NVIDIA podepsala se Samsungem dohodu o výrobě dalších Ampere

NVIDIA podepsala se Samsungem dohodu o výrobě dalších Ampere
, , aktualita
Grafických karet NVIDIA GeForce RTX 3000 je na trhu stále nedostatek a je v podstatě jasné, že ten už přetrvá do nového roku. V něm by ale už mohlo být lépe a pro Samsung to znamená zakázku stovek miliard wonů. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA zatím nedokázala uspokojit vysokou poptávku po kartách GeForce generace Ampere a situaci komplikuje i to, že staré Turingy na RTX 2000 už z trhu v podstatě zmizely. Někteří přitom poukazovali na Samsung a jeho údajnou neschopnost vyrábět dostatek čipů Ampere, ovšem jak se ukázalo, jde spíše o kombinaci řady faktorů, kvůli nimž se stále nedaří vytvořit stabilní skladové zásoby karet. 
 
 
V prvé řadě jde o obrovský zájem zákazníků, kterým NVIDIA nabídla takový mezigenerační nárůst výkonu, jaký tu velice dlouho nebyl. Vedle toho se mluvilo i o nedostatku pamětí GDDR6(X), PCB či jiných komponent, a to kvůli složité logistické situaci vzniklé prudkým poklesem letecké přepravy. Nicméně na kapacitě výroby Samsungu může také něco být, ale NVIDIA s jeho službami nekončí, právě naopak zrovna podepsala další velkou objednávku na GPU Ampere, které budou nejspíše také vyráběna v továrně v Hwaseongu, jak udává Korea Economic Daily.
 
Samsung se tak může těšit na tržby ve výši stovek miliard wonů, čili stovek milionů dolarů. My budeme zvědaví především na to, jaké finanční výsledky zveřejní sama NVIDIA po ukončení aktuálního kvartálu a zda i tentokrát budou předpoklady překonány. 
 
Samsung si přitom prý nebyl jistý tím, zda NVIDIA bude ve spolupráci s ním chtít pokračovat, takže nově podepsaná dohoda pro něj znamená úlevu. Dle zdrojů listu Korea Economic Daily si NVIDIA dokonce měla pochvalovat to, že Samsung je schopen velice rychle dodat objednané čipy. Za tím může ostatně stát to, že firma TSMC si jede vlastním tempem a problémy NVIDIE ji nemusí moc zajímat a zvláště ne nyní. Zrovna nedávno jsme se ostatně dozvěděli o tom, že TSMC si mohlo dovolit zrušit množstevní slevy, protože jednoduše nemá důvod je poskytovat. Zato Samsung si bude NVIDII jako zákazníka hýčkat a právě z toho může pramenit ona chvála. 
 
Připomenout si také můžeme podíly na celkovém trhu se zakázkovou výrobou čipů, kde TSMC drží přes 55 procent, druhý je Samsung s více než 16 procenty a zbytek patří firmám jako UMC, GloFo, SMIC či dalším ještě menším. Samsung tak jistě není lehká váha, ale mezi jeho ambice patří i záměr stát se světově největším výrobcem čipů a dotírat i na samotnou TSMC, takže v tomto ohledu má skutečně co dohánět. 
 
My se pak sice můžeme ptát na to, jak rychle dokáže Samsung plnit objednávky NVIDIE, ovšem jak už bylo řečeno, jen na dodávkách GPU výroba karet opravdu nestojí, což potvrdila právě i CFO firmy NVIDIA.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Na trh se dostává celkem 28 verzí mobilních GeForce RTX 3000 Na trh se dostává celkem 28 verzí mobilních GeForce RTX 3000
NVIDIA nedávno zaujala svou nabídkou grafických karet GeForce RTX 3000 pro notebooky a tím, že nechala už pouze na jejich výrobcích, aby zákazníky informovali o použité výkonnostní verzi. A nyní se ukazuje, že těchto verzí je skutečně hodně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře