www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Radeony s Navi 12 a Navi 14 možná už příští měsíc

Radeony s Navi 12 a Navi 14 možná už příští měsíc
, , aktualita
AMD má nepopiratelné problémy s uspokojením poptávky po nových 7nm procesorech, ovšem že by se to týkalo i grafických karet s čipy Navi, to nelze říci. Brzy by jejich řady přitom měly rozšířit nové modely s Navi 12 i Navi 14. 
K oblíbeným
reklama
AMD má na pilno. Na jednu stranu by velice rádo využilo svou technologickou výhodu v podobě 7nm technologie poskytované firmou TSMC, aby vyslalo na trh co nejvíce produktů, které na ní budou založeny, ale na druhou stranu se musí potýkat s tím, že o výrobní kapacitu 7nm linek se musí dělit s ostatními zákazníky a zájem je aktuálně obrovský.
 
Ve výsledku budeme muset na 16jádrový Ryzen 9 3950X čekat o dva měsíce déle a na úvod se spokojit s jen maximálně 24jádrovými Threadrippery 3. generace. Ostatně AMD si dobře uvědomuje, že proti nim bude moci Intel vyslat přinejlepším 18jádrové Cascade Lake-X a s takovými by si 24jádrový Threadripper nové generace měl snadno poradit. Nicméně AMD si musí, jako už tolikrát dříve, pečlivě vybírat mezi tím, co vyšle na trh a na co si nechá zajít chuť. 
 
 
Velká otázka je, jak se mohou nově trojnásobné lhůty na dodání 7nm čipů od TSMC dotknout nových Radeonů Navi 12 a 14, a to tedy v případě, že je vůbec bude vyrábět TSMC. V tomto ohledu nemá AMD žádné závazky a pokud jeho vedení předpokládalo vysoký zájem o 7nm proces TSMC, mohlo teoreticky zadat výrobu firmě Samsung. V případě 7nm čipletů by nemuselo být výhodné a vhodné rozjíždět výrobu u Samsungu, neboť se používají stejné, ať už se využijí v Ryzenech nebo serverových EPYC, záleží pouze na tom, jak kvalitně je ten který kus vyroben. Ale Navi 12 a Navi 14 budou zbrusu nové čipy. Nicméně o tom, že by je měl vyrábět Samsung, se zatím nedozvíme, takže to prosím berte jen jako úvahu. 
 
 
Nyní jde především o to, že byla zaznamenána ID nových Navi 12 a Navi 14, což ukazuje, že by se v dohledné době měly na trh dostat nejspíše čtyři nové karty, a sice dvě mainstreamové a dvě low-endové. Navíc jde o update pro ovladače verze 19.3 chystané na polovinu října, takže je pravděpodobné, že nové karty se dostanou na trh možná ještě dříve, anebo prostě v průběhu příštího měsíce. 
 
Je ale velká otázka, co od Navi 12 a Navi 14 můžeme očekávat. Navi 12 by logicky měl být o stupeň slabší čip v porovnání s Navi 10 (Radeon RX 5700 a 5700 XT), takže můžeme uvažovat o 1536 Stream procesorech v plné výbavě. Navi 14 by pak mohl dostat do vínku 1024 Stream procesorů, čímž by se v podstatě stal nástupcem pro Baffin z generace Polaris (Radeon RX 560). 
 
AMD má přitom pod kartou Radeon RX 5700 s oficiální cenou 349 USD otevřený prostor až do naprostého low-endu, který v případě Polaris zakončuje Radeon RX 550 (Lexa) s cenou 79 USD. To celé mohou brzy zaplnit karty s Navi 12 a Navi 14, ale více než tyto spekulace a jejich ID zatím nemáme, takže je třeba čekat.
 
Ostatně v posledních době můžeme pozorovat, jak se řada dříve oblíbených modelů karet s čipy Polaris ztrácí z nabídek obchodů a také ze skladových zásob. AMD mělo dost času se připravit a už na jaře přišly především v západních obchodech výprodejové akce starých Radeonů. Nicméně u nás se pokles jejich cen už dávno zastavil a v případě nedostatkových modelů už cena začala spíše mírně stoupat. To vše prostě napovídá, že půda je připravena pro novou generaci. A krom toho tu máme i GeForce GTX 1650 Ti.
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro
Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt počítačové skříně, která může ze všeho nejvíce připomenout počítače Apple Mac Pro. Nejde pochopitelně jen o náhodu, ale o produkt, který přímo má vypadat jako zbrusu nové Mac Pro.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí
Jen McAdam je jednou z mnoha obětí podvodu s kryptoměnou OneCoin. Na rozdíl od mnoha jiných o tom ale veřejně mluví v podcastu na BBC, což ji začalo přinášet vyhrožování znásilněním a smrtí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného
Blizzard si v posledních dnech užívá zloby hráčů ze západu, kteří obecně podporují protesty v Hongkongu a postavili se za streamera a hráče zvaného Blitzchung. Ten vyjádřil protestujícím podporu a byl za to potrestán.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala