www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC ohlašuje vývoj 2nm procesu pro další desetiletí

TSMC ohlašuje vývoj 2nm procesu pro další desetiletí
, , aktualita
Křemíkové technologie to mají spočítané, neboť není možné je škálovat donekonečna. Je však otázka, jak dlouho je bude možné ještě vyvíjet, přičemž jejich brzký konec byl předvídán už několikrát. Dle TSMC ale hned tak brzy nenastane.
K oblíbeným
reklama
Ostatně dnes máme v případě produktů pro PC aktuální 7nm proces, a to ještě bez EUV. Příští rok by už měl být ve znamení prvních zařízení vyrobených s využitím EUV, ať už půjde o 7nm proces nebo pak 6nm. V dohledu už je 5nm proces FinFET, jehož zkušební výroba už odstartovala letos na jaře, nicméně lze očekávat, že opravdu aktuální bude spíše až v roce 2021. A to pak firmu TSMC čeká ještě 3nm proces a jak se nyní dozvídáme, později přijde i 2nm.
 
Stále se tak máme na co těšit a není třeba nervózně pokukovat po alternativách křemíkových technologií, i když jak se to vezme. Už dnes existuje jen hrstka firem, která může říci, že udává krok, a sice TSMC, Samsung a Intel i přes jeho mírně řečeno zaškobrtnutí. S jejich počtem se snižuje i počet firem, které si mohou dovolit pokročilé technologie využívat pro výrobu svých čipů a už dlouho se objevuje otázka, zda konec dalšího vývoje křemíkových technologií nezpůsobí spíše než technologické limity ty ekonomické. Ale zpět k tématu. 
 
 
Spíše než základní označení technologií jsou důležité údaje z následujícího obrázku, kde jsou vidět i základní rozměry tranzistorů (Gate Pitch a Metal Pitch). V případě srovnání 7nm a 2nm technologie nám vychází, že tranzistory budou celkově čtyřikrát menší, respektive se jich dle těchto údajů vejde na stejnou plochu téměř 4x více. 
 
 
 
Nicméně TSMC teprve začíná s vývojem a výzkumem 2nm technologie, přičemž s tou 3nm už pokročilo mnohem dále a také má už rámcový výhled na to, kdy ta bude poprvé zprovozněna, a sice v letech 2021 až 2022. To konkrétně znamená, že na Tchaj-wanu bude dokončena továrna pro výrobu 3nm procesem v roce 2021 a o rok později v ní má odstartovat masová produkce. 
 
To ovšem znamená, že TSMC ve svém tempu nehodlá polevit, ostatně Samsung je pro tchaj-wance zdravá a silná konkurence s velkými plány do budoucna, a sice stát se opět světově největším výrobcem čipů. Můžeme se spíše ptát na to, jak v tomto prostředí obstojí Intel, který se teď snaží, aby zprovoznil v použitelné podobě 10nm proces a horečně vedle něj vyvíjí 7nm proces, který by ale mohl dorazit spíše až v době, kdy TSMC bude rozjíždět výrobu 3nm procesem. Ale jak už bylo řečeno není nanometr jako nanometr.
 
Následující 2nm proces chce firma TSMC přivést k životu v roce 2024, kdy má být pro něj otevřena zbrusu nová továrna někde v tchaj-wanském Hsinchu. Co bude dál, toť otázka, možná grafen, možná něco jiného. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů