Rock Pi 4C pro dva monitory a nadšenecké chlazení pro Raspberry Pi 4

Rock Pi 4C pro dva monitory a nadšenecké chlazení pro Raspberry Pi 4
, , aktualita
Máme tu dvě novinky ze světa malinkých počítačů Raspberry. Jednak je to nová verze modelu Rock Pi s označením 4C, která umožní napojit dva monitory s vysokým rozlišením a pak je to fanouškovský chladič pro Raspberry Pi 4. 
K oblíbeným
reklama
Rock Pi 4C pochází od společnosti Radxa, která ohlásila, že tento model dostane na trh do konce tohoto měsíce. Jde o novou verzi modelu 4B, který byl představen během loňského listopadu a hlavní novinka je ta, že na rozhraní Mini DisplayPort můžeme nyní připojit dva monitory, a to jeden s rozlišením až 4K a druhý s maximálně 1440p, přičemž každý bude pracovat při obnovovací frekvenci 60 Hz.  
 
 
Výrobce říká, že tato podpora by měla vyhovovat především hráčům, i když není zrovna jasné, kdo by takové zařízení využil jako herní počítač, notabene se dvěma monitory s tak vysokým rozlišením, ale budiž. 
 
Pro srovnání, Raspberry Pi 4 podporuje také už dva monitory, a to v obou případech sice s rozlišením 4K, ale jen při 30Hz obnovovací frekvenci či případně jeden 4K a jeden 1080p po 60 Hz. Rock Pi 4C je tak na tom o chlup lépe. 
 
Dále má Rock Pi 4C ve výbavě 4 GB paměti LPDDR4-3200, což je jediná volba a jinak má být identický se starším modelem. To znamená i využití SoC RK399, podporu Wi-Fi 802.11ac s Bluetooth 5 a také dva USB 3.0. Cena se ovšem oproti staršímu modelu se 4 GB RAM nezmění, takže půjde stále o 75 dolarů. Vedle toho si také společnost Radxa chystá počítač Rock Pi X, svůj první model založený na procesoru x86. 
 
 
Další novinka nepochází od žádného zavedeného výrobce. George Godinez si jako amatér připravil pasivní chladič, který zabírá podstatnou část počítače Raspberry Pi, respektive jeho PCB. Ničemu však přitom nepřekáží a poslouží pro kvalitnější chlazení, s nímž má model Pi 4 problémy
 
Godinez využil hliníkovou slitinu AW-6063 a zpracoval ji do podoby klasického žebrovaného chladiče s rozměry 62 x 44 x 7 mm s 1 mm tlustými žebry. To by dle mého názoru samo o sobě zcela stačilo, ovšem autor se rozhodl, že do základny ještě vyfrézuje drážku pro krátkou a plochou heatpipe, která se bude přímo dotýkat veškerých komponent, které vyžadují chlazení, což by měl být především SoC, operační paměť a USB kontroler VL805. Tuto heatpipe pak v těle chladiče zalil speciální teplovodivou pryskyřicí. 
 
Jak už jsem psal, z mého pohledu je tu tato heatpipe už v podstatě zbytečná, a to prostě z toho důvodu, že jde o malý a kompaktní pasiv sedící na nepříliš výkonných komponentách. Není tak třeba rapidně rozvádět teplo do jeho těla a je tu také otázka, jako (medvědí) službu udělá ona pryskyřice. Nicméně jako výrobek amatéra je to velice pěkné. 
 
reklama
Nejnovější články
Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet Účty WhatsAppu lidí z Kašmíru ruší kvůli neaktivitě, nemají totiž Internet
Odebrání autonomie Kašmíru v Indii má důsledky i na zdejší online život. Vláda zde totiž vypnula internet, aby se lidé nemohli radikalizovat na sociálních sítích, což v důsledku ruší  lidem účty na nich kvůli neaktivitě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420 Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420
Nedostatek 14nm procesorů od Intelu se dá řešit třeba i tím, že se odvolá ukončení výroby stařičkých 22nm procesorů. Intel tak do hry vrací více než 6 let staré Pentium G3420, které se bude opět vyrábět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář