www.svethardware.cz
>
>
>
>

TSMC výrazně navyšuje kapitálový rozpočet až na 28 mld. USD

TSMC výrazně navyšuje kapitálový rozpočet až na 28 mld. USD
, , aktualita
A okamžitě nás může napadnout, jak moc je toto rozhodnutí ovlivněno plány společnosti Intel outsourcovat výrobu svých čipů, o čemž se však stále ještě rozhoduje a těžit z toho může právě společnost TSMC.
K oblíbeným
reklama
O společnosti TSMC jsme se nedávno dozvěděli, že má zvyšovat své výdaje a soustředit se v tomto ohledu především na rozšíření výroby 5nm procesem. Jenomže to šlo ještě o cílovou částku 22 miliard dolarů pro tento rok, což by mělo představovat oproti původním plánům navýšení o 10 procent. Ovšem nové zprávy mluví o tom, že TSMC letos navýší svůj kapitálový rozpočet na 25 až 28 miliard, přičemž v předchozím roce to bylo "pouze" 17,2 miliard. 
 
 finanční výsledky TSMC za poslední loňský kvartál
 
Na tom nás vedle obrovského a možná i více než polovičního meziročního navýšení výdajů zaujme právě i onen třímiliardový rozptyl. Intel se právě v těchto dnech rozhoduje o tom, jakým způsobem případně bude outsourcovat výrobu svých procesorů a s tímto rozhodnutím chtěl počkat právě i na nově zvoleného CEO Pata Gelsingera. Mluvilo se ale už zcela konkrétně o tom, že Intel by chtěl co nejdříve využít 5nm proces firmy TSMC a poté i její 3nm proces. 
 
Právě k tomu nám nyní velice dobře sedí zpráva o navýšení výdajů jdoucích do výrobních kapacit, přičemž dle zmíněného rozptylu TSMC počítá s více možnostmi, jež by mohly záviset právě i na rozhodnutí Intelu, ale to je samozřejmě jen možnost. 
 
Proces N5 (5nm) firmy TSMC přitom už je nasazen a využívá jej především společnost Apple, k níž se má ještě letos přidat AMD a další firmy. Čili se nám tu opravdu rýsuje možnost, že procesory AMD i Intel budou tvořeny naprosto stejným procesem a třeba i ve stejné továrně, což lze přirovnat snad jen k zamrzlému peklu. 
 
TSMC pak plánuje jako další hlavní vývojový stupeň 3nm proces N3, který má být spuštěn v příštím roce a spíše v jeho druhé polovině. A pokud se nám potvrdí, že Intel skutečně využije moderní výrobní kapacity tchaj-wanců, bude nás velice zajímat, jak moc hodlá být agresivní s ohledem na načasování.
 
AMD či NVIDIA se spíše drží zpátky a využívají na rozdíl právě třeba od firmy Apple takové procesy, které už měly čas na vyzrání, a tedy i na zvýšení výtěžnosti, což je jednoduše otázka nákladů na výrobu a výsledného zisku či marží. Jak by v tomto ohledu chtěl postupovat Intel, toť otázka. Zrovna Gelsinger se však nedávno otřel právě o Apple, když prohlásil, že hodlá začít "dodávat na trh pro PC lepší produkty, než jaké kdy zvládne ta lifestylová firma z Cupertina". A k tomu bude Intel pochopitelně potřebovat alespoň srovnatelný výrobní proces. Dále už můžeme ale jen čistě spekulovat. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD radí: při problémech s USB zatím využijte rady z Redditu AMD radí: při problémech s USB zatím využijte rady z Redditu
Právě na serveru Reddit se nedávno se zapojením zástupců firmy AMD začaly řešit problémy s rozhraním USB, se kterými se mohou potýkat někteří majitelé počítačů vybavených deskami s čipsety X570, B550.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem
Extrémně levné klíče k Windows sice mohou (nějaký čas) fungovat, ale jejich majitele riskují problémy se zákonem. Německé orgány předvolávají některé jejich uživatele a hovoří se dokonce o domovních prohlídkách.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik21 komentářů
Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku
Přistání Perseverance na Marsu v druhé polovině února bylo velkou událostí. Jak si ale vede americký rover nyní? NASA oznámila, že před pár dny úspěšně absolvoval test, při kterém vozítko popojelo a udělalo otočku.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů