www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA má finalisty pro New Frontier: kvadrokoptéru na Titan a návštěvu komety

NASA má finalisty pro New Frontier: kvadrokoptéru na Titan a návštěvu komety
, , aktualita
NASA už dříve vyzvala k navrhnutí nových robotických vesmírných misí zahrnutých do programu New Frontiers. Těch nakonec dorazil tucet, z nichž však pouze jeden má naději na realizaci. Který to může být?
K oblíbeným
reklama
Do programu New Frontiers tak byl přihlášen celkem tucet kandidátských misí, které se týkají robotického průzkumu Sluneční soustavy. Tento seznam ale NASA musela velice zredukovat, a to na pouhé dvě mise, z nichž však pouze jednu bude moci financovat a uskutečnit. První se týká průzkumu druhého největšího měsíce v naší soustavě, čili Titanu a druhá má zase za úkol dopravit na Zemi vzorky z komety. Ve hře také byla například návštěva Venuše nebo také studium asteroidů Trojanů, což byly konkurenční mise, jež evidentně nebyly pro NASA tak zajímavé, jako třeba právě zkoumání Titanu, jednoho z kandidátů na vznik mimozemského života.
 
 
Program New Frontiers už mimochodem nějaký ten pátek běží a spadá do něj mise New Horizons, jejíž sonda už dávno minula Pluto a nyní míří k objektu MU69 v Kuiperově pásu. Pak tu máme sondu Juno, která už také dávno dorazila k Jupiteru a o jejích objevech jistě ještě uslyšíme a nakonec je to sonda OSIRIS-REx, jež je zatím stále ještě na cestě ke svému cílovému asteroidu 101955 Bennu, který by se mohl na konci 22. století srazit se Zemí, a představuje tak nezanedbatelné riziko, i když ne globálního měřítka.
 
V roce 2025 by tak měla startovat sonda vypravená buď na Titan, měsíc Saturnu, anebo ke známé kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko. Zajímavé je, že ta už byla navštívena evropskou sondou Rosetta, jejíž mise však byla částečně neúspěšná kvůli modulu Philae, který se nedokázal svými harpunami zachytit na povrchu komety. 
 
Na Titan by se tak mohla vydat sonda Dragonfly a její mise by byla možná na první pohled zajímavější v tom ohledu, že by byl tento měsíc prozkoumán jako nikdy předtím, čili mobilně, zatímco ke zmíněné kometě se robotická sonda už podívala, i když částečně neúspěšně. Mise Dragonfly zahrnuje výše zobrazenou kvadrokoptéru, či oktakoptéru, jak se to vezme. Je totiž vybavena čtyřmi rameny, ale sedí na nich osm vrtulových listů. Úkolem této sondy by bylo podívat se na chemické složení Titanu, které je dle dosavadních informací složité a také se zaměří na tamní uhlovodíková jezera. Titan už byl prozkoumán sondou Cassini a na povrch dosedl modul Huygens, ovšem zapotřebí bude mít možnost se na něm pohybovat, a je tak štěstí, že díky husté atmosféře bude možné využít létající sondu s vrtulemi. 
 
Pokud by byla nakonec zvolena mise Dragonfly, sonda by mohla letět právě v roce 2025, aby na Titan dorazila v roce 2034. Na místě by přitommohla pracovat i několik let, protože inženýři z APL a Penn State University plánují pro její napájení využít nukleární generátor, který pohání i marsovský rover Curiosity a bude i na roveru Mars 2020. 
 
TAGSAM vyvíjený firmou Lockheed Martin
 
Anebo to nakonec bude Comet Astrobiology Exploration SAmple Return (CAESAR), která může působit jen jako další návštěva po Rosettě, ovšem ta mohla zkoumat vzorky z komety jen na místě, než dopadla na její povrch. CAESAR by ale dokázal odloupnout kousek materiálu z komety a dorazit s ním zase zpět, aby mohl být zkoumán lidmi. Použít by k tomu měl podobnou ruku, jaká je i na OSIRIS-REx. Jde o zařízení TAGSAM, které je typu "touch and go", takže jeho úkolem je jednorázově vrazit do komety, sebrat vzorek a zase se vzdálit. 
 
CAESAR by mohl startovat také v roce 2025 a zpět se vrátit v roce 2038, takže časový rozvrh misí je velice podobný, pokud by Dragonfly měla být schopna fungovat několik let. Tato mise by byla zařízena společností Orbital ATK.
 
NASA se nakonec mezi zbývajícími dvěma kandidáty rozhodne někdy v roce 2019. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář