reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SemiAccurate: Intel nemá mezi servery šanci a ví to

8.8.2018, Jan Vítek, aktualita
SemiAccurate: Intel nemá mezi servery šanci a ví to
Charlie Demerjian ze serveru SemiAccurate se opět jednou pustil do Intelu, o jehož "blížící se katastrofě" už nejednou mluvil. Nyní se z jeho úst dozvídáme, že Intel musel zhoršit svůj 10nm plánovaný proces a že má opravdu velký problém s ohledem na servery.
Demerjian tak tvrdí, že 10nm proces, který chce Intel dostat prostřednictvím finálních produktů na trh pozdě v příštím roce, není to samé, co bylo prezentováno v minulém roce a co Intel plánoval už od roku 2015. Má jít dokonce o výrazný krok zpět a efektivně prý půjde spíše o 12nm proces, což však Intel pochopitelně nikdy nepřizná. Je tedy otázka, zda následující pokroky skutečně budou příští rok aktuální a jde především o výsledné 2,7x zvýšení počtu tranzistorů na stejné ploše oproti 14nm procesu. 
 
 
Aktuálně má být výtěžnost 10nm procesu přímo zoufalá a z finančního hlediska zcela neživotaschopná, však zmíněna byla cifra jen 8 až 10 % v případě nových Cannon Lake, přičemž u nového procesu se očekává alespoň 50 až 60 %. Od té doby se měla sice výtěžnost zlepšit, ale jen v rámci procent a ne desítek procent, jak by bylo zapotřebí. I na tom Demerjian staví svůj novější článek, který si všímá budoucnosti Intelu v serverovém segmentu. 
 
Na konci července proběhl intelovský Manufacturing Day, kde se prý Intel snažil především o to, aby uklidnil investory, což dělal i za cenu toho, že lidem kladoucím nepohodlné dotazy bral mikrofony a slovo. Hlavní zpráva pro veřejnost byla taková, že 10nm proces v podstatě nepřijde pozdě a že Mooreův zákon pro Intel stále platí. 
 
 
Jak ale dobře víme i my, Intel už dávno nedokáže plnit svůj stanovený plán Tick-Tock a následovnický tříkrokový PAO (Process-Architecture-Optimization) ani nemohl začít platit a už je pasé. Jaká ironie, že AMD představilo svůj plán sestávající z kroků Inflection-Optimization, kterým v podstatě vyfouklo Tick-Tock Intelu, ne že by ten něco takového ještě potřeboval. Ale zpět k článku SemiAccurate (SA). 
 
Je zřejmé, že neustále odsouvaný nástup 10nm procesu znamená i odsouvání nových produktových řad, což jsou právě i Cannon Lake, jejichž široký nástup na trh je v nedohlednu. Aktuálně se také očekává nástup Cascade Lake, které oproti Purley nenabídnou v podstatě nic nového, než mírný výkonnostní nárůst vykoupený zvýšenou spotřebou (v poměru k výkonu přitom výrazně zvýšenou). Krom podpory více paměti na patici díky Optane tu nebude více jader, linek PCIe či paměťových kanálů. Na druhou stranu se očekává zvýšení cen, a to z aktuálních 13 tisíc dolarů za nejlepší Xeon Platinum dokonce na 20 tisíc, což mají zákazníci dát s vidinou o 6 až 8 % vyššího výkonu. 
 
Podívejme se na aktuální EPYC. Tyto procesory sice jsou v některých úlohách pomalejší, ale také jejich 32jádrové verze přijdou na 2100 až 4200 dolarů, čili přinejhorším 3x méně, než stojí  28jádrové Xeony. Pokud tedy skutečně přijde s Cascade Lake takové zdražení, budou AMD ještě mnohem více výhodné. 
 
A pak tu máme budoucnost firmy AMD. Cascade Lake budou přicházet na trh od 4. kvartálu 2018 do 1. kvartálu 2019 a právě tehdy už budou informační weby jistě plné příští generace architektury Zen, čili 7nm Zen 2 a v případě serverových CPU pak procesorů Rome. Ty slibují 64 fyzických jader, což je počet, na který bude moci Intel jen smutně koukat, protože se svými monolity a 14nm procesem si něco takového prostě nemůže dovolit postavit. A nebo může? 
 
Intel si totiž chystá také řady Cooper Lake-AP jako "Advanced Processors" a existují známky toho, že se přeci jen sám pustí do produkce "slepenců", jak před rokem ještě častoval procesory EPYC. Velká otázka je, z čeho budou tyto slepence vytvořeny, protože Intel má k dispozici tři verze velkých čipů - 10jádrové LCC, 18jádrové HCC a 28jádrové XCC. 
 
 
SA mluví o Cooper Lake-AP se třemi čipy s celkovým TDP 350 W a vodním chlazením. Ty ale mají přijít nejdříve rok po AMD Rome a stále se šesti paměťovými kanály, méně PCIe linkami, atd. Po Cooper Lake se plánují Ice Lake opět na rok 2020 a i ty mají být pomalejší než Rome, jenomže AMD už v té době chce mít na trhu čipy Milan. 
 
Samozřejmě že plány firmy AMD také nemusí vyjít, ale to má už nyní k dispozici 7nm výrobní procesy firem GlobalFoundries i TSMC, které budou využity pro Rome (notně vyladěné) a pro Milan se očekává jejich druhá generace, takže tady se toho může pokazit mnohem méně než při snaze Intelu konečně dostat na trh 10nm proces (nebo 12nm?). Zkrátka a dobře, Intel má dle dostupných informací výhled na to, že se bude muset obrovsky snažit, aby dokázal zachytit náhlý sprint AMD, které vystartovalo jako Olaf Ludwig.
 
Zdroj: SemiAccurate 


reklama