reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Toshiba uvedla 22TB pevný disk MG10F s CMR

5.10.2023, Milan Šurkala, aktualita
Toshiba uvedla 22TB pevný disk MG10F s CMR
Toshiba se přidává k výrobcům pevných disků, kteří nabízejí HDD s extrémně vysokou kapacitou 22 TB. Sem míří nové disky řady MG10G, které využívají konvenční magnetický záznam CMR a 10 ploten.
Společnosti Seagate a Western Digital už mají nějakou dobu ve výrobě 22TB pevné disky a nyní se přidává i jejich konkurence, společnost Toshiba. V jejím případě jde o disky řady MG10F, které jsou v tradičním 3,5" formátu s 7200 otáčkami za minutu. Využívá se zde tradiční záznam CMR (Conventional Magnetic Recording) a k dispozici budou ve 20TB a 22TB variantě. Najdeme tu 10plotnovou konstrukci a plnění héliem, což dopomohlo dosáhnout obrovské kapacity.
 
Toshiba MG10F
 
Pevné disky mají 512MiB buffer a dosahují max. přenosové rychlosti 271 MiB/s. Výrobce hovoří o spotřebě 4,82 W v idle režimu, středí době mezi poruchami 2,5 milionu hodin a měly by zvládnout přenos 550 TB dat za rok. Díky technologii Persistent Write Cache Technology chce Toshiba předcházet ztrátě dat v případě náhlého výpadku napájení. Novinky ale nejsou určeny pro běžné spotřebitele, výrobce je míří především na velká úložiště a cloudové služby, OLTP i HPC nasazení, mají najít využití např. u datových analýz, do centralizovaných úložišť pro bezpečnostní kamery, archivování, pro podnikové zálohy a podobně. Mají totiž rozhraní SAS-3.0.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama