www.svethardware.cz
>
>
>

Předseda TSMC: někteří schválně sedí na zásobách čipů

Předseda TSMC: někteří schválně sedí na zásobách čipů
, , aktualita
Dle společnosti TSMC by aktuálně pociťovaný nedostatek čipů mohl být do jisté míry způsoben uměle, a to prostě tím, že některé společnosti či snad jednotlivcí mají schválně sedět na značných zásobách čipů, které prostě spíše jen hromadí. 
K oblíbeným
reklama
dříve se objevovala obvinění, která říkala, že některé firmy prostě hromadí zásoby čipů ve stylu panikařícího zákazníka, který se najednou dozvěděl, že brzy může dojít mouka, droždí či cokoliv jiného, co sám třeba ani téměř nepoužívá. Nyní se k těmto obviňujícím hlasům přidává sama firma TSMC, jak vyplývá z článku magazínu Time
 
Mark Liu, předseda TSMC
 
Time zpovídal samotného Marka Liu, předsedu společnosti TSMC. Ten prozradil, že různá obvinění zákazníků, kteří se cítili firmou TSMC přehlíženi, zatímco jiní měli mít zvláštní prioritum, jej přiměla k vytvoření týmu, který sbíral informace o zásobách firemních zákazníků. Liu se tak snažil zjistit, kdo ze zákazníků firmy opravdu pociťuje nedostatek a kdo se jen rozhodl hromadit zásoby v očekávání ještě horšího budoucího nedostatku. Je přitom dobře známo, že takovéto chování může onen nedostatek pouze přivolat nebo přinejmenším uspíšit jeho nástup. 
 
TSMC se tak dle výsledků svého zkoumání snažilo přiřazovat větší kapacity právě takovým zákazníkům, kteří měli opravdu citelný nedostatek potřebných čipů, což bylo vyhodnoceno dle poměru dodávek čipů a dodávaných produktů, které jimi měly být vybaveny. Tím ovšem byli nepřekvapivě popuzeni ti, které TSMC vyhodnotilo jako "žáby na prameni". Mark Liu ale jasně říká, že "v dodavatelském řetězci zcela jistě působí lidé, kteří hromadí či hromadili zásoby čipů".
 
Tím ale snad naznačuje, že nemusí jít (pouze) o firmy, ale třeba i pouhé jednotlivce působící coby prostředníci a distributoři, ale to je otázka. Ovšem i na trhu s grafickými kartami jsou z nafukování cen obviňování především distributoři a mohli jsme se i dočíst, že se k dodávkám najednou začali dostávat noví lidé, kteří nahradili dosavadní kanály, což mohlo být spojeno ale především s prodejem hardwaru těžařům, čili jde spíše o vysoce specifický případ. 
 
V každém případě je hromadění čipů problém i dle předsedy firmy TSMC, ale to je samozřejmě jen jeden z více faktorů. Někdo si za aktuální nedostatek může i sám, jako například řada výrobců automobilů, kteří během prvního období pandemie snížili objednávky čipů a když je poté chtěli opět navýšit, shledali, že jimi uvolněné kapacity si už zabral někdo jiný. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné
Mluvíme tu pochopitelně především o montážních systémech chladičů, které ale často bývají jejich nedílnou součástí, kterou ani nelze vyměnit. Konkrétně pak jde o dopad odlišné výšky procesoru nad základní deskou. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe? PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe?
Herní konzole Sony PlayStation či Microsoft Xbox rozhodně nejsou vytvořeny s možností snadné výměny napájecího zdroje s nabídkou různých modelů, ovšem to neznamená, že taková výměna není možná. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64 AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64
Od známého leakera ExecutableFix se dozvídáme detaily o grafických akcelerátorech AMD řady MI200. Jedná se konkrétně o dvě verze, a sice MI250 a MI250X a blíže představena byla konkrétně MI250X.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Morgan Stanley: Elon Musk se asi stane 1. dolarovým bilionářem díky SpaceX Morgan Stanley: Elon Musk se asi stane 1. dolarovým bilionářem díky SpaceX
Titul nejbohatšího člověka na planetě si opětovně uzmul Elon Musk a podle analytika banky Morgan Stanley by se mohl stát prvním bilionářem v historii. Neměla by to však být Tesla, která na tom bude mít lví podíl.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Prototyp Starship SN20 úspěšně absolvoval statický zážeh Prototyp Starship SN20 úspěšně absolvoval statický zážeh
Soukromá kosmická společnost Elona Muska SpaceX se svým prototypem SN20 posouvá vývoj kosmické lodi Starship opět kupředu. SN20 úspěšně absolvoval statický zážeh svých motorů, čímž se otevřely dveře k dalším testům.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková