www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

SpaceX shání povolení pro vybudování milionu přístupových míst k satelitnímu systému Starlink

SpaceX shání povolení pro vybudování milionu přístupových míst k satelitnímu systému Starlink
, , aktualita
Společnost SpaceX má ambice dostat se k cizím planetám, ale své plány má i s tou naší a už dlouho dobře víme o snaze vybudovat satelitní systém pro zajištění širokopásmového internetového připojení. 
K oblíbeným
reklama
O projektu Starlink jsme naposledy mluvili v listopadu, a to spíše ve spojení s tím, že Elon Musk propustil jeho manažery, kteří na jeho vkus postupovali moc pomalu. Jak dobře víme, projekt Starlink má zahrnovat především tisíce nízko letících satelitů, přičemž počáteční várka bude činit 4425 satelitů na nízké orbitě a později dalších 7518 satelitů na ještě nižší oběžné dráze. Menší počet satelitů by se tak měl pohybovat ve výšce do 1200 km a většina pak mezi 335 a 346 km. Umístění satelitů tak nízko je velice žádoucí především kvůli zajištění co nejkratšího zpoždění komunikace. 
 
 
Pak je tu ale další důležitá část systému, a sice pozemní stanice, přes které se budou propojovat koncoví uživatelé. Ti tak nebudou muset využívat vlastní antény pro přímé připojení k satelitům, což by výsledný systém pouze pro ně zdražilo a řada lidí bez vhodně situovaného příbytku by také měla smůlu. 
 
SpaceX tak chce vybudovat obrovskou síť pozemních stanic, které připojení zprostředkují pomocí otočných antén s technologií beamforming, které budou pracovat v pásmu Ku, a právě kvůli tomu firma potřebuje povolení ze strany FCC. Tato organizace už mimochodem udělila firmě SpaceX potřebné povolení právě pro provoz zmíněných satelitů, takže by se dalo očekávat, že povolení získají i pozemní stanice. 
 
Právě tyto stanice budou vysílat v kmitočtech 14 až 14,5 GHz a přijímat na 10,7 až 12,7 GHz. To je dost na to, aby se propustnost pohybovala v řádu gigabitů a SpaceX pak slibuje odezvu kolem 25 ms. 
 
SpaceX nyní žádá FCC, aby s rozhodnutím přišla co nejrychleji, protože má dle svých slov "ambiciózní časový rozvrh" týkající se vybudování celého systému. A to skutečně nepřehání, protože záměrem je vypustit první satelity někdy v polovině tohoto roku (nepočítáme ty zkušební, které už krouží nad Zemí), aby byl už v tom příštím systém spuštěn. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková