www.svethardware.cz
>
>
>

Intel představil 10nm technologii a slibuje 2,7násobnou hustotu tranzistorů

Intel představil 10nm technologii a slibuje 2,7násobnou hustotu tranzistorů
, , aktualita
Intel se rozpovídal o své 10nm technologii, o níž tvrdí, že je o celou generaci napřed v porovnání s konkurenčními výrobními procesy. Prezentoval ji na svém Technology and Manufacturing Day v San Francisku, kde byly ukázány i zajímavé obrázky.
K oblíbeným
reklama
Technology and Manufacturing Day byl o technologiích Intelu a určen byl analytikům, investorům a světovým médiím. To včetně videa nazvaného Leading at the Edge, které si můžete také prohlédnout.


Máme tu ale také řadu zajímavých materiálů a srovnání, které srovnávají intelovské a konkureční výrobní procesy, na nichž chtěla firma ukázat, jaké jsou rozdíly a že to její je prostě nejlepší. Takže co tu máme?


Intel operuje především s tím, že není 10 nm jako 10 nm. Jde mu především o srovnání velikosti jednotlivých prvků, jako jsou brány tranzistorů, a také o škálování velikosti těchto prvků. Srovnává také vlastní 14nm a 10nm technologii, z čehož je vidět, že se měly zmenšit všechny prvky a výsledkem má být obočí pozdvižující 2,7násobně vyšší hustota tranzistorů na stejném prostoru.

Intel tak tvrdí, že Mooreův zákon stále žije, a to i s ohledem na pokračující snižující se cenu tranzistorů. Co se týče přímého srovnání 14nm a 10nm technologie, Intel slibuje o 25 procent vyšší výkon při spotřebě nižší o 45 procent. Vedle toho má mít v rukávu také ještě lepší proces označovaný jako 10nm++, který má výkon ještě dále zvýšit o 15 procent a spotřebu snížit o 30 procent. Pokud je to tak, pak jsme skutečně zvědaví na to, co předvedou první 10nm procesory této firmy a velice zajímavě vypadá především 2,7násobná hustota tranzistorů.

Za to vše může nová technologie, kterou Intel označuje jako Hyper Scaling a ta se skládá ze dvou částí, a sice COAG (Contact Over Active Gate) a SingleDG (Single Dummy Gate). Díky COAG je vytvořen kontakt tranzistorové brány přímo na ní, kdežto před tím byl vedle ní, což šetří prostor. SingleDG představuje bránu, která není součástí tranzistoru a nachází se na okraji logické buňky, kterou izoluje od druhé. Nově se využívá jen jedna taková brána (tzv. dummy gate) namísto dvou, což opět výrazně šetří místem.

Intel plánuje využívat svou 10nm technologii po dobu tří let, než bude připravena 7nm, ale s tím nemůžeme automaticky počítat a spíše lze usuzovat, že nastane nějaké zdržení. Stacy Smith k tomu na svém blogu napsala, že v Intelu vždy hledí na tři generace dopředu, čili sedm až devět let a Mooreův zákon v tomto časovém horizontu rozhodně nemá přestat platit. To je zajímavý výrok vzhledem k tomu, že před několika lety se říkalo, že přední firmy v tomto oboru si už tak dalekou budoucností přestávají být jisty.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů
Společnost SpaceX Elona Muska v pátek testovala ve svém texaském středisku další prototyp Starship. Zkouška se bohužel nepodařila podle představ, prototyp SN4 totiž explodoval při testu motorů.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Donald Trump útočí zpět, podepsal výkonné nařízení proti sociálním sítím Donald Trump útočí zpět, podepsal výkonné nařízení proti sociálním sítím
Před pár dny Twitter pořádně naštval amerického prezidenta Donalda Trumpa, neboť si dovolil označit jeho příspěvek za zavádějící a nabídl jiné informace. Trump to nenechal jen tak a podepsal výkonné nařízení, který sociálním sítím trochu zavaří.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat Výplata z Tesly pro Elona Muska: může koupit akcie, které nemůže prodat
Muskovi se to podařilo. Dosáhl na první z 12 stupňů, které ho opravňují k výplatě za své působení v automobilce Tesla. Nyní má právo na odkup 1,69 milionu akcií Tesla za pouhých $350 za jednu akcii. Má to ale háček.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
USB klíčenka za 8 500 Kč slibuje ochranu před 5G. Jde o obyčejnou „flashku“ USB klíčenka za 8 500 Kč slibuje ochranu před 5G. Jde o obyčejnou „flashku“
Fake news o škodlivosti 5G využili podvodníci, kteří na internetu prodávají malá zařízení s názvem 5GBioShield slibující ochranu před údajně škodlivými účinky sítí nové generace. Za stovky liber ovšem zákazníci dostanou pouze obyčejný USB flash disk.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik5 komentářů
CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher CD Projekt Red slaví: prodáno 50 milionů kopií hry The Witcher
Studio CD Projekt Red může slavit a také slaví. Během existence série her The Witcher postavené na tématice fantasy knih Andrzeje Sapkowskiho se totiž prodalo přes 50 milionů kopií těchto her.
Včera, aktualita, Milan Šurkala