www.svethardware.cz
>
>
>

Jak vypadá hvězdná obloha z Marsu?

Jak vypadá hvězdná obloha z Marsu?
, , aktualita
Zajímalo by vás, jaký pohled se nejspíše naskytne člověku, který se podívá na noční oblohu z povrchu Marsu? Jistě jej nebude trápit umělé světelné znečištění jako na Zemi, ale na druhou stranu jsou tu jiné problémy.reklama
Nedávno jsme se podívali na nově sestavenou celosvětovou mapu světelného znečištění, která ukázala, že opravdu tmavých míst už na pevné půdě moc nenajdeme a taková jsou logicky daleko od civilizace. Patří mezi ně i pouště na jihozápadě Spojených států, které tak trochu připomínají povrch na Marsu, a tak by jednoho napadlo, zda je i noční pohled na nebe z povrchu červené planety stejný, nebo snad ještě lepší. Však na Marsu se o světelném znečištění vůbec nedá mluvit a navíc je tamní atmosféra daleko řidší a nehrozí, že by výhled zakryly mraky zkondenzované vody či ledu. Dle toho bychom očekávali, že hvězdy budou ještě jasnější a jejich světlo se nebude mihotat.
umělecké ztvárnění oblohy Marsu s meteorickým rojem


Mars ale připravuje jiné komplikace, a to především prach, který i při pohledu přímo vzhůru dokáže snížit jas hvězd o celou jednu magnitudu. To se pochopitelně drasticky horší při sledování objektů blíže k horizontu, neboť tak musíme pochopitelně prohlédnout skrz tlustší vrstvu prachu, a ten tak dokáže zastínit hvězdy velikosti 4. magnitudy. Na Zemi je přitom za ideálních podmínek možno pouhým okem pozorovat hvězdy velikosti 8. magnitudy, ale takové podmínky už v naší republice nejsou.
západ slunce na Marsu zachycený vozítkem Curiosity


Marsovská vozítka mají dnes kamery, které jsou víceméně stejně citlivé jako lidské oko a pokud tam panují ideální podmínky, dokáže Opportunity vidět hvězdy velikosti 6. magnitudy, což je zhruba stejné, co dokážeme pouhýma očima v tmavších oblastech České republiky. Čili z povrchu Marsu lze dobře sledovat i různá zatmění nebo průlety komet. Například v roce 2014 sledovalo Curiosity průlet komety Siding Spring (C/2013 A1), která má původ v Oortově oblaku a ta byla skutečně dobře pozorovatelná, neboť kolem Marsu prosvištěla ve vzdálenosti pouze 140.000 kilometrů. Tato kometa s sebou přinesla meteorickou smršť, která vyvrcholila sprškou tisíců až desetitisíců za hodinu, což by byla u nás na Zemi skutečně spektakulární podívaná.

Dalším problémem při sledování hvězd z Marsu jsou až několikahodinové západy slunce, které ale na druhou stranu dokáží připravit nevšední zážitek, kdy mění barvu oblohy do modré a postupně až karamelové barvy. Pak tu jsou ale také dva známé přirozené satelity Marsu: Phobos a Deimos.
srovnání zdánlivých velikostí Deimosu a Phobosu s Měsícem


Oba jsou při vhodných podmínkách viditelné z povrchu planety, a především pak větší bramborovitý Phobos se svými krátery. Ten vychází na západě, a to i vícekrát za noc, neboť jeho doba oběhu je 0,3 dní. Menší Deimos je podstatně více vzdálen, a tak se na obloze jeví spíše jako jasná hvězda.

Zdroj: Astronomy
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek