www.svethardware.cz
>
>
>
>

Radeon Image Sharpening funguje s novými ovladači i s GPU Polaris

Radeon Image Sharpening funguje s novými ovladači i s GPU Polaris
, , aktualita
Ovladače AMD Radeon Adrenalin 19.9.2 nově rozšiřují podporu technologie Radeon Image Sharpening i pro některé grafické karty založené na GPU Polaris. Co nám v tomto ohledu společnost AMD slibuje? 
K oblíbeným
reklama
Radeon Image Sharpening jednoduše dělá to, co má ve svém názvu, takže doostřuje obraz a my tuto technologii můžeme brát i jako protipól pro DLSS, respektive nyní už spíše Freestyle Sharpening Filter. Tato novinka od NVIDIE má potenciál poslat do zapomnění právě technologii DLSS, což by ovšem najednou znamenalo, že jádra Tensor budou na moderních GeForce pro herní účely naprosto zbytečná, takže si nelze dost dobře představit, že by se sama NVIDIA technologie DLSS zřekla, čímž by v podstatě přiznala, že Tensor na GeForce jen zbytečně zabírají místo. Problém je ten, že přesně tak to zatím vypadá, ale uvidíme, jaký bude vývoj. 
 
 
Co se týče společnosti AMD, vývoj je takový, že Radeon Image Sharpening (RIS) budeme moci nově rozběhat i na některých kartách generace Polaris. Technologie RIS je využitelná především ve dvou případech. Jednak to jsou hry, které i při renderingu v nativním rozlišení monitoru vypadají neostře, a to třeba kvůli antialiasingu TAA. V takovém případě je můžeme nechat s mizivým dopadem na výkon doostřit a to funguje nakonec i v tehdy, když máme například monitor s rozlišením 4K a hru necháme renderovat v jeho 80% rozlišení, čili na 1800p. Opět, dopad RIS na výkon je velice malý, což může rendering v nižším rozlišení více než vyrovnat a my pak získáme více snímků za sekundu se srovnatelnou kvalitou obrazu. 
 
Nakonec si ale každý zvlášť musí určit, co mu vyhovuje a co ne, nicméně nyní je důležité to, že takovou možnost budou mít i majitelé Polarisů. RIS byla dříve omezena pouze na sérii Radeon RX 5700 pod Windows 10 a ve hrách pod DirectX 9, DirectX 12 a Vulkanem. Ano, pro nejrozšířenější DirectX 11 tu podpora nebyla, a to prý kvůli tomu, že AMD se zaměřilo na podporu nejdříve v moderních API a vedle nich ji přidat do DirectX 9 bylo velice snadné. Takže na podporu v DirectX 11 stále čekáme. 
 
Nyní je nové to, že RIS bude fungovat s novými ovladači Radeon Adrenalin 19.9.2 také s kartami Radeon RX 470, RX 570, RX 480, RX 580 a RX 590, ovšem zatím pouze pod DirectX 12 a Vulkanem, a to pod Windows 10. O Vegách zatím nepadlo ani slovo, i když těm by se snad tato věc také neměla později vyhnout, nicméně Polaris jsou zcela jistě mnohem rozšířenější karty, takže je dobře, že se AMD nyní zaměřilo na ně. Čekáme také ještě na podporu RIS v DirectX 11. 
 
Vedle toho se nové ovladače zaměřují na optimalizaci výkonu nových Radeonů Navi v Borderlands 3, opravu různých chyb se synchronizací, kompatibilitou s hrami a podobně. Stahovat můžete zde, kde jsou k dispozici také veškeré podrobnosti o nových ovladačích.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Renoir: nová APU už v lednu? AMD Renoir: nová APU už v lednu?
Můžeme být velice zvědaví na to, v jakém světle se ukáže příští generace APU od společnosti AMD. Očekáváme totiž už přechod na 7nm výrobní technologii a snad už i podstatný nárůst výkonu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Gigabyte Aorus RGB: více megahertz i LED Gigabyte Aorus RGB: více megahertz i LED
Společnost Gigabyte pod značkou Aorus připravila novou sadu pamětí RAM, a to v rámci řady Aorus RGB Memory. Jedná se o sadu s kapacitou 16 GB a možností dokoupit dvě svící atrapy navíc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel NUC 10 dorazí s až šestijádrovými procesory Comet Lake-U Intel NUC 10 dorazí s až šestijádrovými procesory Comet Lake-U
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že Intel brzy vypustí ze své nabídky NUC Crimson Canyon s nepovedeným 10nm procesorem. Jako náhrada přijdou NUC 10 vybavené procesory Comet Lake-U, čili opět 14nm čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Anthem Icetide: probíhá veřejný test první nové sezónní události Anthem Icetide: probíhá veřejný test první nové sezónní události
Anthem bylo další zklamání v podání studia BioWare, které namísto živoucího světa plného zábavy dodalo nedodělanou hru, jejíž vývoj ztratil směr. V září jsme se ale dozvěděli, že Anthem čekají zásadní změny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů
Procesory Ryzen Threadripper se začnou prodávat až ke konci tohoto měsíce, kdy přijde na trh také nový Ryzen 9 3950X. Tyto procesory tak můžeme zatím zkoumat jen z teoretického hlediska, nicméně jsou tu i desky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře