www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung ohlásill 11nm proces LPP i 7nm s EUV

Samsung ohlásill 11nm proces LPP i 7nm s EUV
, , aktualita
Ze zpráv posledních měsíců to vypadá, že se snad už opravdu v dohledné době dočkáme nástup technologie EUV, která je už pěknou řádku let oddalována. Nyní Samsung ohlásil nejen 11nm technologii LPP, ale také 7nm LPP právě s EUV. reklama
To jsme ostatně mohli očekávat vzhledem k tomu, že společnost ASML už nabízí výrobní zařízení pro technologii EUV. Byla to tak jen otázka času, než se firmy začnou chlubit svými novými výrobními procesy s EUV, jako právě nyní i Samsung. 
 
 
V jeho případě jsme se dozvěděli o dvou procesech typu LPP, Low Power Plus, které se využívají právě pro výrobu energetický náročnějších, a tedy i výkonných čipů. Právě s pomocí 14nm LPP se aktuálně tvoří procesory AMD Ryzen, Threadripper a EPYC nebo čipy Polaris a Vega ve firmě GlobalFoundries, která má zmíněný proces licencovaný od Samsungu. 
 
zařízení firmy ASML pro EUV
 
Samsung nyní představil proces 11LPP, který se ale asi těžko využije pro výrobu moderních CPU či GPU pro PC od firem AMD a NVIDIA. Právě NVIDIA spoléhá spíše na výrobní kapacity firmy TSMC a AMD chce přeskočit všechno až k 7nm technologii. Co se týče srovnání 14LPP a 11LPP, pak novější proces slibuje o 15 % vyšší výkon a o 10 % nižší velikost stejného čipu. 
 
Mnohem zajímavější je tak 7LPP s technologií EUV, v jehoý případě chce Samsung spustit prvotní výrobu v druhé polovině příštího roku. Právě na toto období společnost AMD plánuje dostupnost prvních GPU Vega 20, které by však měly být tvořeny už technologií, kterou si společnost GlobalFoundries vyvine sama právě na základě licencovaného 14nm procesu.
 
Samotný Samsung již v rámci vývoje technologie EUV stačil od roku 2014 vyrobit nějakých 200 tisíc waferů, což si zkoušel především na jednoduchých 256Mbit čipech SRAM, v jejichž případě dosáhl 80% výtěžnosti. Tu tak bude zapotřebí zlepšit, neboť v opravdovém produkčním nasazení se tak malé čipy vyrábět nebudou. 
 
reklama
Nejnovější články
EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty
EVGA si připravila specialitku pro nenapravitelné hardwarové nadšence, kteří se snaží ze svých komponent mačkat maximum. Jedná se o kartu Epower V s výkonným 12+2fázovým napájením grafických karet.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země? Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země?
Stephen Petranek se ve své knize How We'll Live on Mars zabývá otázkou přežití lidí v nehostinném vesmíru daleko od ochrany a zdrojů Země. Je tak možné dlouhodobě přežít s tím, co lze získat jinde? 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu
Grafické karty AMD Radeon RX Vega rozhodně neudělaly díru do herního světa. Už sice konečně dorazily i na náš trh, ovšem ceny jsou vysoké a na nereferenční karty bez "fukarového chladiče" zatím nikde nenajdeme. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Intel investoval miliardu dolarů do AI společností Intel investoval miliardu dolarů do AI společností
Intel se rozhodl, že si vybuduje celý ekosystém pro umělou inteligenci (AI), do čehož hodlá mohutně investovat. Brian Krzanich (CEO) nám k tomu řekne, co tím jeho firma sleduje a koho všeho podporuje a už i podpořila.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové našli známky černočerné planety Astronomové našli známky černočerné planety
Hledat velice tmavé objekty ve vesmíru pochopitelně není nic snadného. Platí to jak pro černé díry, tak pro další objekty, jako je třeba planeta pohlcující téměř všechno viditelné světlo. O té budeme mluvit jako o WASP-12b. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů