Super Micro hlásí, že nejsou žádné důkazy o čínském špionážním hardwaru
13.12.2018, Jan Vítek, aktualita
Světem serverů před dvěma měsíci hýbala zpráva společnosti Bloomberg, dle níž jsou v Číně vyráběné servery či jejich komponenty opatřeny skrytým hardwarem, který umožní čínské straně odposlouchávat veškerou komunikaci. Co je nového?
Tato bouře v médiích odstartovaná Bloombergem utichla stejně rychle, jako se objevila, ale nyní tu máme po delší době vyjádření firmy Super Micro, jejíž produkty měly být údajným čínským špehováním zasaženy, a to vedle Amazonu, Applu a dalších. Tyto společnosti unisono popíraly, že by něco takového bylo možné, nebo že by samy dokonce našly špionážní čipy a mlčely o tom. Společnost Super Micro nyní hlásí výsledky nezávislého šetření, které podporuje ty, kteří informace Bloombergu odmítali.
Bloomberg zmiňoval přímo firmu Super Micro, jejíž serverové základní desky měly být už při výrobě nebo během distribuce pozměněny agenty čínské vlády. V podstatě jediný důkaz dodaný Bloombergem pro to byl na tomto obrázku zakroužkovaný "čip", což však může být stejně tak dobře i šmouha, odřenina nebo pár pixelů dodaných grafickým editorem. Důkaz to tak v podstatě není vůbec žádný a pokud tento obrázek něco zpochybňuje nebo vyvolává podezření, pak spíše o zdravém uvažování toho, kdo se rozhodl jej zveřejnit. To už bychom mohli vyfotit tečku na obloze a tvrdit, že je to létající talíř (jak se ostatně už v řadě případů stalo).
Společnost Super Micro cítila potřebu věci napravit, a tak přizvala firmu Nardello, která začala analyzovat její servery a hledat údajné špionážní čipy. K dispozici měla také aktuální i starší modely základních desek ze serverů firmy Apple i Amazon, a to dle Super Micra v "reprezentativním vzorku".
Dle závěrů šetření firma Nardello nenašla žádné důkazy o nepatřičném hardwaru na deskách, které měla k dispozici. Porovnávala je také s designovými návrhy, aby mohla skutečně zjistit, zda v nich není něco navíc, nebo zda se neobjevila nějaká odchylka. Firma také zveřejnila video ukazující, jaká opatření či testy kvality slouží k tomu, aby měla výrobu svého hardwaru pod kontrolou.
Nyní se obecně očekává, že bude následovat žaloba na agenturu Bloomberg. Zajímavé přitom je, že její příběh obecně podpořili někteří technologičtí experti z vládních organizací i technologických firem. Na druhou stranu ale nikdy nebyl ukázán fyzický důkaz, čili nikdo nepřišel na světlo světa s deskou či jiným hardwarem, který by měl být vybaven špionážním hardwarem. Dá se tak říci, že nyní je na tahu Bloomberg, aby svůj původní příběh podpořil, nebo dementoval, jak po něm chce Apple a další.
Zdroj: Extremetech