Tajné skripty pro těžbu kryptoměn už i v doplňcích Chromu

Tajné skripty pro těžbu kryptoměn už i v doplňcích Chromu
, , aktualita
Skript Coinhive pro těžbu kryptoměn je velmi oblíbený mezi těmi, kteří chtějí snadno zbohatnout, ale velmi nepopulární u jeho obětí. Poté, co se začal hojně používat na webových stránkách, si už našel i cestu do doplňků prohlížeče Google Chrome. 
K oblíbeným
reklama
Těžba kryptoměn je dnes velmi ožehavým tématem. Vedle aplikací na počítačích těch, kteří těží kryptoměny cíleně, se totiž ve stále větší míře objevují i skripty na stránkách, které je těží na počítačích nic netušících návšťevníků. Velký poprask byl kolem serveru The Pirate Bay, který toto zavedl jako jeden z prvních. Skriptů se nicméně chytli i hackeři a předpokládá se, že podobné skripty tajně běží na více než půl miliardě počítačů. A toto číslo se bude patrně dále zvyšovat. Skript Coinhive, který těží Monero a je asi nejznámější, se totiž našel také v doplňcích internetového prohlížeče Google Chrome. 

Monero a bitcoin logo
 
Konkrétně šlo o doplněk "Short URL (goo.gl)”. Ten začala rozpoznávat některá bezpečnostní řešení uživatelů a upozornila na něco nekalého. Doplněk se skriptem se každých deset sekund připojoval na stránku coin-hive.com a stahoval soubor cryptonight.wasm. Doplněk si zatím nainstalovalo okolo 15 tisíc uživatelů. Pak na něj byl Google upozorněn a z oficiálního obchodu s doplňky byl odstraněn. 
 
Připomeňme, že na těžbě kryptoměn pomocí těchto skriptů není nic nekalého, uživatel o tom ale musí vědět a souhlasit s tím. Což se v tomto případě nestalo. Tvůrci Coinhive proto ukončili vývoj této verze a pracují na novém skriptu AuthedMine. Ten se před zahájením těžby uživatele zeptá, zda s těžbou souhlasí. Dá se ale předpokládat, že se budou objevovat další skripty, které se ptát nebudou a administrátoři stránek nebo hackeři je budou vesele implementovat dále. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HIS přichází s Radeony RX 5700 XT Pink a Blue Army HIS přichází s Radeony RX 5700 XT Pink a Blue Army
Společnost HIS v posledních letech u nás v podstatě zmizela z trhu. Přesto produkuje grafické karty i nadále a přichází s novými modely AMD Radeon RX 5700 XT Pink a Blue Army. Netradiční zbarvení plně odpovídá názvu karet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021 AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021
AMD dle nejnovějších zpráv rozhodně nechce na nic čekat a hodlá v roce 2021 vypustit na trh procesory s architekturou Zen 4, které už budou založeny na 5nm procesu. O takovém záměru jsme nicméně už věděli. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Sonda Parker objevila zdroj slunečního větru Sonda Parker objevila zdroj slunečního větru
NASA konečně zveřejnila data z prvních dvou průletů sondy Parker Solar Probe kolem Slunce, respektive skrz jeho korónu. Tyto výsledky se už dostaly do několika studií a ukazují na místo vzniku slunečního větru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Z Firefoxu zmizela rozšíření Avast a AVG, sbírají příliš mnoho dat o uživatelích Z Firefoxu zmizela rozšíření Avast a AVG, sbírají příliš mnoho dat o uživatelích
Mozilla se rozhodla stáhnout z nabídky pro webový prohlížeč Firefox rozšíření Avast a AVG. Důvodem je to, že množství a rozmanitost dat, které tato rozšíření sbírala, šlo daleko za hranice tolerance. Doplněno o vyjádření Avastu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Optix MAG161V: první přenosný herní monitor od MSI Optix MAG161V: první přenosný herní monitor od MSI
Společnost MSI si připravila svůj první herní monitor, a sice model Optix MAG161V. Ten nabídne 15,6" úhlopříčku a využívá panel typu IPS. Nicméně na základě čeho se dá považovat za herní LCD, na to se ještě podíváme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek