www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA si u TSMC objednala 7nm GPU a poblahopřála Alanu Turingovi

NVIDIA si u TSMC objednala 7nm GPU a poblahopřála Alanu Turingovi
, , aktualita
Tajnůstkářská NVIDIA nám dala vědět, že skutečně chystá nové produkty, které ponesou jméno Alana Turinga. Tomu poblahopřála k jeho narozeninám a vedle toho se dozvíme, že si u TSMC objednala výrobu 7nm GPU. 
reklama
NVIDIA poblahopřála Alanu Turingovi k jeho (pochopitelně nedožitým) narozeninám, jež vychází na 23. června. Označila jej za významného průkopníka počítačových věd a nám tím potvrdila, že se skutečně chystají nějaké produkty, jejichž generace čipů ponese jméno Turing. Stále tu je ale otázka, co to bude a jestli se pod tím skutečně skrývají nová herní GPU. A nebudou přitom náhodou už 7nm? 
 
 
Minulý týden jsme se podívali na to, že GPU Pascal mají aktuálně velice složitý odbyt a NVIDII se mají vracet statisíce nevyužitých kusů. To zvyšuje pravděpodobnost, že nové herní karty na trhu neuvidíme ani koncem prázdnin, ale zároveň je pak i pravděpodobnější, že by mohlo jít ne o 12nm, ale o 7nm čipy. Je však jasné, že Jensen Huang se těžko mohl minulý týden probudit a říct si, že když už vydání herních karet odsune, tak je rovnou založí na 7nm GPU. Taková věc by musela být naplánována mnohem dříve. 
 
NVIDIA rozhodně má být jeden z velkých zákazníků pro TSMC a jeho 7nm proces a dá se říci, že kdyby skutečně chtěla, mohla by stihnout nové GeForce na něm založit. Jenomže ty už dávno nepředstavují prioritu v tom smyslu, že by měly přednost před jinými produkty NVIDIE. Ta nyní prosazuje především svá AI a obecně prostě GPGPU řešení. 
 
 
Dle wccftech už NVIDIA firmě TSMC zadala výrobu prvních 7nm čipů a výsledné produkty máme na trhu uvidět v druhé polovině tohoto roku či nejpozději na začátku příštího. Tomu se dá s ohledem na dosud zveřejněné informace věřit, ale žádné nám zatím neřeknou, jaké produkty to konkrétně budou. 
 
Když se podíváme na poslední generace, pak Maxwell byly 28nm čipy vyráběné od roku 2014, o dva roky později přišly už 16nm Pascaly a nyní stále očekáváme, že o více než dva roky později nastoupí 12nm Turing (či prostě další herní generace). NVIDIA ale využívá 12nm proces už více než rok, neboť na něm založila generaci Volta, která se desktopům nejvíce přiblížila na kartách TITAN V, ovšem s cenou 3000 dolarů. O 12nm procesu firmy TSMC se přitom ví, že byl vyvinut zvláště pro složité čipy Volta, a teoreticky by bylo možné, že další herní čipy už budou 7nm. Jaká je skutečnost, to nevíme, ale díky 7nm GPU Vega je jasné, že TSMC pomocí nového procesu zvládne tvořit i složité čipy, což ale dle očekávání i NVIDIA využije pro své AI vlajkové lodě a ne pro herní GPU, která mají v Radeonech dnes jen slabou konkurenci. 
 
Počkejme si na to, co nám NVIDIA v dalších měsících představí. Střízlivé odhady jsou ale následující: 12nm herní GPU a 7nm hi-end AI GPU. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft se těší z více než 100 miliardových tržeb za rok Microsoft se těší z více než 100 miliardových tržeb za rok
V posledním kvartálu se tržby Microsoftu vyhouply na velice slušných 30 miliard dolarů, takže se podívejme na to, čemu za to mohou v Redmondu vděčit. Konkrétně se zaměříme na poslední kvartál fiskálního roku 2018. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Solární ohebné superkapacitory pro mobilní zařízení i protetické pomůcky Solární ohebné superkapacitory pro mobilní zařízení i protetické pomůcky
Univerzita v Glasgow vyvinula nové pružné superkapacitory, které mohou být používány především v elektronice určené k nošení, ale i elektromobilech nebo protetických pomůckách. Navíc mohou být pohodlně napájeny solární energií.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nová metoda může rychle odhalovat exoplanety s orbitou, jakou má Země Nová metoda může rychle odhalovat exoplanety s orbitou, jakou má Země
Aktuální metody pro hledání exoplanet, které jsou nejúspěšnější, nacházejí především takové planety, které jsou velice velké a/nebo blízko u svého slunce. To ale zrovna neplatí o hledaných dvojčatech naší Země.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Toshiba vyvinula 96vrstvé paměti BiCS se 4 bity na buňku Toshiba vyvinula 96vrstvé paměti BiCS se 4 bity na buňku
Toshiba si opravdu nedlouho po Samsungu připravila své verze 96vrstvých pamětí s buňkami typu QLC, což efektivně znamená, že kapacita pamětí se zdvojnásobí, pokud bereme jako předchozí generaci 64 vrstev s TLC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
YouTube Music získá nové funkce i lepší audio kvalitu YouTube Music získá nové funkce i lepší audio kvalitu
YouTube Music zatím není u nás dostupnou službou, to by se ale mělo v budoucnu změnit. Prozatím tak můžeme sledovat, co nového se zde objevuje. Již brzy bude podporovat lepší audio kvalitu, podporu Android Auto a mnoho dalšího.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala