Malí robotičtí brouci překonávají terén různými styly pohybu

Malí robotičtí brouci překonávají terén různými styly pohybu
, , aktualita
Roboti inspirovaní živočichy nejsou ničím novým, vědci z Univerzity Maryland však vyvinuli drobné robotické brouky, kteří se dokážou pohybovat například pomocí antilopích skoků, a překonávat tak různé druhy terénů.reklama
Roboti nemusí být vždy velcí a silní, někdy se naopak hodí ti malí a mrštní. Vědci z Univerzity Maryland představili drobné roboty se čtyřmi nožičkami, kteří na první pohled připomínají brouky. Tito roboti byli vyrobeni technologií 3D tisku, která nabízí nejen v robotice nové možnosti designu. Díky 3D tisku tak nemusel zůstat návrh jen na papíru a mohly snadno vzniknout prototypy těchto robotů, kteří jsou navrženi pro zdolávání různých druhů obtížného terénu. Každý robot byl vytištěn jen v jednom kroku, pak se do boku každé ze čtyř nožiček musely už jen vložit 2milimetrové magnety, které zajišťují pohyb robota.

Inspiraci hmyzem bylo možné ve větší podobě vidět u mravenčího robota Antbo, tito robotičtí brouci jsou však dlouzí jen 20 milimetrů, širocí 5,6 milimetrů a neváží ani 2 gramy. Původně měl každý z robotů šest nohou, a skutečně se tak podobal zástupcům z hmyzí říše, vědci však museli počet nohou snížit, protože se s nimi nepracovalo dobře. A proto jsou roboti nyní už jen čtyřnozí.

Za celým projektem stojí Ryan St. Pierre a Sarah Bergbreiter z Univerzity Maryland, kteří chtěli v robotice využít schopnost drobného hmyzu zdolávat nejrůznější terény. Tento projekt byl představen na konferenci ICRA (International Conference on Robotics and Automation) ve Stockholmu.

Vědci experimentovali s různými druhy pohybu, aby zjistili, který je nejefektivnější na určitý typ terénu. Robotičtí brouci tak chodili, běhali několika způsoby nebo se kolébali přes různé povrchy. Každý z robotů má ve svých končetinách malé magnety, které rozpohybují robotovy nožičky, jakmile se zapne větší rotující magnet, který je umístěn vně. Podle toho, jak rychle se mění magnetické póly, se tak dá nastavit i rychlost kmitání robotických končetin.


Tímto způsobem vznikaly různé typy pohybu, které jsou inspirovány existujícími živočichy. Někdy se však končetiny těchto robotických brouků otáčí kolem dokola, takže připomínají stylem pohybu spíš malá kolečka, nechybí ani pohyb, který byl inspirován antilopími skoky. A právě antilopí způsob pohybu byl podle vědců ten nejúčinnější na rovný a nepříliš hrbolatý terén, na hodně obtížný povrch bylo naopak potřeba velmi dynamických pohybů.

Vědci z Univerzity Maryland pracují ale i na mnohem menší verzi robota. Tento robotický brouk s antilopími pohyby bude měřit jen 2,5 milimetru. Do budoucna chtějí vědci vyrobit ještě několik velikostí robotů na překonávání nejrůznějších druhů povrchů.

Zdroj: 3ders.org

Nejpopulárnější tiskárny
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře