www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung: 8nm technologie LPP je připravena pro výrobu

Samsung: 8nm technologie LPP je připravena pro výrobu
, , aktualita
Samsung se nechal slyšet, že má pro výrobu připraven již dokonce 8nm proces LPP (Low Power Plus), který by tak dle svého označení mohl posloužit i pro produkci výkonných PC komponent. K čemu jej ale chce firma opravdu využít? 
K oblíbeným
reklama
Hlavní zpráva tedy je, že proces 8LPP (Low Power Plus) se osvědčil a je připraven pro nasazení ve výrobě. Jde o nástupce procesu 10LPP využívající menší prvky, díky čemuž je Samsung schopen jeho pomocí schopen vyrobit stejný čip zabírající o 10 procent méně prostoru. Můžeme tak mluvit o dílčím vylepšení 10nm technologie LPP.
 
 
Samsung předpokládá, že tento proces bude nejlépe nasazen pro výrobu čipů pro mobilní, síťové a serverové produkty a zmiňuje také oblast kryptoměn, takže lze uvažovat o čipech pro jejich těžbu, což může být řada věcí. Firma také uvedla, že proces 8LPP bude to nejlepší, co dokáže nabídnout před nástupem EUV litografie, která v tomto roce zaznamenala velký průlom, když se konečně objevily stroje disponující dostatečně silným zdrojem tohoto záření. Ta bude dle všeho nasazena v 7nm technologiích. 
 
Firma se také pochlubila, že její 8LPP je k dispozici tři měsíce před plánovaným nástupem, což prý uvítala především společnost Qualcomm. O tomto procesu ale zatím neprozradila mnoho, což se ale chystá udělat ještě dnes, a to v Mnichově na Samsung Foundry Forum Europe, o čemž si pak budeme moci přečíst v Samsung Newsroom. Probírat se má jak 8LPP, tak vývoj následujícího 7nm procesu využívajícího EUV. 
 
Samotný Intel přitom stále bojuje s uvedením svého 10nm procesu do praxe, ale ten by ve skutečnosti mohl svou kvalitou a velikostí tvořených prvků s pouze 7nm tloušťkou žeber odpovídat mnohem pokročilejším procesům, pokud je tedy srovnáváme čistě dle základního rozlišení. Zkrátka jako obvykle, není nanometr jako nanometr. 
 
Globalfoundries zatím už zkušebně vyrábí čipy s buňkami SRAM pomocí 7nm procesu a uvádí, že ten nabídne o 40 % vyšší výkon, nebo o 55 % nižší spotřebu v porovnání s aktuálním 14nm procesem. Mezitím si ale připravil také 12nm proces pro příští generaci procesorů Ryzen a GPU od AMD. 
 
TSMC stále předpokládá, že odstartuje výrobu 7nm procesem už v první polovině příštího roku a nedávno jsme se také dozvěděli, že na Tchaj-wanu chce brzy začít stavět továrnu pro výrobu 3nm procesem, která má vstoupit do provozu v roce 2022. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax
Noctua nedávno dostala na trh nové procesorové chladiče Chromax Black a nyní je doplňují ventilátory a příslušenství Chromax. Máme tu konkrétně modely NF-A20, NF-A12x15, NF-A9, NF-A9x14 či NF-A8.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX
InWin si připravuje pod prostým označením 925 velkou skříň formátu Full Tower, která je tak určena pro výkonné PC sestavy. Sama nabídne krom potřebného místa mohutné tělo z broušeného hliníku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou
Acer na trh přináší monitor Predator CG437K P, který je určen pro ty nejnáročnější hráče. O tom ostatně svědčí už jeho úhlopříčka, ale vedle ní je tu i řada velice zajímavých specifikací a bohatá výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena
Studio Obsidian Entertainment, které už nějaký ten pátek patří Microsoftu, je aktuálně v kurzu jako to, které stojí za úspěchem hry The Outer Worlds. Nyní ale chceme probrat sérii Pillars of Eternity. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře