www.svethardware.cz
>
>
>
>

V Sandře se objevilo záhadné APU od AMD se 1792 shadery

V Sandře se objevilo záhadné APU od AMD se 1792 shadery
, , aktualita
AMD dosud pro PC nevyrobilo žádné APU, jehož grafická část by se jen přibližovala k počtu 1792 shaderů. Nyní se právě takové APU objevilo v databázi testu SiSoft Sandra s označením AMD Fenghuang Raven. 
K oblíbeným
reklama
Na označení nás tak může ihned zaujmout slovo Fenghuang, které odkazuje na mytologické ptáky východní Asie a v západním světě můžeme mluvit prostě o čínském fénixovi nebo jen o fénixovi. Celé APU v databázi Sandry je zajímavé především svým integrovaným grafickým čipem, o jehož specifikacích vypovídá následující výpis. 
 
 
Ten danou grafiku označuje za AMD 15FF Graphics obsahující 1792 Stream procesorů ve 28 jednotkách CU na taktu 555 MHz zahrnující 2 GB paměti s propustností 182,15 GB/s. 
 
 
To jsou velice zajímavé specifikace, které nejsou vůbec mimo možnosti, které AMD aktuálně má, však pro konzole Xbox One X vyrábí APU s rovnou 40 CU a výslednými 2560 shadery. Ve světě PC ale nic podobného AMD ještě nepředstavilo, a to jednoduše především kvůli tomu, že paměti RAM nemají na takový výkon dostatečnou propustnost, a to ani jako rychlé DDR4. 
 
AMD už také stačilo potvrdit, že přicházející desktopové Raven Ridge budou mít přinejlepším 11 CU, čili 704 Stream procesorů, a to rozhodně ne proto, že by jich více nést nemohly. Pokud tedy ani moderní DDR4 s takty nad 3000 MHz nedokáží poskytnout dostatečnou propustnost, co by mohlo? Nasnadě je pochopitelně technologie HBM2. 
 
 
Sandra uvádí již zmíněných 182,15 GB/s interní propustnosti, z čehož můžeme dále vycházet. Pokud by skutečně mělo jít o HBM2 s kapacitou 2 GB, pak nám to ukazuje na jeden paměťový čip se sběrnicí o šířce 1024 bitů. Paměti by v takovém případě musely pracovat s propustností cca 1420 MT/s na pin, což je pro ně dnes snadno dosažitelné, neboť na RX Vega pracují na 1600 až 1890 MT/s. 
 
V takovém případě by však záhadný Fenghuang Raven byl pravděpodobně určen pro mobilní počítače (na to ukazuje i nízký takt GPU) nebo prostě speciální bezpaticové desky, leda by AMD našlo způsob, jak do paticového procesoru umístit vedle APU ještě čip HBM2. Tím nechci říci, že by se tam v rámci dostupné plochy oba čipy nevešly, spíše by šlo o otázku jejich propojení a vysledné tloušťky procesoru. Co se týče CPU části, o té se moc nedozvíme krom taktu 2,4 GHz. 
 
V úvahu tak přichází, že jde o nové výkonné APU založené čistě na hardwaru AMD, pak může jít o jeden z nových Kaby Lake-G, i když ty mají mít maximálně 24 CU a ještě připadá v úvahu APU tvořené pro konzole Ataribox. Doufejme, že něco z toho to bude a že AMD se konečně začne jeho sázka na paměti HBM2 vyplácet, neboť pokud mají někde smysl, pak to jsou právě APU. 
  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů