www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC ohlašuje vývoj 2nm procesu pro další desetiletí

TSMC ohlašuje vývoj 2nm procesu pro další desetiletí
, , aktualita
Křemíkové technologie to mají spočítané, neboť není možné je škálovat donekonečna. Je však otázka, jak dlouho je bude možné ještě vyvíjet, přičemž jejich brzký konec byl předvídán už několikrát. Dle TSMC ale hned tak brzy nenastane.
K oblíbeným
reklama
Ostatně dnes máme v případě produktů pro PC aktuální 7nm proces, a to ještě bez EUV. Příští rok by už měl být ve znamení prvních zařízení vyrobených s využitím EUV, ať už půjde o 7nm proces nebo pak 6nm. V dohledu už je 5nm proces FinFET, jehož zkušební výroba už odstartovala letos na jaře, nicméně lze očekávat, že opravdu aktuální bude spíše až v roce 2021. A to pak firmu TSMC čeká ještě 3nm proces a jak se nyní dozvídáme, později přijde i 2nm.
 
Stále se tak máme na co těšit a není třeba nervózně pokukovat po alternativách křemíkových technologií, i když jak se to vezme. Už dnes existuje jen hrstka firem, která může říci, že udává krok, a sice TSMC, Samsung a Intel i přes jeho mírně řečeno zaškobrtnutí. S jejich počtem se snižuje i počet firem, které si mohou dovolit pokročilé technologie využívat pro výrobu svých čipů a už dlouho se objevuje otázka, zda konec dalšího vývoje křemíkových technologií nezpůsobí spíše než technologické limity ty ekonomické. Ale zpět k tématu. 
 
 
Spíše než základní označení technologií jsou důležité údaje z následujícího obrázku, kde jsou vidět i základní rozměry tranzistorů (Gate Pitch a Metal Pitch). V případě srovnání 7nm a 2nm technologie nám vychází, že tranzistory budou celkově čtyřikrát menší, respektive se jich dle těchto údajů vejde na stejnou plochu téměř 4x více. 
 
 
 
Nicméně TSMC teprve začíná s vývojem a výzkumem 2nm technologie, přičemž s tou 3nm už pokročilo mnohem dále a také má už rámcový výhled na to, kdy ta bude poprvé zprovozněna, a sice v letech 2021 až 2022. To konkrétně znamená, že na Tchaj-wanu bude dokončena továrna pro výrobu 3nm procesem v roce 2021 a o rok později v ní má odstartovat masová produkce. 
 
To ovšem znamená, že TSMC ve svém tempu nehodlá polevit, ostatně Samsung je pro tchaj-wance zdravá a silná konkurence s velkými plány do budoucna, a sice stát se opět světově největším výrobcem čipů. Můžeme se spíše ptát na to, jak v tomto prostředí obstojí Intel, který se teď snaží, aby zprovoznil v použitelné podobě 10nm proces a horečně vedle něj vyvíjí 7nm proces, který by ale mohl dorazit spíše až v době, kdy TSMC bude rozjíždět výrobu 3nm procesem. Ale jak už bylo řečeno není nanometr jako nanometr.
 
Následující 2nm proces chce firma TSMC přivést k životu v roce 2024, kdy má být pro něj otevřena zbrusu nová továrna někde v tchaj-wanském Hsinchu. Co bude dál, toť otázka, možná grafen, možná něco jiného. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux
Společnost Epic Games nekončí s pravidelným nabízením her zdarma a nyní si připravila rovnou celou Batman Arkham Collection a Lego Batman čítající celkem šest her. Brzy pak přijde do nabídky zdarma i Metro: 2033 Redux.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit
Jupiterův měsíc Io patří mezi geologicky činná tělesa Sluneční soustavy a brzy by to mohl velice názorně ukázat. Erupce jeho vulkánu zvaného Loki byla už dříve několikrát úspěšně předpovězena a nyní se očekává další. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem
Společnost QNAP si připravila novou verzi operačního systému pro své modely NAS, a sice QTS 4.4.1. Ta představuje nové funkce pro cloudová a hybridní cloudová úložiště či řešení Fibre Channel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her
Společnost Valve byla už dříve donucena k tomu, aby umožnila hráčům vracet hry, které mají šanci si krátce vyzkoušet. Nyní se na ni ale z Francie valí další a potenciálně mnohem větší ohrožení tržeb, které se týká přeprodeje her. 
Včera, aktualita, Jan Vítek