www.svethardware.cz
>
>
>

Digital Single Market: ať jsou změny copyrightu v EU postupné a jednotné

Digital Single Market: ať jsou změny copyrightu v EU postupné a jednotné
, , aktualita
Iniciativa Digital Single Market pod vedením Andruse Ansipa opět vznesla otázku copyrightu v zemích EU. Chce zavést postupné změny copyrightu k více jednotné legislativě a snazšímu přístupu děl v různých zemích.reklama
Otázka copyrightu v Evropské unii přišla na přetřes v poslední době vícekrát. Nedávno to byly návrhy na jednotnou legislativu, kdy byly prezentovány uvolňující návrhy, což se ale nakonec zvrhlo spíše v opak. Zatímco návrh chtěl volnější pravidla, která jsou dnes v některých zemích, nakonec bylo spíše navrženo je utvrdit na úroveň těch, kteří je dnes mají nejtvrdší. Protože šlo jen o návrhy, nic z toho se zatím neděje, tedy ani uvolnění ani zpřísnění. Vice prezident Evropské komise Andrus Ansip z Estonska vede iniciativu Digital Single Market, která chce rovněž udělat v copyrightu trochu větší pořádek. Jedním z návrhů je rovněž jednotnější evropská legislativa, neboť nynější stav má tolik výjimek v různých zemích, že se v tom nemůže nikdo vyznat. Legální činnost v jedné členské zemí je porušení zákona v druhé a podobně.


Andrus Ansip

Andrus Ansip, zdroj: Kaupo Kikkas [CC BY 3.0 EE (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/ee/deed.en)], Wikimedia Commons


Podle záznamu jeho vystoupení ve Štrasburku navrhuje i další změny. Zásadním dnešním problémem je to, že možnost legálního přístupu k obsahu v jedné zemi obvykle neznamená, že tentýž člověk k němu může legálně přistupovat v zemi druhé. Toto vede např. k tomu, že vzniká spousta VPN sítí v daných zemích, které pak "oblbnou" servery daných společností. Pokud si tedy Brit zaplatí předplatné internetové televize, může ji sledovat v Británii, ale jakmile vycestuje do jiné země, už to nejde. Při připojení přes VPN v Británii to pak vypadá, že přistupuje z Británie (ačkoli je někde jinde) a přístup opět funguje.

Problém je i v tom, že uživatelé z jiných členských zemí nemají přístup k tomuto obsahu, i když by chtěli (a byli by dokonce ochotni zaplatit). I zde se pak ve velkém používají ve velké výše zmíněné VPN servery. Připomeňme, že proti této praktice začala hodně bojovat BBC u svého iPlayeru. Zde už do hry vstupují další pravidla copyrightu, byť vycházejí z téhož. I toto chce DSM zjednodušit a ideálním stavem by bylo, kdyby práva na přístup platila pro celou EU a obsah se tak mohl legálně šířit po celé unii. Ostatně výzkumy potvrzují, že 22 % lidí považuje za akceptovatelné nelegální stažení obsahu, pokud je legální cestou nedostupný.

Dalším cílem DSM je agregátor evropských filmů a jiného obsahu, který k nim poskytne legální možnost přístupu. Uvidíme, co z toho nakonec vyleze. Jediným problémem postupných změn (na rozdíl od revoluce) je to, že se snáze "propašuje" něco, co nebude zrovna žádoucí. Asi podobně jako všeobecně známý příklad s vařící se žábou. Žába hozená do vařící vody vyskočí, při postupném zahřívání si však zvykne, až se uvaří. Tak jen doufejme, že se to z dobré iniciativy nezvrhne v opak a postupné nesmyslné přitvrzování.

Zdroj: europa.eu, theregister.co.uk
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek