Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tajné skripty pro těžbu kryptoměn už i v doplňcích Chromu

24.10.2017, Milan Šurkala, aktualita
Tajné skripty pro těžbu kryptoměn už i v doplňcích Chromu
Skript Coinhive pro těžbu kryptoměn je velmi oblíbený mezi těmi, kteří chtějí snadno zbohatnout, ale velmi nepopulární u jeho obětí. Poté, co se začal hojně používat na webových stránkách, si už našel i cestu do doplňků prohlížeče Google Chrome. 
Těžba kryptoměn je dnes velmi ožehavým tématem. Vedle aplikací na počítačích těch, kteří těží kryptoměny cíleně, se totiž ve stále větší míře objevují i skripty na stránkách, které je těží na počítačích nic netušících návšťevníků. Velký poprask byl kolem serveru The Pirate Bay, který toto zavedl jako jeden z prvních. Skriptů se nicméně chytli i hackeři a předpokládá se, že podobné skripty tajně běží na více než půl miliardě počítačů. A toto číslo se bude patrně dále zvyšovat. Skript Coinhive, který těží Monero a je asi nejznámější, se totiž našel také v doplňcích internetového prohlížeče Google Chrome. 

Monero a bitcoin logo
 
Konkrétně šlo o doplněk "Short URL (goo.gl)”. Ten začala rozpoznávat některá bezpečnostní řešení uživatelů a upozornila na něco nekalého. Doplněk se skriptem se každých deset sekund připojoval na stránku coin-hive.com a stahoval soubor cryptonight.wasm. Doplněk si zatím nainstalovalo okolo 15 tisíc uživatelů. Pak na něj byl Google upozorněn a z oficiálního obchodu s doplňky byl odstraněn. 
 
Připomeňme, že na těžbě kryptoměn pomocí těchto skriptů není nic nekalého, uživatel o tom ale musí vědět a souhlasit s tím. Což se v tomto případě nestalo. Tvůrci Coinhive proto ukončili vývoj této verze a pracují na novém skriptu AuthedMine. Ten se před zahájením těžby uživatele zeptá, zda s těžbou souhlasí. Dá se ale předpokládat, že se budou objevovat další skripty, které se ptát nebudou a administrátoři stránek nebo hackeři je budou vesele implementovat dále. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.