www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC ohlašuje vývoj 2nm procesu pro další desetiletí

TSMC ohlašuje vývoj 2nm procesu pro další desetiletí
, , aktualita
Křemíkové technologie to mají spočítané, neboť není možné je škálovat donekonečna. Je však otázka, jak dlouho je bude možné ještě vyvíjet, přičemž jejich brzký konec byl předvídán už několikrát. Dle TSMC ale hned tak brzy nenastane.
K oblíbeným
reklama
Ostatně dnes máme v případě produktů pro PC aktuální 7nm proces, a to ještě bez EUV. Příští rok by už měl být ve znamení prvních zařízení vyrobených s využitím EUV, ať už půjde o 7nm proces nebo pak 6nm. V dohledu už je 5nm proces FinFET, jehož zkušební výroba už odstartovala letos na jaře, nicméně lze očekávat, že opravdu aktuální bude spíše až v roce 2021. A to pak firmu TSMC čeká ještě 3nm proces a jak se nyní dozvídáme, později přijde i 2nm.
 
Stále se tak máme na co těšit a není třeba nervózně pokukovat po alternativách křemíkových technologií, i když jak se to vezme. Už dnes existuje jen hrstka firem, která může říci, že udává krok, a sice TSMC, Samsung a Intel i přes jeho mírně řečeno zaškobrtnutí. S jejich počtem se snižuje i počet firem, které si mohou dovolit pokročilé technologie využívat pro výrobu svých čipů a už dlouho se objevuje otázka, zda konec dalšího vývoje křemíkových technologií nezpůsobí spíše než technologické limity ty ekonomické. Ale zpět k tématu. 
 
 
Spíše než základní označení technologií jsou důležité údaje z následujícího obrázku, kde jsou vidět i základní rozměry tranzistorů (Gate Pitch a Metal Pitch). V případě srovnání 7nm a 2nm technologie nám vychází, že tranzistory budou celkově čtyřikrát menší, respektive se jich dle těchto údajů vejde na stejnou plochu téměř 4x více. 
 
 
 
Nicméně TSMC teprve začíná s vývojem a výzkumem 2nm technologie, přičemž s tou 3nm už pokročilo mnohem dále a také má už rámcový výhled na to, kdy ta bude poprvé zprovozněna, a sice v letech 2021 až 2022. To konkrétně znamená, že na Tchaj-wanu bude dokončena továrna pro výrobu 3nm procesem v roce 2021 a o rok později v ní má odstartovat masová produkce. 
 
To ovšem znamená, že TSMC ve svém tempu nehodlá polevit, ostatně Samsung je pro tchaj-wance zdravá a silná konkurence s velkými plány do budoucna, a sice stát se opět světově největším výrobcem čipů. Můžeme se spíše ptát na to, jak v tomto prostředí obstojí Intel, který se teď snaží, aby zprovoznil v použitelné podobě 10nm proces a horečně vedle něj vyvíjí 7nm proces, který by ale mohl dorazit spíše až v době, kdy TSMC bude rozjíždět výrobu 3nm procesem. Ale jak už bylo řečeno není nanometr jako nanometr.
 
Následující 2nm proces chce firma TSMC přivést k životu v roce 2024, kdy má být pro něj otevřena zbrusu nová továrna někde v tchaj-wanském Hsinchu. Co bude dál, toť otázka, možná grafen, možná něco jiného. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář