www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Radeon RX 5700 XT s vodním chladičem vyhnán nad 2,2 GHz

Radeon RX 5700 XT s vodním chladičem vyhnán nad 2,2 GHz
, , aktualita
Zrovna včera jsme mluvili o tom, že s vhodnou úpravou registrů se můžeme pokusit o výrazné přetaktování nových Radeonů. Umožněno je tak jít i nad 2,2 GHz v případě taktu grafického procesoru a nyní už tu máme příklad s testy. 
K oblíbeným
reklama
AMD Radeon RX 5700 XT je ten výkonnější z obou nových modelů, takže se pozornost logicky zaměřila na něj. Igor Wallossek, který přinesl potřebné modifikace pro registry Windows umožňující výrazné navýšení limitů spotřeby i taktů, si pak vzal společně s TomsHardware.de na starost i otestování dané karty. Ta byla vylepšena pomocí vodního bloku EK-Vector, neboť je jasné, že originální chladič by takové pokusy už vůbec nemusel unést, respektive by to pak nevydržela samotná karta. 
 
 
Na celé věci není dohromady nic zvláštního a rozhodně nejde o pokus, který by se dal zařadit mezi extrémní přetaktování. Na Radeon byl prostě nasazen vodní blok od EKWB a využily se upravené SoftPowerPlay Tables (SPPT), které zvedají spotřební limity celé karty, a to v našem případě konkrétně o 95 procent. To v praxi znamenalo spotřebu krátkodobě až 320 W v případě vysoké zátěže, ale také zvýšení taktů z turba 1905 MHz nad 2,2 GHz (až 2276 MHz @ 1,25 V). 
 
 
 
Jak ale vyplývá z prvního grafu, nárůst spotřeby ani po prudkém zvýšení limitu spotřeby není v praxi tak výrazný a jen mírně se zde přesáhlo 250 W, alespoň ve hře Shadow of The Tomb Raider pracující ve Full HD. Čili lepší chladič se může hodit, ale nakonec by to měl zvládnout i výkonný vzduchový chladič na nereferečních Radeonech, až ty konečně dorazí na trh. Ale co výkon? 
 
 
Z těchto výsledků můžeme jednak vidět i to proč už je Radeon VII karta, které zazvonil umíráček. Zrovna v titulu SOTR se tak akorát vyrovná Radeonu RX 5700 XT na základním nastavení. Pokud ten zkusíme přetaktovat bez modifikací, dostaneme pouze o cca 4 FPS vyšší snímkovací frekvenci, což v případě hodnot pohybujících s nad 110 FPS není zrovna terno. 
 
S +50% Power Limit to také není nic moc, ovšem +95 % už přinese framerate 129 FPS a karta se pak vyrovná i GeForce RTX 2080 FE. Zda takový přínos stojí za dodatečné investice do chlazení, to si už každý musí posoudit sám. Dnes je ale prostě doba, kdy už ve výchozí podobě provozovaný hardware jen málokdy nabídne možnosti přetaktování, jejichž výsledek ospravedlní dodatečné náklady či případnou nestabilitu či další problémy. Přetaktování RX 5700 XT tak dopadlo spíše ještě dobře. 
 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel se v detailech rozpovídal o AI kartách Nervana Intel se v detailech rozpovídal o AI kartách Nervana
Karty s akcelerátory Nervana jsou jedno ze želízek v ohni umělé inteligence, které si připravuje společnost Intel. Ta je představila na Hot Chips 31, a to ve dvou podobách - Inference a Training. V čem se liší?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Facebook: fake news budou kontrolovat skuteční novináři Facebook: fake news budou kontrolovat skuteční novináři
Sociální síť stále prohlašuje, že se snaží bojovat proti fake news. Systémy umělé inteligence ale na odhalení zavádějících zpráv nestačí, a tak se rozhodla najmout skutečné novináře, kteří budou ověřovat pravost zpráv.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
NVIDIA rozšířila seznam G-Sync Compatible monitorů, vede Acer a Asus NVIDIA rozšířila seznam G-Sync Compatible monitorů, vede Acer a Asus
Monitory nesoucí označení G-Sync Compatible jsou ve skutečnosti modely s Adaptive-Sync, čili s technologií, již primárně využívá AMD pro svůj FreeSync. Některé z nich tak NVIDIA také podporuje a nyní už máme celkem slušný výběr.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Z hloubi vesmíru přišlo dalších 8 opakovaných rychlých rádiových záblesků Z hloubi vesmíru přišlo dalších 8 opakovaných rychlých rádiových záblesků
Rychlé rádiové záblesky jsou jedna z mnoha záhad, kterou oplývají vzdálené končiny vesmíru. Mluvíme o FRB (Fast Radio Burst), které byly objeveny teprve v roce 2007 a nyní přišlo osm dalších takových. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek