www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Radeon RX 5700 XT s vodním chladičem vyhnán nad 2,2 GHz

Radeon RX 5700 XT s vodním chladičem vyhnán nad 2,2 GHz
, , aktualita
Zrovna včera jsme mluvili o tom, že s vhodnou úpravou registrů se můžeme pokusit o výrazné přetaktování nových Radeonů. Umožněno je tak jít i nad 2,2 GHz v případě taktu grafického procesoru a nyní už tu máme příklad s testy. 
K oblíbeným
reklama
AMD Radeon RX 5700 XT je ten výkonnější z obou nových modelů, takže se pozornost logicky zaměřila na něj. Igor Wallossek, který přinesl potřebné modifikace pro registry Windows umožňující výrazné navýšení limitů spotřeby i taktů, si pak vzal společně s TomsHardware.de na starost i otestování dané karty. Ta byla vylepšena pomocí vodního bloku EK-Vector, neboť je jasné, že originální chladič by takové pokusy už vůbec nemusel unést, respektive by to pak nevydržela samotná karta. 
 
 
Na celé věci není dohromady nic zvláštního a rozhodně nejde o pokus, který by se dal zařadit mezi extrémní přetaktování. Na Radeon byl prostě nasazen vodní blok od EKWB a využily se upravené SoftPowerPlay Tables (SPPT), které zvedají spotřební limity celé karty, a to v našem případě konkrétně o 95 procent. To v praxi znamenalo spotřebu krátkodobě až 320 W v případě vysoké zátěže, ale také zvýšení taktů z turba 1905 MHz nad 2,2 GHz (až 2276 MHz @ 1,25 V). 
 
 
 
Jak ale vyplývá z prvního grafu, nárůst spotřeby ani po prudkém zvýšení limitu spotřeby není v praxi tak výrazný a jen mírně se zde přesáhlo 250 W, alespoň ve hře Shadow of The Tomb Raider pracující ve Full HD. Čili lepší chladič se může hodit, ale nakonec by to měl zvládnout i výkonný vzduchový chladič na nereferečních Radeonech, až ty konečně dorazí na trh. Ale co výkon? 
 
 
Z těchto výsledků můžeme jednak vidět i to proč už je Radeon VII karta, které zazvonil umíráček. Zrovna v titulu SOTR se tak akorát vyrovná Radeonu RX 5700 XT na základním nastavení. Pokud ten zkusíme přetaktovat bez modifikací, dostaneme pouze o cca 4 FPS vyšší snímkovací frekvenci, což v případě hodnot pohybujících s nad 110 FPS není zrovna terno. 
 
S +50% Power Limit to také není nic moc, ovšem +95 % už přinese framerate 129 FPS a karta se pak vyrovná i GeForce RTX 2080 FE. Zda takový přínos stojí za dodatečné investice do chlazení, to si už každý musí posoudit sám. Dnes je ale prostě doba, kdy už ve výchozí podobě provozovaný hardware jen málokdy nabídne možnosti přetaktování, jejichž výsledek ospravedlní dodatečné náklady či případnou nestabilitu či další problémy. Přetaktování RX 5700 XT tak dopadlo spíše ještě dobře. 
 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower
Po 400 letech od slavného vyplutí lodě Mayflower s osadníky z anglického Plymouthu do toho amerického vypluje loď Mayflower Autonomous Ship (MAS) na stejnou trasu. Bude ale plně autonomní a prozkoumá problematiku plastů v oceánech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10 Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10
Konec podpory Windows 7 se blíží a Microsoft tak začne vyzývat uživatele Windows 7 Pro k přechodu na novější operační systém Windows 10 Pro. Už brzy se tak začne v systému zobrazovat okno s výzvou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící
Mark Zuckerberg se v jedné z jeho přednášek vyjádřil, že nepovažuje za správné kontrolovat závadnost politických reklam a na Facebooku tak bude všechno možné. Tedy i reklamy se zavádějícím obsahem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2 Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2
Na závěr pracovního týdne si můžeme zaslintat nad PC verzí hry Red Dead Redemption 2. Ta byla vylepšena i z grafického hlediska právě s ohledem na možnosti a výkon moderních osobních počítačů. A je to vidět.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon? Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon?
Autoři hry World of Tanks se nedávno pochlubili tím, že do své hry implementovali ray tracing, který bude moci pracovat pod DirectX 11 a nebude potřebovat žádný zvláštní hardware, čili GeForce RTX. Jak to funguje? 
Včera, recenze, Jan Vítek5 komentářů