www.svethardware.cz
>
>
>
>

V Sandře se objevilo záhadné APU od AMD se 1792 shadery

V Sandře se objevilo záhadné APU od AMD se 1792 shadery
, , aktualita
AMD dosud pro PC nevyrobilo žádné APU, jehož grafická část by se jen přibližovala k počtu 1792 shaderů. Nyní se právě takové APU objevilo v databázi testu SiSoft Sandra s označením AMD Fenghuang Raven. 
K oblíbeným
reklama
Na označení nás tak může ihned zaujmout slovo Fenghuang, které odkazuje na mytologické ptáky východní Asie a v západním světě můžeme mluvit prostě o čínském fénixovi nebo jen o fénixovi. Celé APU v databázi Sandry je zajímavé především svým integrovaným grafickým čipem, o jehož specifikacích vypovídá následující výpis. 
 
 
Ten danou grafiku označuje za AMD 15FF Graphics obsahující 1792 Stream procesorů ve 28 jednotkách CU na taktu 555 MHz zahrnující 2 GB paměti s propustností 182,15 GB/s. 
 
 
To jsou velice zajímavé specifikace, které nejsou vůbec mimo možnosti, které AMD aktuálně má, však pro konzole Xbox One X vyrábí APU s rovnou 40 CU a výslednými 2560 shadery. Ve světě PC ale nic podobného AMD ještě nepředstavilo, a to jednoduše především kvůli tomu, že paměti RAM nemají na takový výkon dostatečnou propustnost, a to ani jako rychlé DDR4. 
 
AMD už také stačilo potvrdit, že přicházející desktopové Raven Ridge budou mít přinejlepším 11 CU, čili 704 Stream procesorů, a to rozhodně ne proto, že by jich více nést nemohly. Pokud tedy ani moderní DDR4 s takty nad 3000 MHz nedokáží poskytnout dostatečnou propustnost, co by mohlo? Nasnadě je pochopitelně technologie HBM2. 
 
 
Sandra uvádí již zmíněných 182,15 GB/s interní propustnosti, z čehož můžeme dále vycházet. Pokud by skutečně mělo jít o HBM2 s kapacitou 2 GB, pak nám to ukazuje na jeden paměťový čip se sběrnicí o šířce 1024 bitů. Paměti by v takovém případě musely pracovat s propustností cca 1420 MT/s na pin, což je pro ně dnes snadno dosažitelné, neboť na RX Vega pracují na 1600 až 1890 MT/s. 
 
V takovém případě by však záhadný Fenghuang Raven byl pravděpodobně určen pro mobilní počítače (na to ukazuje i nízký takt GPU) nebo prostě speciální bezpaticové desky, leda by AMD našlo způsob, jak do paticového procesoru umístit vedle APU ještě čip HBM2. Tím nechci říci, že by se tam v rámci dostupné plochy oba čipy nevešly, spíše by šlo o otázku jejich propojení a vysledné tloušťky procesoru. Co se týče CPU části, o té se moc nedozvíme krom taktu 2,4 GHz. 
 
V úvahu tak přichází, že jde o nové výkonné APU založené čistě na hardwaru AMD, pak může jít o jeden z nových Kaby Lake-G, i když ty mají mít maximálně 24 CU a ještě připadá v úvahu APU tvořené pro konzole Ataribox. Doufejme, že něco z toho to bude a že AMD se konečně začne jeho sázka na paměti HBM2 vyplácet, neboť pokud mají někde smysl, pak to jsou právě APU. 
  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková