www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

SpaceX shání povolení pro vybudování milionu přístupových míst k satelitnímu systému Starlink

SpaceX shání povolení pro vybudování milionu přístupových míst k satelitnímu systému Starlink
, , aktualita
Společnost SpaceX má ambice dostat se k cizím planetám, ale své plány má i s tou naší a už dlouho dobře víme o snaze vybudovat satelitní systém pro zajištění širokopásmového internetového připojení. 
K oblíbeným
reklama
O projektu Starlink jsme naposledy mluvili v listopadu, a to spíše ve spojení s tím, že Elon Musk propustil jeho manažery, kteří na jeho vkus postupovali moc pomalu. Jak dobře víme, projekt Starlink má zahrnovat především tisíce nízko letících satelitů, přičemž počáteční várka bude činit 4425 satelitů na nízké orbitě a později dalších 7518 satelitů na ještě nižší oběžné dráze. Menší počet satelitů by se tak měl pohybovat ve výšce do 1200 km a většina pak mezi 335 a 346 km. Umístění satelitů tak nízko je velice žádoucí především kvůli zajištění co nejkratšího zpoždění komunikace. 
 
 
Pak je tu ale další důležitá část systému, a sice pozemní stanice, přes které se budou propojovat koncoví uživatelé. Ti tak nebudou muset využívat vlastní antény pro přímé připojení k satelitům, což by výsledný systém pouze pro ně zdražilo a řada lidí bez vhodně situovaného příbytku by také měla smůlu. 
 
SpaceX tak chce vybudovat obrovskou síť pozemních stanic, které připojení zprostředkují pomocí otočných antén s technologií beamforming, které budou pracovat v pásmu Ku, a právě kvůli tomu firma potřebuje povolení ze strany FCC. Tato organizace už mimochodem udělila firmě SpaceX potřebné povolení právě pro provoz zmíněných satelitů, takže by se dalo očekávat, že povolení získají i pozemní stanice. 
 
Právě tyto stanice budou vysílat v kmitočtech 14 až 14,5 GHz a přijímat na 10,7 až 12,7 GHz. To je dost na to, aby se propustnost pohybovala v řádu gigabitů a SpaceX pak slibuje odezvu kolem 25 ms. 
 
SpaceX nyní žádá FCC, aby s rozhodnutím přišla co nejrychleji, protože má dle svých slov "ambiciózní časový rozvrh" týkající se vybudování celého systému. A to skutečně nepřehání, protože záměrem je vypustit první satelity někdy v polovině tohoto roku (nepočítáme ty zkušební, které už krouží nad Zemí), aby byl už v tom příštím systém spuštěn. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu
Společnost Toshiba se úplně zbavuje divize počítačů Dynabook. Výrazně většinový podíl tu už nějakou dobu měl Sharp a nyní mu prodala i zbývající pětinu. Toshiba tak končí s produkty, které ji pomohly proslavit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře