www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung ohlásill 11nm proces LPP i 7nm s EUV

Samsung ohlásill 11nm proces LPP i 7nm s EUV
, , aktualita
Ze zpráv posledních měsíců to vypadá, že se snad už opravdu v dohledné době dočkáme nástup technologie EUV, která je už pěknou řádku let oddalována. Nyní Samsung ohlásil nejen 11nm technologii LPP, ale také 7nm LPP právě s EUV. reklama
To jsme ostatně mohli očekávat vzhledem k tomu, že společnost ASML už nabízí výrobní zařízení pro technologii EUV. Byla to tak jen otázka času, než se firmy začnou chlubit svými novými výrobními procesy s EUV, jako právě nyní i Samsung. 
 
 
V jeho případě jsme se dozvěděli o dvou procesech typu LPP, Low Power Plus, které se využívají právě pro výrobu energetický náročnějších, a tedy i výkonných čipů. Právě s pomocí 14nm LPP se aktuálně tvoří procesory AMD Ryzen, Threadripper a EPYC nebo čipy Polaris a Vega ve firmě GlobalFoundries, která má zmíněný proces licencovaný od Samsungu. 
 
zařízení firmy ASML pro EUV
 
Samsung nyní představil proces 11LPP, který se ale asi těžko využije pro výrobu moderních CPU či GPU pro PC od firem AMD a NVIDIA. Právě NVIDIA spoléhá spíše na výrobní kapacity firmy TSMC a AMD chce přeskočit všechno až k 7nm technologii. Co se týče srovnání 14LPP a 11LPP, pak novější proces slibuje o 15 % vyšší výkon a o 10 % nižší velikost stejného čipu. 
 
Mnohem zajímavější je tak 7LPP s technologií EUV, v jehoý případě chce Samsung spustit prvotní výrobu v druhé polovině příštího roku. Právě na toto období společnost AMD plánuje dostupnost prvních GPU Vega 20, které by však měly být tvořeny už technologií, kterou si společnost GlobalFoundries vyvine sama právě na základě licencovaného 14nm procesu.
 
Samotný Samsung již v rámci vývoje technologie EUV stačil od roku 2014 vyrobit nějakých 200 tisíc waferů, což si zkoušel především na jednoduchých 256Mbit čipech SRAM, v jejichž případě dosáhl 80% výtěžnosti. Tu tak bude zapotřebí zlepšit, neboť v opravdovém produkčním nasazení se tak malé čipy vyrábět nebudou. 
 
reklama
Nejnovější články
Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.) Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.)
Máte přehled v počítačovém hardwaru? Rádi stavíte počítače? Prošlo Vám rukama již mnoho komponent? V tom případě si nenechte uniknout dnešní hádanku. Pokud jako první napíšete do diskuze, jaký chladič procesoru je na fotografii, získáte jej.
Dnes, soutěž, Karel Polívka26 komentářů
AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake
Společnost AMD si připravila novou řadu System on Chip, které označuje za Ryzen V1000 a my víme, že půjde o konkurenci pro Intel Gemini Lake. Uplatnit se tak mohou v nettopech, netboocích či jiných úsporných počítačích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách
Výzkumníci z MIT přišli s prototypem zařízení, které nazývají tepelný rezonátor. Ten dokáže vyrábět elektrickou energii na základě variací v okolní teplotě, čímž jde v podstatě o bezedný zdroj energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty" Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty"
V roce 2015 se objevil projekt, který nám měl nakonec přinést modernizovanou verzi hry System Shock. O té můžeme mluvit jako o jednom z hlavních milníků ve vývoji počítačových her, který jejich svět pomohl změnit. Nyní je ale tento projekt ohrožen.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu
Neptun je v našem systému možná trošku opomíjeným obrem, který nemá velké prstence jako Saturn a ani obrovskou skvrnu a tak úžasné zbarvení jako Jupiter. Panuje však na něm velice divoké počasí s nejrychlejšími větry, které se kdy podařilo změřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek