www.svethardware.cz
>
>
>
>

Whiskey Lake budou mít v hardwaru řešen Meltdown i Foreshadow

Whiskey Lake budou mít v hardwaru řešen Meltdown i Foreshadow
, , aktualita
Chyby v procesorech Intel, o nichž dostala veřejnost povědomí na začátku tohoto roku, budou řešeny hardwarově, to už víme dlouho. Nyní nám Intel potvrdil, že se to bude týkat konkrétně generace Whiskey Lake. 
K oblíbeným
reklama
Whiskey Lake, neboli Coffee Lake Refresh, budou procesory Core 9. generace a my jsme očekávali, že v nich už bude na hardwarové úrovni řešení pro známé exploity. Intel je však zatím nepředstavil a namísto toho uvedl na trh nové Core U a Y-Series, které však velké nadšení nevyvolaly, neboť dohromady nepřinesly nic moc nového ani lepšího. Však je Intel sám také raději srovnával s pět let starým Haswellem než s bezprostředně předchozí generací: 
 
 
Procesory Whiskey Lake budou i očekávané osmijádrové modely, které krom dvou dalších jader přinesou mezi běžné desktopy také řešení exploitů Meltdown a Foreshadow na hardwarové úrovni. Otázka je, zda a případně jak to ovlivní výkon procesorů, což se jistě stane jedním z témat při jejich testování. Však aktuálně mají opravy těchto chyb za následek i 10% snížení výkonu moderních procesorů, přičemž v případě těch starších to může být ještě více. Vedle toho také víme, že stejnou věc Intel připravuje také pro serverové čipy Cascade Lake, v jejichž případě je to ještě naléhavější než u desktopových/notebookových procesorů. 
 
 
 
Z nové tabulky se také dozvíme, že hardwarově budou na Whiskey Lake řešeny pouze Meltdown a Foreshadow, zatímco Spectre a další verze nalezených chyb bude stále opravovat mikrokód a záplaty v operačních systémech. To neplatí pro Spectre verze 2 v případě serverových Cascade Lake, ale zatím není jasné, jak to bude s L1TF, čili Foreshadow. Intel také uvedl, že hardwarová oprava pro Spectre v2 se chystá i pro spotřebitelské modely procesorů, ale až příští generaci. 
 
 
Podívat se také můžeme na základní přehled o platformě Whiskey Lake-U, což jsou mobilní procesory s očekávaným TDP kolem 15 W, což však nebudou přímo nástupci modelů jako Core i7-8559U z generace Coffee Lake-U. Půjde stále o procesory s běžnou integrovanou grafikou a maximálně 4 fyzickými jádry, přičemž jejich čipset bude přímo nabízet USB 3.1 Gen2 s 10 Gb/s, gigabitové Wi-Fi a také rozhraní Thunderbolt 3. 
 
Zajímavé je srovnání právě modelů Whiskey Lake-U a Coffee Lake-U. Zmíněný starší Core i7-8559U by měl být logicky slabší variantou nového Core i7-8565U, ale tak tomu není. Oba procesory mají srovnatelnou cenu, a sice 431 a 409 dolarů, stejný počet jader a jsou určeny pro stejnou platformu, ale starší model začíná na taktu 2,7 GHz a končí na 4,5 GHz, přičemž novější už na 1,8 GHz a má turbo 4,6 GHz. Starší pak má grafiku Iris Plus Graphics 655 se 48 jednotkami EU a 128 MB cache, zatímco novější pak zcela běžnou UHD Graphics 620 s poloviční počtem EU a bez vlastní cache, což se odrazí v TDP 15 W oproti 28 W, ale také bez přehánění polovičním grafickém výkonu. Whiskey Lake-U se tak budou moci uplatnit i v tenkých ultraboocích. 
 
Core i7-8565U je tak zcela logicky úspornější, ale také je to mnohem jednodušší a z hlediska procesorových jader a především grafiky mnohem slabší procesor, přičemž cenový rozdíl je minimální. Tento model generace Whiskey Lake-U tak poslouží spíše jako náhrada za Core i7-8650U z rok staré generace Kaby Lake-U Refresh, oproti němuž má z hlediska hlavních specifikací jednu jedinou výhodu, a sice o 400 MHz vyšší turbo, které však v případě notebooků není vůbec zaručeno. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář