reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SpaceX: Dragon s lidskou posádkou poletí v dubnu

15.8.2018, Jan Vítek, aktualita
SpaceX: Dragon s lidskou posádkou poletí v dubnu
Vypadá to, že z dvojice firem SpaceX a Boeing má nyní ta první na dosah prvenství jako firma, která dokáže vyslat člověka do vesmíru, a to přímo na oběžnou dráhu. SpaceX to chce poprvé vyzkoušet v dubnu příštího roku. 
Starliner společnosti Boeing potkaly potíže s motory, které jeho velký test odsunuly přibližně na polovinu roku 2019, takže slibovaná dubnová premiéra firmy SpaceX by měla proběhnout o pár měsíců dříve. NASA nyní musí využívat pro dopravu astronautů k ISS ruské lodi Sojuz, takže by určitě velice ráda využila služeb vlastních firem, ale z jejího přístupu je jasné, že to nechce uspěchat a jde jí především o záruky bezpečnosti. I proto se jí moc nelíbil plán firmy SpaceX tankovat palivo do rakety, jejíž posádka již sedí v lodi na jejím vrcholu. 
 
 
Nedávné testy lodi Dragon 2 šly firmě SpaceX lépe než Boeingu s jeho Starlinerem. CEO Elon Musk a COO Gwynne Shotwell tak ubezpečují, že jejich firma je stále na cestě k tomu vyslat Dragon 2 bez posádky k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) někdy v listopadu a v dubnu už bude následovat let s posádkou, a sice s astronauty Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleym. 
 
To ale není zrovna v souladu se zprávou organizace Government Accountability Office (GAO), která mluví o velice reálné možnosti, že Boeing ani SpaceX nedostanou potřebnou certifikaci od NASA před srpnem roku 2020. Právě NASA chce certifikovat a schválit veškerá důležitá zařízení a technologie v lodích obou firem, neboť lodě to sice budou soukromé, ale vynášet budou i astronauty NASA. Nicméně nikde není řečeno, že SpaceX chce už v příštím roce rovnou zajistit dopravu k ISS. 
 
 
V každém případě si NASA musí nějak zajistit dopravu svých astronautů do vesmíru, a to ideálně před koncem příštího roku, kdy jí končí smlouva s Rusy a dle aktuálního vztahu obou zemí to vypadá, že ti by Američany v jejich problémech ještě rádi vykoupali. Ale to je ostatně stejně bezpředmětné, protože místa v Sojuzech se rezervují řadu let dopředu a není možné si je tak nakvap zajistit pro rok 2020. 
 
Je tak pravděpodobné, že když budou první testy firmy SpaceX s loděmi Dragon 2 úspěšné, NASA se s ní nakonec nějak dohodne tak, aby měla od roku 2020 zajištěnou dopravu astronautů. A pokud ne, Boeing zase tak moc za SpaceX nezaostává, i když zvrtnout se může ještě mnoho věcí. 
 
Například SpaceX ještě musí znovu prokázat, že funguje její nouzový záchranný systém, který má za úkol v okamžiku odpojit loď od rakety a dostat ji pryč od případné exploze. Tento test proběhne někdy mezi listopadovým a dubnovým letem lodí Dragon 2. 
 
 
Zdroj: Phys.org


reklama