivní celou planetu a učiní ji na čas neobyvatelnou. Bohatě stačí lokální katastrofa a zničené město, čemuž by HAMMER měl zabránit.
reklama
Primárně samozřejmě záleží na tom, abychom byli vůbec schopni nebezpečný asteroid včas odhalit a byla možnost mu v ústrety něco vyslat. V průzkumu oblohy však mají astronomové postupně stále lepší vybavení, takže šance tu je. Jak ale napovídá případ mezihvězdného asteroidu 1I/Oumuamua, může se snadno stát, že se takový objekt prostě přehlédne, však i tento kus podlouhlé skály byl objeven až v době, kdy měl za sebou průlet kolem Země a mířil od nás pryč.
 

Jaký je tedy lék NASA a National Nuclear Security Administration (NNSA)? Jde o zařízení HAMMER, čili Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response, které má být schopné fungovat dvěma způsoby. První nám připomene, že v roce 2022 očekáváme zakončení mise Dart, která má zkoumat možnost odklonění asteroidu z dráhy pomocí kinetické energie, čili srážky s co nejtěžším tělesem v co nejvyšší rychlosti. Přesně tak má v jedné podobě fungovat i HAMMER, přičemž základní předpoklad pro použití této metody je ten, aby byla hrozba odhalena co nejdříve a byla možnost asteroid pošťouchnout, aby svůj cíl minul. 
 
Pokud na to nebude čas, nenastoupí jako poslední možnost letáková kampaň, ale stará dobrá jaderná bomba pro zničení, či efektivnější odklonění objektu. To ostatně vzhledem k zapojení organizace NNSA do projektu nepřekvapí. 
 
NASA ve své nové studii využila známý asteroid Bennu, k němuž je již na cestě sonda OSIRIS-REx. Právě kalkulace její trajektorie je velice příhodná, protože stále existuje šance, byť jen asi 1:2700, že se Bennu srazí se Zemí v roce 2035. Pak by mohl tento téměř půlkilometrový objekt o hmotnosti 34 miliard kilogramů způsobit explozi o síle 1,15 gigatun. To je více než dvacetkrát silnější exploze ve srovnání s nejsilnější vodíkovou bombou, která kdy byla odpálena (známá Car-bomba). 
 
 
NASA tak díky OSIRIS-REx ví, co by mohla proti asteroidu formátu Bennu poslat a jakou rychlostí. HAMMER by byl schopný jej zasáhnout rychlostí 35.000 km/h, což by ale pro jeho odklon v žádném případě nestačilo, tedy pokud se počítá s jedním "kladivem". Zapotřebí by byla celá flotila, která by postupně narazila, a to přímo čelně tak, aby asteroid trochu zpomalila. Dle provedené studie by to stačilo na to, aby se Bennu vyhnul srážce se Zemí, ale jak už bylo řečeno, bude zapotřebí srážku přesně předpovědět s dostatečně dlouhým, a zde rovnou několikaletým předstihem. 

Co se týče "nukleárního režimu" sond HAMMER, zde studie jednoznačně říká, že v současném arzenálu USA je dostatečně silná zbraň na to, aby dokázala Bennu odklonit z kurzu. To by však záviselo především na tom, z čeho se Bennu skládá, a právě to nám odhalí OSIRIS-REx, tedy doufejme. V jeho popisu práce je totiž přistát na asteroidu, sebrat vzorky a v roce 2023 je dopravit na Zemi. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu
Cenzurovaný vyhledávač Google Dragonfly je velkým tématem, proti kterému se bouří i samotní pracovníci v Googlu. Negativní odezva i další problémy ale stojí za tím, že se Google rozhodl projekt ukončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout
Astronomové potvrdili, že stále ještě nemusíme znát všechny velké objekty naší soustavy. Tím narážíme na tzv. devátou planetu, která tedy nyní objevena nebyla, ale máme tu něco jiného: asi 500km planetku Farout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s
JEDEC Solid State Technology Association přišla s vylepšeným standardem pro paměti typu High Bandwidth Memory (HBM). Jedná se o verzi slibující paměťovou propustnost 307 GB/s. Co to znamená? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2060 očekáváme v polovině ledna, akcie NVIDIE stále ztrácí GeForce RTX 2060 očekáváme v polovině ledna, akcie NVIDIE stále ztrácí
NVIDIA se rozhodla, že v tomto roce ještě nevyšle na trh nový mainstream a rozhodnutí to mělo být založené čistě na tom, že se to poněkud přepísklo s výrobou starých Pascalů. Co se týče akcií, NVIDIA na tom není lépe, spíš naopak. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft 365 Consumer: celý balík i s OS za předplatné pro běžného zákazníka Microsoft 365 Consumer: celý balík i s OS za předplatné pro běžného zákazníka
Dle inzerátů firmy Microsoft, která shání potřebné pracovníky, se chystá spotřebitelská verze balíku Microsoft 365. Mluví se přímo o Microsoft 365 Consumer, která by tak měla obsahovat OS, Office či různé služby za předplatné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář