www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Radeony s Navi 12 a Navi 14 možná už příští měsíc

Radeony s Navi 12 a Navi 14 možná už příští měsíc
, , aktualita
AMD má nepopiratelné problémy s uspokojením poptávky po nových 7nm procesorech, ovšem že by se to týkalo i grafických karet s čipy Navi, to nelze říci. Brzy by jejich řady přitom měly rozšířit nové modely s Navi 12 i Navi 14. 
K oblíbeným
reklama
AMD má na pilno. Na jednu stranu by velice rádo využilo svou technologickou výhodu v podobě 7nm technologie poskytované firmou TSMC, aby vyslalo na trh co nejvíce produktů, které na ní budou založeny, ale na druhou stranu se musí potýkat s tím, že o výrobní kapacitu 7nm linek se musí dělit s ostatními zákazníky a zájem je aktuálně obrovský.
 
Ve výsledku budeme muset na 16jádrový Ryzen 9 3950X čekat o dva měsíce déle a na úvod se spokojit s jen maximálně 24jádrovými Threadrippery 3. generace. Ostatně AMD si dobře uvědomuje, že proti nim bude moci Intel vyslat přinejlepším 18jádrové Cascade Lake-X a s takovými by si 24jádrový Threadripper nové generace měl snadno poradit. Nicméně AMD si musí, jako už tolikrát dříve, pečlivě vybírat mezi tím, co vyšle na trh a na co si nechá zajít chuť. 
 
 
Velká otázka je, jak se mohou nově trojnásobné lhůty na dodání 7nm čipů od TSMC dotknout nových Radeonů Navi 12 a 14, a to tedy v případě, že je vůbec bude vyrábět TSMC. V tomto ohledu nemá AMD žádné závazky a pokud jeho vedení předpokládalo vysoký zájem o 7nm proces TSMC, mohlo teoreticky zadat výrobu firmě Samsung. V případě 7nm čipletů by nemuselo být výhodné a vhodné rozjíždět výrobu u Samsungu, neboť se používají stejné, ať už se využijí v Ryzenech nebo serverových EPYC, záleží pouze na tom, jak kvalitně je ten který kus vyroben. Ale Navi 12 a Navi 14 budou zbrusu nové čipy. Nicméně o tom, že by je měl vyrábět Samsung, se zatím nedozvíme, takže to prosím berte jen jako úvahu. 
 
 
Nyní jde především o to, že byla zaznamenána ID nových Navi 12 a Navi 14, což ukazuje, že by se v dohledné době měly na trh dostat nejspíše čtyři nové karty, a sice dvě mainstreamové a dvě low-endové. Navíc jde o update pro ovladače verze 19.3 chystané na polovinu října, takže je pravděpodobné, že nové karty se dostanou na trh možná ještě dříve, anebo prostě v průběhu příštího měsíce. 
 
Je ale velká otázka, co od Navi 12 a Navi 14 můžeme očekávat. Navi 12 by logicky měl být o stupeň slabší čip v porovnání s Navi 10 (Radeon RX 5700 a 5700 XT), takže můžeme uvažovat o 1536 Stream procesorech v plné výbavě. Navi 14 by pak mohl dostat do vínku 1024 Stream procesorů, čímž by se v podstatě stal nástupcem pro Baffin z generace Polaris (Radeon RX 560). 
 
AMD má přitom pod kartou Radeon RX 5700 s oficiální cenou 349 USD otevřený prostor až do naprostého low-endu, který v případě Polaris zakončuje Radeon RX 550 (Lexa) s cenou 79 USD. To celé mohou brzy zaplnit karty s Navi 12 a Navi 14, ale více než tyto spekulace a jejich ID zatím nemáme, takže je třeba čekat.
 
Ostatně v posledních době můžeme pozorovat, jak se řada dříve oblíbených modelů karet s čipy Polaris ztrácí z nabídek obchodů a také ze skladových zásob. AMD mělo dost času se připravit a už na jaře přišly především v západních obchodech výprodejové akce starých Radeonů. Nicméně u nás se pokles jejich cen už dávno zastavil a v případě nedostatkových modelů už cena začala spíše mírně stoupat. To vše prostě napovídá, že půda je připravena pro novou generaci. A krom toho tu máme i GeForce GTX 1650 Ti.
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají? Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají?
V dnešní zprávě společnosti TrendForce se také dočteme o tom, jaké plány mají největší světoví výrobci elektronických pamětí typu NAND Flash. Podívejme se tak na to, jaké další generace se chystají. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům
Ještě během zimy přicházely zprávy o tom, jak se můžeme chystat na prudké zvyšování cen pamětí NAND Flash a ušetřeny nebudou ani DRAM. Koronavirus však tyto predikce zdánlivě rozcupoval a nyní můžeme být zvědaví na to, jaká je realita.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice
Mechanické klávesnice dnes již běžně nabízí podsvícení, a to rovnou RGB se světelnou diodou pod každou klávesou zvlášť. Jde přitom o výbavu, která není každému po chuti, přičemž HyperX nyní cílí především na ty, kterým vyhovuje.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
QNAP TS-431KX: 4diskový NAS přináší podporu 10GbE QNAP TS-431KX: 4diskový NAS přináší podporu 10GbE
Společnost QNAP přichází na trh s novým NASem TS-431KX. Ten přináší pozice pro 4 disky a zaujme především podporou síťového rozhraní 10GbE. Díky tomu slibuje přenosové rychlosti přesahující 1100 MB/s.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost
AMD již brzy umožní výrobcům základních desek, aby dostali na trh své modely s čipsetem B550, přičemž ty se již objevují v nabídkách zahraničních obchodů, kde jejich cena začíná na 100 dolarech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek