Nahradí lidi v práci roboti? Zatím to příliš nehrozí

Nahradí lidi v práci roboti? Zatím to příliš nehrozí
, , aktualita
Lidé se obávají, že s tím, jak robotika postupuje kupředu, zaujmou brzy roboti jejich pracovní místa. Zatím to však vypadá tak, že se v nejbližší době není čeho bát, protože celý proces nahrazování bude probíhat pomalu.reklama
V poslední době to začíná vypadat, jako by za chvíli měli většinu práce zastávat sami roboti, protože vyjdou velké firmy v důsledku lépe a především s sebou přinesou větší efektivitu. Takový robot totiž nepotřebuje dovolenou a ani neonemocní. Nedávno se strhl poprask kolem toho, že se čínská společnost Foxconn rozhodla k propuštění celých 60 000 zaměstanců u pásů, aby je nahradila roboty.

Předpovědi, které se týkají USA, ale nevypadají podle Forrester Research až tak děsivě. Říkají, že roboti a inteligentní stoje nahradí do roku 2025 jen 7 % pracovních míst. Ve skutečnosti to bude ale jinak. Robotika převezme celých 16 % pracovních míst ve Spojených státech, ale tímto počinem se zároveň vytvoří i úplně nové pozice, které toto číslo o daných 9 % sníží.

Pokud firmy budou používat roboty, tyto technologie budou vyžadovat hlavně nové odborníky, aby se mohlo pracovat na jejich vývoji. Podle analytiků Craiga LeClaira a J. P. Gowndera nástup robotiky přinese v USA 13,9 miliónů nových pracovních míst v následujících devíti letech. Mezi nimi budou třeba specialisté na automatizaci či různí odborníci na robotiku a datoví analytici.

Datoví analytici by měli s nástupem inteligentních strojů do běžného provozu jásat, protože budou mít čas navíc na interpretaci výsledků, ne na zabývání se samotnými čísly. Podle Forrester Research to tedy nevypadá až tak zle, protože tato nová éra robotů má lidem přinést zajímavější práci a tu nudnou a rutinní nechat na strojích, což by mohlo zlepšit pracovní morálku. To zase na druhou stranu znamená zmizení pracovních míst ve výrobě na linkách. Roboti však umožní i to, že se zaměstnanci budou moct víc věnovat zákazníkům, kteří se už dnes v různých produktech mohou snadno ztratit.

Je však jasné, že všichni nemůžou být odborníky na robotiku a že tato robotická revoluce nějaký dopad mít bude. Podle Craiga LeClaira a J.P. Gowndera budou lidé své pozice sice ztrácet, ale pomalejším tempem, než si všichni myslí.

Specializovaná pracovní místa, která vyžadují velké znalosti, by neměla být nahrazena. Do této kategorie spadají například lékaři. Ušetřena budou i místa vyžadující kreativitu, protože robot umělce nedokáže plně nahradit. Nejrychleji by měly být v USA nahrazeny nejrůznější kancelářské a administrativní pozice, a to nejvíce mezi lety 2016 a 2020. Zároveň se ale bude postupně prohlubovat především spolupráce mezi člověkem a strojem.

Zdroj: pcworld.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek