www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung ohlásill 11nm proces LPP i 7nm s EUV

Samsung ohlásill 11nm proces LPP i 7nm s EUV
, , aktualita
Ze zpráv posledních měsíců to vypadá, že se snad už opravdu v dohledné době dočkáme nástup technologie EUV, která je už pěknou řádku let oddalována. Nyní Samsung ohlásil nejen 11nm technologii LPP, ale také 7nm LPP právě s EUV. 
reklama
To jsme ostatně mohli očekávat vzhledem k tomu, že společnost ASML už nabízí výrobní zařízení pro technologii EUV. Byla to tak jen otázka času, než se firmy začnou chlubit svými novými výrobními procesy s EUV, jako právě nyní i Samsung. 
 
 
V jeho případě jsme se dozvěděli o dvou procesech typu LPP, Low Power Plus, které se využívají právě pro výrobu energetický náročnějších, a tedy i výkonných čipů. Právě s pomocí 14nm LPP se aktuálně tvoří procesory AMD Ryzen, Threadripper a EPYC nebo čipy Polaris a Vega ve firmě GlobalFoundries, která má zmíněný proces licencovaný od Samsungu. 
 
zařízení firmy ASML pro EUV
 
Samsung nyní představil proces 11LPP, který se ale asi těžko využije pro výrobu moderních CPU či GPU pro PC od firem AMD a NVIDIA. Právě NVIDIA spoléhá spíše na výrobní kapacity firmy TSMC a AMD chce přeskočit všechno až k 7nm technologii. Co se týče srovnání 14LPP a 11LPP, pak novější proces slibuje o 15 % vyšší výkon a o 10 % nižší velikost stejného čipu. 
 
Mnohem zajímavější je tak 7LPP s technologií EUV, v jehoý případě chce Samsung spustit prvotní výrobu v druhé polovině příštího roku. Právě na toto období společnost AMD plánuje dostupnost prvních GPU Vega 20, které by však měly být tvořeny už technologií, kterou si společnost GlobalFoundries vyvine sama právě na základě licencovaného 14nm procesu.
 
Samotný Samsung již v rámci vývoje technologie EUV stačil od roku 2014 vyrobit nějakých 200 tisíc waferů, což si zkoušel především na jednoduchých 256Mbit čipech SRAM, v jejichž případě dosáhl 80% výtěžnosti. Tu tak bude zapotřebí zlepšit, neboť v opravdovém produkčním nasazení se tak malé čipy vyrábět nebudou. 
 
reklama
Nejnovější články
External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu External Funds Used ukáže celkovou útratu na Steamu
Pokud by vás zajímalo, kolik peněz už jste utratili na Steamu za hry či jiné zboží, dosud jste pomocí svého klienta neměli možnost, jak to rychle a přesně zjistit. Valve nám ale tuto možnost brzy dá a půjde o nástroj External Funds Used. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU
Intel už se nijak netají s tím, že pracuje na vývoji samostatných GPU, které mají být dost výkonné i pro moderní hry. Ostatně proto si k sobě z AMD přetáhl Raju Koduriho a ten nyní rozšiřuje svůj tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První test 32jádrového Threadripperu a CPU-Z jako bonus První test 32jádrového Threadripperu a CPU-Z jako bonus
AMD si pro toto léto chystá vypuštění druhé generace procesorů Threadripper, která bude představovat velice podstatné navýšení výkonu oproti té první. Chystá se totiž i 32jádrový model. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
WHO definovala, co je to herní porucha WHO definovala, co je to herní porucha
Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila již pojedenácté dokument International Statistical Classification of Diseases (ICD). Nová verze vůbec poprvé obsahuje popis toho, co organizace nazývá herní poruchou. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala vyrábět Model 3 i ve "stanu" Tesla začala vyrábět Model 3 i ve "stanu"
Elon Musk slíbil, že do konce června chce vyrábět 5000 vozů Model 3 týdně. Po několika odkladech to chce už konečně splnit, a tak nechal postavit jakýsi "stan". Tvrdí dokonce, že toto provizorní řešení je lepší než klasická továrna.
Včera, aktualita, Milan Šurkala