www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung: 8nm technologie LPP je připravena pro výrobu

Samsung: 8nm technologie LPP je připravena pro výrobu
, , aktualita
Samsung se nechal slyšet, že má pro výrobu připraven již dokonce 8nm proces LPP (Low Power Plus), který by tak dle svého označení mohl posloužit i pro produkci výkonných PC komponent. K čemu jej ale chce firma opravdu využít? 
K oblíbeným
reklama
Hlavní zpráva tedy je, že proces 8LPP (Low Power Plus) se osvědčil a je připraven pro nasazení ve výrobě. Jde o nástupce procesu 10LPP využívající menší prvky, díky čemuž je Samsung schopen jeho pomocí schopen vyrobit stejný čip zabírající o 10 procent méně prostoru. Můžeme tak mluvit o dílčím vylepšení 10nm technologie LPP.
 
 
Samsung předpokládá, že tento proces bude nejlépe nasazen pro výrobu čipů pro mobilní, síťové a serverové produkty a zmiňuje také oblast kryptoměn, takže lze uvažovat o čipech pro jejich těžbu, což může být řada věcí. Firma také uvedla, že proces 8LPP bude to nejlepší, co dokáže nabídnout před nástupem EUV litografie, která v tomto roce zaznamenala velký průlom, když se konečně objevily stroje disponující dostatečně silným zdrojem tohoto záření. Ta bude dle všeho nasazena v 7nm technologiích. 
 
Firma se také pochlubila, že její 8LPP je k dispozici tři měsíce před plánovaným nástupem, což prý uvítala především společnost Qualcomm. O tomto procesu ale zatím neprozradila mnoho, což se ale chystá udělat ještě dnes, a to v Mnichově na Samsung Foundry Forum Europe, o čemž si pak budeme moci přečíst v Samsung Newsroom. Probírat se má jak 8LPP, tak vývoj následujícího 7nm procesu využívajícího EUV. 
 
Samotný Intel přitom stále bojuje s uvedením svého 10nm procesu do praxe, ale ten by ve skutečnosti mohl svou kvalitou a velikostí tvořených prvků s pouze 7nm tloušťkou žeber odpovídat mnohem pokročilejším procesům, pokud je tedy srovnáváme čistě dle základního rozlišení. Zkrátka jako obvykle, není nanometr jako nanometr. 
 
Globalfoundries zatím už zkušebně vyrábí čipy s buňkami SRAM pomocí 7nm procesu a uvádí, že ten nabídne o 40 % vyšší výkon, nebo o 55 % nižší spotřebu v porovnání s aktuálním 14nm procesem. Mezitím si ale připravil také 12nm proces pro příští generaci procesorů Ryzen a GPU od AMD. 
 
TSMC stále předpokládá, že odstartuje výrobu 7nm procesem už v první polovině příštího roku a nedávno jsme se také dozvěděli, že na Tchaj-wanu chce brzy začít stavět továrnu pro výrobu 3nm procesem, která má vstoupit do provozu v roce 2022. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková