www.svethardware.cz
>
>
>

Naší galaxií může bloumat na 50 miliard ztracených planet

Naší galaxií může bloumat na 50 miliard ztracených planet
, , aktualita
Bludné planety je stále oblíbenější téma, které je ale obestřeno spíše předpoklady a odhady než potvrzenými údaji. Však jsme zatím nedokázali ani potvrdit či vyvrátit existenci 9. planety v našem systému, takže na základě čeho se mluví o 50 miliardách?
K oblíbeným
reklama
Hledání deváté planety představuje podobný problém jako hledání bludných planet, které se pohybují vesmírem jako samostatné objekty, jež nepatří do žádného hvězdného systému. Jde prostě o to, že jsou těžko k nalezení. Předpokládaná devátá planeta by měla existovat dle toho, co víme o pohybu některých transneptunických těles, jejichž dráhu měla ovlivnit. Ji samotnou se ale ještě nikomu nepodařilo objevit, i když se o to astronomové stále velice snaží, jak se ukazuje díky nalezení nových vzdálených objektů FarOut a FarFarOut
 
 
I když ale devátá planeta má být součástí našeho systému, a pohybovat se ještě relativně blízko Slunce a Země samotné, dosud ji nikdo nenašel právě i proto, že i tak už bude jen velice málo viditelná a navíc je nutné prozkoumat obrovský prostor. Takže jak si mohou astronomové dovolit tvrdit něco o bludných planetách, které jsou rozprostřeny po celé galaxii a nemají blízko u sebe žádnou hvězdu, která by je osvítila, nebo na níž by byly vidět projevy jejich přítomnosti? V prvé řadě je to proto, že v tomto případě nehledáme žádné konkrétní planety a astronomové dokázali už několik najít, takže mají základ pro své simulace. 
 
Tým astronomů tak vytvořil simulační prostředí 1500 hvězd v části vesmíru známé jako Orion Trapezium. Model pak počítal s tím, že asi 500 z těchto hvězd má kolem sebe mezi čtyřmi až šesti planetami a konkrétně pak šlo v celém modelu o 2522 planet. 
 
Následně byla spuštěna simulace ukazující vývoj daného regionu po dobu milionů let. Hvězdy létaly kolem sebe a občas se navštívily ve svých systémech, což měli za následek, že vlivem gravitace bylo ze svých oběžných drah katapultováno více než 350 planet pryč do hlubokého vesmíru. Asi 14 procent planet se tak vydalo na svou pouť vesmírem. 
 
A pak už jsou počty celkem snadné, protože víme, že v Mléčné dráze má být kolem 200 miliard hvězd a většina z nich se soustředí v regionech podobných Orion Trapezum. A i když pak uvažujeme střízlivě o celkovém počtu planet, který by měl v naší galaxii existovat, vychází nám nějakých 50 miliard bludných planet. Existuje také slušná šance, že do toho patří i planeta či planety našeho vlastního systému.
 
Ke konci podobných zpráv je už celkem obvyklé zmiňovat Vesmírný teleskop Jamese Webba, který byl zmíněn i zde, neboť by měl být schopen najít další bludné planety. Ale to jen potvrzuje, o jak důležité zařízení jde, respektive půjde, až se konečně dostane do vesmíru. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Navi mají mít 8 Shader Enginů, bude více ROP či výkonnější geometrie? Navi mají mít 8 Shader Enginů, bude více ROP či výkonnější geometrie?
Jak bude vylepšena architektura grafických čipů Navi, to je stále záhada. Proslýchalo se, že toto vylepšení bylo to poslední, na čem Raja Koduri pracoval před svým odchodem k Intelu a nyní se rýsuje jedna možnost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows 10 May 2019 jsou tu Windows 10 May 2019 jsou tu
Microsoft ohlásil, že Windows 10 ve verzi May 2019 Update jsou oficiálně k dispozici, takže i sám je začal rozšiřovat na první počítače prostřednictvím Windows Update. A jako obvykle máme možnost na nic nečekat a rovnou nový systém instalovat.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Mozilla vydává Firefox 67, zrychluje a zvyšuje soukromí Mozilla vydává Firefox 67, zrychluje a zvyšuje soukromí
Nová verze internetového prohlížeče Mozilla Firefox 67 přináší opět několik zajímavých vylepšení. Vývojáři slibují další navýšení rychlosti a menší paměťovou náročnost, slibují také zvýšení soukromí a boj proti těžbě kryptoměn.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené PC sestavy: květen 2019 Doporučené PC sestavy: květen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek52 komentářů
Elon Musk varuje před bankrotem, Tesla prověří každý cent Elon Musk varuje před bankrotem, Tesla prověří každý cent
Poslední finanční výsledky automobilky Tesla nebyly vůbec pozitivní. Elon Musk to tak nehodlá nechat a nechal se slyšet, že od nynějška se bude kontrolovat každý utracený cent, aby se náklady snížily na naprosté minimum.
Včera, aktualita, Milan Šurkala