www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

SpaceX shání povolení pro vybudování milionu přístupových míst k satelitnímu systému Starlink

SpaceX shání povolení pro vybudování milionu přístupových míst k satelitnímu systému Starlink
, , aktualita
Společnost SpaceX má ambice dostat se k cizím planetám, ale své plány má i s tou naší a už dlouho dobře víme o snaze vybudovat satelitní systém pro zajištění širokopásmového internetového připojení. 
K oblíbeným
reklama
O projektu Starlink jsme naposledy mluvili v listopadu, a to spíše ve spojení s tím, že Elon Musk propustil jeho manažery, kteří na jeho vkus postupovali moc pomalu. Jak dobře víme, projekt Starlink má zahrnovat především tisíce nízko letících satelitů, přičemž počáteční várka bude činit 4425 satelitů na nízké orbitě a později dalších 7518 satelitů na ještě nižší oběžné dráze. Menší počet satelitů by se tak měl pohybovat ve výšce do 1200 km a většina pak mezi 335 a 346 km. Umístění satelitů tak nízko je velice žádoucí především kvůli zajištění co nejkratšího zpoždění komunikace. 
 
 
Pak je tu ale další důležitá část systému, a sice pozemní stanice, přes které se budou propojovat koncoví uživatelé. Ti tak nebudou muset využívat vlastní antény pro přímé připojení k satelitům, což by výsledný systém pouze pro ně zdražilo a řada lidí bez vhodně situovaného příbytku by také měla smůlu. 
 
SpaceX tak chce vybudovat obrovskou síť pozemních stanic, které připojení zprostředkují pomocí otočných antén s technologií beamforming, které budou pracovat v pásmu Ku, a právě kvůli tomu firma potřebuje povolení ze strany FCC. Tato organizace už mimochodem udělila firmě SpaceX potřebné povolení právě pro provoz zmíněných satelitů, takže by se dalo očekávat, že povolení získají i pozemní stanice. 
 
Právě tyto stanice budou vysílat v kmitočtech 14 až 14,5 GHz a přijímat na 10,7 až 12,7 GHz. To je dost na to, aby se propustnost pohybovala v řádu gigabitů a SpaceX pak slibuje odezvu kolem 25 ms. 
 
SpaceX nyní žádá FCC, aby s rozhodnutím přišla co nejrychleji, protože má dle svých slov "ambiciózní časový rozvrh" týkající se vybudování celého systému. A to skutečně nepřehání, protože záměrem je vypustit první satelity někdy v polovině tohoto roku (nepočítáme ty zkušební, které už krouží nad Zemí), aby byl už v tom příštím systém spuštěn. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková