www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung: 8nm technologie LPP je připravena pro výrobu

Samsung: 8nm technologie LPP je připravena pro výrobu
, , aktualita
Samsung se nechal slyšet, že má pro výrobu připraven již dokonce 8nm proces LPP (Low Power Plus), který by tak dle svého označení mohl posloužit i pro produkci výkonných PC komponent. K čemu jej ale chce firma opravdu využít? 
K oblíbeným
reklama
Hlavní zpráva tedy je, že proces 8LPP (Low Power Plus) se osvědčil a je připraven pro nasazení ve výrobě. Jde o nástupce procesu 10LPP využívající menší prvky, díky čemuž je Samsung schopen jeho pomocí schopen vyrobit stejný čip zabírající o 10 procent méně prostoru. Můžeme tak mluvit o dílčím vylepšení 10nm technologie LPP.
 
 
Samsung předpokládá, že tento proces bude nejlépe nasazen pro výrobu čipů pro mobilní, síťové a serverové produkty a zmiňuje také oblast kryptoměn, takže lze uvažovat o čipech pro jejich těžbu, což může být řada věcí. Firma také uvedla, že proces 8LPP bude to nejlepší, co dokáže nabídnout před nástupem EUV litografie, která v tomto roce zaznamenala velký průlom, když se konečně objevily stroje disponující dostatečně silným zdrojem tohoto záření. Ta bude dle všeho nasazena v 7nm technologiích. 
 
Firma se také pochlubila, že její 8LPP je k dispozici tři měsíce před plánovaným nástupem, což prý uvítala především společnost Qualcomm. O tomto procesu ale zatím neprozradila mnoho, což se ale chystá udělat ještě dnes, a to v Mnichově na Samsung Foundry Forum Europe, o čemž si pak budeme moci přečíst v Samsung Newsroom. Probírat se má jak 8LPP, tak vývoj následujícího 7nm procesu využívajícího EUV. 
 
Samotný Intel přitom stále bojuje s uvedením svého 10nm procesu do praxe, ale ten by ve skutečnosti mohl svou kvalitou a velikostí tvořených prvků s pouze 7nm tloušťkou žeber odpovídat mnohem pokročilejším procesům, pokud je tedy srovnáváme čistě dle základního rozlišení. Zkrátka jako obvykle, není nanometr jako nanometr. 
 
Globalfoundries zatím už zkušebně vyrábí čipy s buňkami SRAM pomocí 7nm procesu a uvádí, že ten nabídne o 40 % vyšší výkon, nebo o 55 % nižší spotřebu v porovnání s aktuálním 14nm procesem. Mezitím si ale připravil také 12nm proces pro příští generaci procesorů Ryzen a GPU od AMD. 
 
TSMC stále předpokládá, že odstartuje výrobu 7nm procesem už v první polovině příštího roku a nedávno jsme se také dozvěděli, že na Tchaj-wanu chce brzy začít stavět továrnu pro výrobu 3nm procesem, která má vstoupit do provozu v roce 2022. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace
Nejnovější volitelná aktualizace pro Windows 10 řeší některé problémy s ovladači, kvůli kterým Microsoft před dvěma měsíci pozastavil May 2020 Update. Obsahuje také dlouhou řadu dalších oprav týkajících se různých částí systému.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz
Společnost AOC zařadila do své nabídky dva nové herní monitory, které k sobě moc blízko nemají. Model AG251FZ2E představuje 24palcový a 240Hz monitor s obrazovkou typu TN a pak tu máme 27” 165Hz NanoIPS v podobě AG273QXP.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit
Před téměř dvěma týdny zaznamenali uživatelé zařízení firmy Garmin velký výpadek jejích systémů a jak se brzy ukázalo, byl za ním ransomwarový útok. Server BleepingComputer nyní uvádí, že firma dostala dešifrovací klíč, takže je zřejmé, že zaplatila.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu
Microsoft Flight Simulator nám svou formou distribuce připomene éru disket, neboť krabicová verze bude k dispozici s celkem deseti oboustrannými DVD. Ovšem lidé preferující digitální distribuci budou mít možnost si hru koupit i na Steamu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI Optix MAG272C: 165Hz 27" panel se zakřivením 1500R MSI Optix MAG272C: 165Hz 27" panel se zakřivením 1500R
MSI si pro hráče připravilo herní monitor, který disponuje 165Hz panelem typu VA. Ten má úhlopříčku 27 palců, a přitom disponuje zakřivením 1500R, které je tak poměrně značné. Co dalšího Optix MAG272C nabízí se svými dvěma bratříčky?
Dnes, aktualita, Jan Vítek