reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nové BIOSy některých desek MSI pro Intel podporují Turbo až na 6,4 GHz

14.3.2024, Milan Šurkala, aktualita
Nové BIOSy některých desek MSI pro Intel podporují Turbo až na 6,4 GHz
MSI přichází s rozšířenými možnostmi taktování procesorů Intel. Umožňuje totiž posouvat Turbo frekvenci procesorů nad specifikace Intelu, a to pomocí jediného přepínače v BIOSu. Nově je tu položka až pro 6,4 GHz.
Dobře víme, že nové procesory Intel jsou schopny pracovat na opravdu velmi vysokých frekvencích. Raptor Lake se postaral o překonání letitých přetaktovávacích rekordů. Dnes by se měl objevit procesor Intel Core i9-14900KS, jehož oficiální Turbo by mělo vrcholit hodnotou až 6,2 GHz (přesněji Thermal Velocity Boost). Společnost MSI se nicméně snaží své základní desky udělat ještě lákavějšími a výkonnějšími, a tak rozšiřuje schopnosti své přetaktovávací funkce, která umožňuje posunout hranici této frekvence ještě výše. Alespoň tak napovídá leaker chi11eddog na sociální síti X. Dosud byla dostupná např. na základních deskách řady Z790 MAX a maximem bylo 6,3 GHz. Nové verze firmwarů ale toto číslo navyšují.
 
 
Funkce se jmenuje P-Core Beyond 6GHz+ a nyní má umožnit pět různých nastavení. Pro jádra 3 až 8 je možno nastavit frekvenci 5,8 GHz s tím, že jádra 1 a 2 mohou být navýšena na 6,2 GHz, 6,3 GHz nebo nově dokonce 6,4 GHz. To je o dalších 200 MHz více, než bude pravděpodobně nejvyšší oficiální frekvence daná Intelem pro procesor Core i9-14900KS. Komu by to bylo málo, má možnost dokonce 5,9 GHz pro jádra 3 až 8 a 6,3 GHz nebo 6,4 GHz pro jádra 1 a 2.
 
Je jasné, že v takovém případě bude spotřeba procesoru opravdu extrémně vysoká. MTP modelu 14900K činí 253 W a je dost pravděpodobné, že 14900KS bude s touto hodnotou ještě výše (pokud ne samotná MTP, tak takřka jistě v režimu Extreme Power Delivery s touto nejvyšší frekvencí). A to mluvíme o oficiálních hodnotách na standardních nastaveních, tedy s aktivními standardními limity spotřeb (některé desky toto např. v automatickém režimu nastavují na 4096 W a pak procesory v praxi vykazují spotřeby i přes 400 W). Bude-li takový procesor nastaven na 6,4 GHz, spotřeba poleze hodně nahoru, nicméně je otázkou, zda se na ni vůbec dostane. Je dost dobře možné, že ho samotné chlazení nepustí, neboť už Thermal Velocity Boost pustí frekvenci nahoru jen tehdy, pokud jsou splněny i teplotní limity. Nakonec se může stát, že to bude jen číslo nastavené v BIOSu bez toho, aniž by se výrazněji projevilo v praxi.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama