www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung odstartoval výrobu 5. generace V-NAND

Samsung odstartoval výrobu 5. generace V-NAND
, , aktualita
Samsung najel na výrobu už páté generace pamětí V-NAND, čili takových, které se skládají z několika (desítek) vrstev paměťových buněk. Hlásí tak pokrok z hlediska výkonu, kapacity i spotřeby energie. 
reklama
Samsung Electronics je v čele výrobců pamětí typu NAND Flash, a tak není divu, že už pomalu opouští i 64vrstvé paměti a přechází na masovou výrobu další generace V-NAND, jak nazývá své vrstvené paměti. Chlubí se přitom prvním reálným nasazením pamětí s rozhraním Toggle DDR 4.0, které mají zajistit o 40 procent vyšší propustnost oproti 4. generaci a také se máme dočkat vyšších rychlostí zápisu díky snížené latenci na 500 mikrosekund (o 30 procent méně) a odezva time-to-read byla snížena na 50 μs.
 
 
Spotřeba nových V-NAND je srovnatelná s předchozími 64vrstvými paměťmi, což však představuje zlepšení, protože nové paměti mají 96 vrstev, a tedy i vyšší kapacitu. Dosaženo toho bylo snížením pracovního napětí z 1,8 V na 1,2 V. 
 
Samsung ve své tiskové zprávě mluví celkem obšírně a mimo jiné se z ní nedozvíme ani přesný počet vrstev. Mluví se o "více než 90 vrstvách", takže přesnější informace musíme hledat jinde. Výrobce se chlubí, že každý čip obsahuje více než 85 miliard CTF buněk (Charge Trap Flash) a do každé patří celkem tři bity informace. To víceméně odpovídá tomu, že čipy mají kapacitu 256 Gb, čili 32 GB. Jednotlivé vrstvy v nich jsou propojeny mikroskopickými kanálky, které jsou široké pouze pár set nanometrů. 
 
Dále se Samsungu dle jeho slov povedlo zvýšit produktivitu výroby o 30 procent, ale už neříká, zda se to týká vyloženě výtěžnosti, nebo i něčeho jiného. Zmiňuje ale také, že výška každé vrstvy se zmenšila o pětinu, takže ve výsledku nám čipy moc nevyrostly i přes vrstvy navíc. Samsung také plánuje představit i 1Tb paměti, které tentokrát využijí paměťové buňky QLC se čtyřmi ukládanými bity. Nyní se ale chystá co nejrychleji rozšiřovat výrobu nových 96vrstvých TLC pamětí, aby je mohl použít ve svých produktech pro superpočítače, servery, ale na druhé straně i výkonné chytré telefony. 
 
Zdroj: TZ Samsung


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice 3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice
Technologie 3D tisku začne být asi brzy posuzována i ze zdravotního hlediska. Další studie totiž ukázala, že jsou při 3D tisku uvolňovány nebezpečné nanočástice, což trápí např. i přímovstřikové motory v autech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí
SpaceX se svými raketami Falcon 9 nemá zcela "čistý rejstřík" ovšem v poslední době si není na co stěžovat. Na cestě je také certifikace pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale SpaceX nyní získala jinou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci
Microsoft se konečně odhodlal opět vypustit na trh Windows 10 October 2018 Update (verze 1809), který původně přišel už před měsícem, ale rychle zase musel být stažen kvůli závažné chybě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
V Malém Magellanově oblaku rychle dochází vodík, hrozí jeho zánik V Malém Magellanově oblaku rychle dochází vodík, hrozí jeho zánik
Malý Magellanův oblak se měl v minulosti srazit s Velkým Magellanovým oblakem a tato trpasličí galaxie má dle nejnovějších pozorování nyní rapidně přicházet o vodík, a to větším tempem, než by měla být jeho spotřeba díky hvězdotvorbě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek