www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung začal s výrobou 4TB SSD se 4-bit QLC čipy

Samsung začal s výrobou 4TB SSD se 4-bit QLC čipy
, , aktualita
Také Samsung se přidává  výrobcům, kteří produkují QLC čipy schopné udržet 4 bity v jedné paměťové buňce. Tyto čipy jsou už v nových SSD, které mohou mít kapacitu až 4 TB. Samsung také slibuje zachování solidní rychlosti.
K oblíbeným
reklama
QLC čipy, které jsou schopny udržet 4 bity v jediné paměťové buňce, má už např. společnost Intel nebo Toshiba. Už před nějakou dobu ohlásil jejich vývoj také Samsung a nyní se objevují v prvních komerčních produktech. Jsou jimi nové QLC SSD disky, které mohou mít kapacitu od 1 TB až po 4 TB. Využívají nové 1Tb 64vrstvé V-NAND QLC paměťové čipy 4. generace, které by ale dle výrobce měly mít srovnatelný výkon s původními TLC modely. S navyšováním počtu bitů v buňce je totiž mnohem složitější správně rozpoznat uloženou informaci, což běžně snižuje výkon. Přesto tyto SSD slibují rychlost sekvenčního čtení až 540 MB/s a 520 MB/s u zápisu, což jsou typické hodnoty pro SSD. Záruka by měla být 3letá.
 
Samsung 4TB QLC SSD
 
4TB verze má celkem 32 těchto 1Tb čipů a je vybavena řadičem z 3bitových SSD, k tomu má také TurboWrite technologii. Všechny výše zmíněné modely budou k mání jako tradiční 2,5" disky. Společnost Samsung také plánuje ještě letos představit podnikové SSD využívající QLC čipy ve formátu M.2 NVMe karet. Nové QLC čipy by si měly najít cestu také do 128GB a větších paměťových karet pro smartphony.
 
Samsung se také v tiskové zprávě ohlédl za historií vyráběných technologií. Vše začalo v roce 2006 SLC čipy s kapacitou pouhých 4 Gb (disky měly 32 GB). Tehdy se vyráběly 70nm-class technologií. V roce 2010 se objevily MLC čipy. Ty už měl 32Gb kapacitu a jimi vybavené disky se mohly chlubit až 512 GB. V tomto případě byla použita 30nm-class výroba. Jen o dva roky později se objevila TLC technologie se třemi bity na buňku. Kapacita ale moc nevzrostla. Tehdejší čipy měly 64 Gb a disky končily na 500 GB. Také technologie výroby se za tak krátkou dobu moc neposunula spadala pod 20nm-class.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek