www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

SpaceX shání povolení pro vybudování milionu přístupových míst k satelitnímu systému Starlink

SpaceX shání povolení pro vybudování milionu přístupových míst k satelitnímu systému Starlink
, , aktualita
Společnost SpaceX má ambice dostat se k cizím planetám, ale své plány má i s tou naší a už dlouho dobře víme o snaze vybudovat satelitní systém pro zajištění širokopásmového internetového připojení. 
K oblíbeným
reklama
O projektu Starlink jsme naposledy mluvili v listopadu, a to spíše ve spojení s tím, že Elon Musk propustil jeho manažery, kteří na jeho vkus postupovali moc pomalu. Jak dobře víme, projekt Starlink má zahrnovat především tisíce nízko letících satelitů, přičemž počáteční várka bude činit 4425 satelitů na nízké orbitě a později dalších 7518 satelitů na ještě nižší oběžné dráze. Menší počet satelitů by se tak měl pohybovat ve výšce do 1200 km a většina pak mezi 335 a 346 km. Umístění satelitů tak nízko je velice žádoucí především kvůli zajištění co nejkratšího zpoždění komunikace. 
 
 
Pak je tu ale další důležitá část systému, a sice pozemní stanice, přes které se budou propojovat koncoví uživatelé. Ti tak nebudou muset využívat vlastní antény pro přímé připojení k satelitům, což by výsledný systém pouze pro ně zdražilo a řada lidí bez vhodně situovaného příbytku by také měla smůlu. 
 
SpaceX tak chce vybudovat obrovskou síť pozemních stanic, které připojení zprostředkují pomocí otočných antén s technologií beamforming, které budou pracovat v pásmu Ku, a právě kvůli tomu firma potřebuje povolení ze strany FCC. Tato organizace už mimochodem udělila firmě SpaceX potřebné povolení právě pro provoz zmíněných satelitů, takže by se dalo očekávat, že povolení získají i pozemní stanice. 
 
Právě tyto stanice budou vysílat v kmitočtech 14 až 14,5 GHz a přijímat na 10,7 až 12,7 GHz. To je dost na to, aby se propustnost pohybovala v řádu gigabitů a SpaceX pak slibuje odezvu kolem 25 ms. 
 
SpaceX nyní žádá FCC, aby s rozhodnutím přišla co nejrychleji, protože má dle svých slov "ambiciózní časový rozvrh" týkající se vybudování celého systému. A to skutečně nepřehání, protože záměrem je vypustit první satelity někdy v polovině tohoto roku (nepočítáme ty zkušební, které už krouží nad Zemí), aby byl už v tom příštím systém spuštěn. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami
Apple je občas společností netušených problémů. Nová kreditní karta Apple Card se totiž může poškodit při naprosto typickém a očekávaném použití. Např. při nošení v kožené peněžence nebo džínách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi
Služba MoviePass nabízela svým zákazníkům jakousi debetní kartu pro placení za návštěvu kin. Jejich data včetně čísel kreditek a dat expirace ale nechal na internetu ve volně přístupné databázi bez hesla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek