www.svethardware.cz
>
>
>
>

Radeon Image Sharpening funguje s novými ovladači i s GPU Polaris

Radeon Image Sharpening funguje s novými ovladači i s GPU Polaris
, , aktualita
Ovladače AMD Radeon Adrenalin 19.9.2 nově rozšiřují podporu technologie Radeon Image Sharpening i pro některé grafické karty založené na GPU Polaris. Co nám v tomto ohledu společnost AMD slibuje? 
K oblíbeným
reklama
Radeon Image Sharpening jednoduše dělá to, co má ve svém názvu, takže doostřuje obraz a my tuto technologii můžeme brát i jako protipól pro DLSS, respektive nyní už spíše Freestyle Sharpening Filter. Tato novinka od NVIDIE má potenciál poslat do zapomnění právě technologii DLSS, což by ovšem najednou znamenalo, že jádra Tensor budou na moderních GeForce pro herní účely naprosto zbytečná, takže si nelze dost dobře představit, že by se sama NVIDIA technologie DLSS zřekla, čímž by v podstatě přiznala, že Tensor na GeForce jen zbytečně zabírají místo. Problém je ten, že přesně tak to zatím vypadá, ale uvidíme, jaký bude vývoj. 
 
 
Co se týče společnosti AMD, vývoj je takový, že Radeon Image Sharpening (RIS) budeme moci nově rozběhat i na některých kartách generace Polaris. Technologie RIS je využitelná především ve dvou případech. Jednak to jsou hry, které i při renderingu v nativním rozlišení monitoru vypadají neostře, a to třeba kvůli antialiasingu TAA. V takovém případě je můžeme nechat s mizivým dopadem na výkon doostřit a to funguje nakonec i v tehdy, když máme například monitor s rozlišením 4K a hru necháme renderovat v jeho 80% rozlišení, čili na 1800p. Opět, dopad RIS na výkon je velice malý, což může rendering v nižším rozlišení více než vyrovnat a my pak získáme více snímků za sekundu se srovnatelnou kvalitou obrazu. 
 
Nakonec si ale každý zvlášť musí určit, co mu vyhovuje a co ne, nicméně nyní je důležité to, že takovou možnost budou mít i majitelé Polarisů. RIS byla dříve omezena pouze na sérii Radeon RX 5700 pod Windows 10 a ve hrách pod DirectX 9, DirectX 12 a Vulkanem. Ano, pro nejrozšířenější DirectX 11 tu podpora nebyla, a to prý kvůli tomu, že AMD se zaměřilo na podporu nejdříve v moderních API a vedle nich ji přidat do DirectX 9 bylo velice snadné. Takže na podporu v DirectX 11 stále čekáme. 
 
Nyní je nové to, že RIS bude fungovat s novými ovladači Radeon Adrenalin 19.9.2 také s kartami Radeon RX 470, RX 570, RX 480, RX 580 a RX 590, ovšem zatím pouze pod DirectX 12 a Vulkanem, a to pod Windows 10. O Vegách zatím nepadlo ani slovo, i když těm by se snad tato věc také neměla později vyhnout, nicméně Polaris jsou zcela jistě mnohem rozšířenější karty, takže je dobře, že se AMD nyní zaměřilo na ně. Čekáme také ještě na podporu RIS v DirectX 11. 
 
Vedle toho se nové ovladače zaměřují na optimalizaci výkonu nových Radeonů Navi v Borderlands 3, opravu různých chyb se synchronizací, kompatibilitou s hrami a podobně. Stahovat můžete zde, kde jsou k dispozici také veškeré podrobnosti o nových ovladačích.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše 2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše
Astronomové hlásí zajímavý objev, který může být pro leckoho podivný. Jedná se totiž o první známý asteroid, jehož oběžná dráha ani v jednom bodě nesahá za dráhu Venuše. Proč takových neznáme víc?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde
Nemilá zpráva pro natěšené zákazníky přichází od vývojářského studia CD Projekt Red, které ohlásilo, že očekávaný titul Cyberpunk 2077 nepřijde na trh na jaře, jak bylo původně slíbeno, ale o několik měsíců později. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář