www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung ohlásill 11nm proces LPP i 7nm s EUV

Samsung ohlásill 11nm proces LPP i 7nm s EUV
, , aktualita
Ze zpráv posledních měsíců to vypadá, že se snad už opravdu v dohledné době dočkáme nástup technologie EUV, která je už pěknou řádku let oddalována. Nyní Samsung ohlásil nejen 11nm technologii LPP, ale také 7nm LPP právě s EUV. reklama
To jsme ostatně mohli očekávat vzhledem k tomu, že společnost ASML už nabízí výrobní zařízení pro technologii EUV. Byla to tak jen otázka času, než se firmy začnou chlubit svými novými výrobními procesy s EUV, jako právě nyní i Samsung. 
 
 
V jeho případě jsme se dozvěděli o dvou procesech typu LPP, Low Power Plus, které se využívají právě pro výrobu energetický náročnějších, a tedy i výkonných čipů. Právě s pomocí 14nm LPP se aktuálně tvoří procesory AMD Ryzen, Threadripper a EPYC nebo čipy Polaris a Vega ve firmě GlobalFoundries, která má zmíněný proces licencovaný od Samsungu. 
 
zařízení firmy ASML pro EUV
 
Samsung nyní představil proces 11LPP, který se ale asi těžko využije pro výrobu moderních CPU či GPU pro PC od firem AMD a NVIDIA. Právě NVIDIA spoléhá spíše na výrobní kapacity firmy TSMC a AMD chce přeskočit všechno až k 7nm technologii. Co se týče srovnání 14LPP a 11LPP, pak novější proces slibuje o 15 % vyšší výkon a o 10 % nižší velikost stejného čipu. 
 
Mnohem zajímavější je tak 7LPP s technologií EUV, v jehoý případě chce Samsung spustit prvotní výrobu v druhé polovině příštího roku. Právě na toto období společnost AMD plánuje dostupnost prvních GPU Vega 20, které by však měly být tvořeny už technologií, kterou si společnost GlobalFoundries vyvine sama právě na základě licencovaného 14nm procesu.
 
Samotný Samsung již v rámci vývoje technologie EUV stačil od roku 2014 vyrobit nějakých 200 tisíc waferů, což si zkoušel především na jednoduchých 256Mbit čipech SRAM, v jejichž případě dosáhl 80% výtěžnosti. Tu tak bude zapotřebí zlepšit, neboť v opravdovém produkčním nasazení se tak malé čipy vyrábět nebudou. 
 
reklama
Nejnovější články
Ataribox Joystick je oslava retra Ataribox Joystick je oslava retra
Vše nasvědčuje tomu, že chystaná Ataribox nebude jen další obyčejná znovuzrozená konzole. Naposledy jsme se dozvěděli, že AMD pro ni přichystala speciální SoC a nyní se můžeme pokochat připravovaným joystickem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro
Společnost Gigabyte představila desku X299 AORUS Gaming 7 Pro, která je určena pro nejnovější procesory Intel Core X Series pro patici LGA 2066. Budeme si tak do ní moci umístit i 18jádrový model Core i9 7980XE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch
Na Kickstarteru se objevila kampaň týkající se herní konzole s prostým názvem Pip. Jde o variaci na úspěšné Nintendo Switch, která je založena na hardwaru Raspberry Pi, přičemž zdaleka nepůjde pouze o samotné hraní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions
V zahraničním obchodě Newegg zlevnil procesor Ryzen 7 1800X v akci Black Friday na pouhých 319 dolarů, což je slušné procento dolů ze základní ceny 500 dolarů, ovšem zrovna tento procesor aktuálně výrazně zlevňuje i u nás. Kde a o kolik?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Video: robot Atlas předvedl salto vzad Video: robot Atlas předvedl salto vzad
Boston Dynamics se nebojí schopnosti a dovednosti svých robotů ukázat velmi efektivně. Dočkali jsme se tak videa, ve kterém se předvádí již dlouhou dobu známý humanoidní robot Atlas. Tentokrát ale zvládne udělat i salto vzad. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář