www.svethardware.cz
>
>
>

Ransomware v podnicích na ústupu, cryptojacking roste

Ransomware v podnicích na ústupu, cryptojacking roste
, , aktualita
Ačkoli hodnota kryptoměn proti maximům z minulého roku dramaticky spadla, tajná těžba kryptoměn na počítačích napadených obětí i nadále roste. Naproti tomu vyděračské aplikace jsou už na ústupu.
K oblíbeným
reklama
Rok 2017 byl ve znamení ransomwaru. To je vyděračský software, který zašifruje data na počítači a posléze po oběti vyžaduje výkupné za jejich rozšifrování. Jak ukázala historie, ke skutečnému rozšifrování dat sice občas dochází, ale rozhodně to není zaručeno. K platbě většinou muselo dojít pomocí bitcoinu nebo jiné kryptoměny. A právě kryptoměny vládly kybernetické zločinnosti o rok později, tedy v loňském roce 2018. Tehdy zločinci obrátili svou pozornost výrazněji ke cryptojackingu, tedy infekci počítačů malwarem se skriptem, který na počítačích obětí těžil kryptoměny. Tento posun je patrný zejména v podnikové sféře, kde lze napadnout velký počet počítačů a získat tak vysoký výpočetní výkon.
 
Hackerský útok
 
zdroj: www.elbpresse.de [CC BY-SA 4.0], přes Wikimedia Commons
 
Podle zprávy IBM Security byl v roce 2018 zaznamenán jen jeden opravdu rozsáhlý vyděračský útok na podnikovou sféru (šířil jej botnet Necurs). Celkově pak počet podnikových ransomware útoků ve čtvrtém čtvrtletí (Q4/18) klesl proti Q1/18 o opravdu významných 45 %. Naopak cryptojackingové útoky i navzdory klesající hodnotě kryptoměn narostly o 450 %. Nastává tak překvapivá situace, kdy se do popředí zájmu dostává více výpočetní výkon a dokonce klesá zájem o uživatelská data, která se dají dále zneužívat (ačkoli to tak vzhledem k nedávným velkým hackerským útokům a vzniku extrémně velkých databází hesel nevypadá, např. v lednu a únoru byly hned dvě takové akce).
 
Většina útoků (57 %) pak využila běžné aplikace jako PowerShell a PsExec. Velmi často dochází k útokům kvůli špatné konfiguraci serverů nebo síťových prvků, např. ponechání výchozích přihlašovacích údajů. Právě zneužívání těchto špatně konfigurovaných prvků v podnikových počítačových sítích loni vzrostlo o 20 %.

Zdroj: zdnet.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Age of Empires, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Age of Empires, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SpaceX otestovala nouzové motory Dragonu, zelenou ještě nemá SpaceX otestovala nouzové motory Dragonu, zelenou ještě nemá
Společnost SpaceX provedla další důležitý krok na cestě k prvnímu startu své rakety a lodi s posádkou. Ve statickém testu vyzkoušela nouzové motory lodi Dragon, které by měly dostat astronauty do bezpečí v případě problémů s raketou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další bezpečnostní problém, Facebook skrytě spouštěl kameru v iOS aplikaci Další bezpečnostní problém, Facebook skrytě spouštěl kameru v iOS aplikaci
Sociální síť Facebook má opravdu mnoho bezpečnostních problémů. Teď se zjistilo, že aplikace Facebook pro operační systém iOS obsahovala chybu, kdy mohla samovolně spouštět selfie kamerku fotoaparátu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře