www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung srazil své kapitálové výdaje a hlásí konec boomu paměťových čipů

Samsung srazil své kapitálové výdaje a hlásí konec boomu paměťových čipů
, , aktualita
Už před týdny jsme se od Bloombergu dozvěděli, že Samsung bude reagovat na vývoj na trhu s paměťmi, kde se očekává výrazné převážení nabídky nad poptávkou. Nyní se ukazuje, že na tom něco bylo. 
K oblíbeným
reklama
Samsung se má už dlouho připravovat na snížení produkce svých paměťových čipů, respektive nyní se dá spíše mluvit o tom, že radikálně sníží své kapitálové výdaje, a tedy i investice do dalšího rozšiřování výroby. Firma také ohlásila, že nastal konec dvouletého boomu v paměťových čipech, který především stál za jejími rekordními výdělky v posledním období. 
 
 
vývoj podílů firem na trhu s DRAM
 
V příštím roce se tak budou výdělky firmy snižovat a ostatně už nyní ceny některých paměťových čipů výrazně klesly, i když zpráva v tomto nebyla vůbec konkrétní. Dozvěděli jsme se ale, že kapitálové výdaje Samsungu už v tomto roce klesnou o 27 procent na 28 miliard dolarů, přičemž loni to bylo 38,8 miliard dolarů. To hovoří za vše.
 
To vše se týká jak pamětí DRAM, tak NAND Flash a právě v případě těch druhých pamětí se očekává výrazný pokles cen v příštím roce, a to především díky novým výrobním linkám firem Toshiba a SK Hynix stejně jako díky novým technologiím, které prudce zvednou paměťovou hustotu. 
 
Samsung se ve svém nejnovějším vyjádření snaží uklidnit investory, že nenastane prudký pokles výdělků na paměťovém trhu a mluví o pokračující vysoké poptávce ze strany výrobců serverů (do toho patří i cloud a jeho služby). Firma také přiznala, že dříve uvažovala o konverzi svých linek vyrábějících NAND Flash na výrobu pamětí DRAM. 
 
Samsung v třetím letošním kvartálu dokázal vytvořit provozní zisk 15,8 miliard dolarů, který má v aktuálním kvartálu klesnout o 4 procenta, což však bude i tak o 11 procent lepší než před rokem. Avril Wu z DRAMeXchange tak nepředpokládá, že by firmu čekal v brzké době tvrdý pád kvůli případným změnám v poptávce a navyšování celosvětové výroby. To se může týkat především NAND Flash a co se týče DRAM, samotný Samsung očekává, že po možná trošku problematickém prvním kvartálu příštího roku pomůže tento trh stabilizovat poptávka právě od výrobců serverů. Tyto informace odpovídají tomu, co nedávno prohlásili zástupci firmy Adata, a sice že cena pamětí NAND Flash bude výrazně klesat, ale v případě DRAM to očekávat spíše nelze. 
  
Zdroj: Reuters


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids Intel ukázal design budoucích CPU Alder/Meteor Lake a Sapphire/Granite Rapids
Nakonec se v dnešním novinkovém seriálu o technologiích Intelu podíváme na to, jak budou vypadat chystané procesory Alder Lake i Meteor Lake a pak serverové Sapphire Rapids a Granite Rapids. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct
Intel nám toho včera naservíroval mnoho, takže pokračujeme v krasojízdě a tentokrát půjde především o inovace v pouzdření čipů. To je nedílným předpokladem pro zajištění dalšího výrazného pokroku a nám tu půjde o technologie Foveros.
Dnes, aktualita, Jan Vítek