reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rock Pi 4C pro dva monitory a nadšenecké chlazení pro Raspberry Pi 4

4.10.2019, Jan Vítek, aktualita
Rock Pi 4C pro dva monitory a nadšenecké chlazení pro Raspberry Pi 4
Máme tu dvě novinky ze světa malinkých počítačů Raspberry. Jednak je to nová verze modelu Rock Pi s označením 4C, která umožní napojit dva monitory s vysokým rozlišením a pak je to fanouškovský chladič pro Raspberry Pi 4. 
Rock Pi 4C pochází od společnosti Radxa, která ohlásila, že tento model dostane na trh do konce tohoto měsíce. Jde o novou verzi modelu 4B, který byl představen během loňského listopadu a hlavní novinka je ta, že na rozhraní Mini DisplayPort můžeme nyní připojit dva monitory, a to jeden s rozlišením až 4K a druhý s maximálně 1440p, přičemž každý bude pracovat při obnovovací frekvenci 60 Hz.  
 
 
Výrobce říká, že tato podpora by měla vyhovovat především hráčům, i když není zrovna jasné, kdo by takové zařízení využil jako herní počítač, notabene se dvěma monitory s tak vysokým rozlišením, ale budiž. 
 
Pro srovnání, Raspberry Pi 4 podporuje také už dva monitory, a to v obou případech sice s rozlišením 4K, ale jen při 30Hz obnovovací frekvenci či případně jeden 4K a jeden 1080p po 60 Hz. Rock Pi 4C je tak na tom o chlup lépe. 
 
Dále má Rock Pi 4C ve výbavě 4 GB paměti LPDDR4-3200, což je jediná volba a jinak má být identický se starším modelem. To znamená i využití SoC RK399, podporu Wi-Fi 802.11ac s Bluetooth 5 a také dva USB 3.0. Cena se ovšem oproti staršímu modelu se 4 GB RAM nezmění, takže půjde stále o 75 dolarů. Vedle toho si také společnost Radxa chystá počítač Rock Pi X, svůj první model založený na procesoru x86. 
 
 
Další novinka nepochází od žádného zavedeného výrobce. George Godinez si jako amatér připravil pasivní chladič, který zabírá podstatnou část počítače Raspberry Pi, respektive jeho PCB. Ničemu však přitom nepřekáží a poslouží pro kvalitnější chlazení, s nímž má model Pi 4 problémy
 
Godinez využil hliníkovou slitinu AW-6063 a zpracoval ji do podoby klasického žebrovaného chladiče s rozměry 62 x 44 x 7 mm s 1 mm tlustými žebry. To by dle mého názoru samo o sobě zcela stačilo, ovšem autor se rozhodl, že do základny ještě vyfrézuje drážku pro krátkou a plochou heatpipe, která se bude přímo dotýkat veškerých komponent, které vyžadují chlazení, což by měl být především SoC, operační paměť a USB kontroler VL805. Tuto heatpipe pak v těle chladiče zalil speciální teplovodivou pryskyřicí. 
 
Jak už jsem psal, z mého pohledu je tu tato heatpipe už v podstatě zbytečná, a to prostě z toho důvodu, že jde o malý a kompaktní pasiv sedící na nepříliš výkonných komponentách. Není tak třeba rapidně rozvádět teplo do jeho těla a je tu také otázka, jako (medvědí) službu udělá ona pryskyřice. Nicméně jako výrobek amatéra je to velice pěkné. 
 
reklama