www.svethardware.cz
>
>

Solární letadlo Solar Impulse 2 doletělo za 3 dny z Havaje do Kalifornie

Solární letadlo Solar Impulse 2 doletělo za 3 dny z Havaje do Kalifornie
, , aktualita
Experimentální let solárním letadle Solar Impulse 2 kolem světa pokračuje a nyní Bertrand Piccard během tří dní přeletěl z Havaje do Kalifornie. Stalo se tak po dlouhé neplánované pauze dané zničením baterií při posledním letu.reklama
V březnu 2015 vyletěl experimentální letoun Solar Impulse Bertranda Piccarda na cestu kolem světa z Abú Zabí (Abu Dhabi). Stalo se tak po 12 letech vývoje, který má na svědomí švýcarský badatel a psychiatr Bertrand Piccard a spoluzakladatel André Borschberg. Letadlo má rozpětí křídel 63,4 metru, což je srovnatelné s Boeingem 747, délka je pak 21,85 metru. Váží nicméně jen 1600 kilogramů, což je na úrovni aut třídy SUV a pohání jej čtveřice motorů o výkonu 10 koňských sil. Maximální letová rychlost činí jen 70 km/h.


Solar Impulse


Z počátku šlo vše dobře, letadlu se však stal osudný 5denní let z Nagoya na Havaj na přelomu června a července 2015. Letadlo tehdy uletělo 8924 kilometrů, nicméně došlo k přehřátí baterií a jejich zničení. Ačkoli se očekávalo přerušení cesty v rámci týdnů, nakonec se neletělo téměř dalších 10 měsíců.


Solární letoun Solar Impulse


Až 21. dubna 2016 se konečně pokračovalo v cestě a Solar Impulse 2 s Bertrandem Piccardem na palubě vylétl z Havaje, aby 24.dubna 2016 přistál v Mountain View v Kalifornii. Letadlo je schopno letět bez běžného paliva jen na sluneční energii, kterou si ale musí ukládat do baterií, aby bylo schopno letět i v noci. Bohužel, podstata technologie vyžaduje, aby bylo velmi pěkné počasí pro dostatečné nabití baterií přes den. Je to díky letové hladině, která se udržuje na 8634 metrech, což je ještě pásmo, které může být pod mraky.

Např. solární drony od Googlu, které mají za úkol šířit internetové připojení a vydrží ve vzduchu až pět let, létají 20 km nad zemí (tedy nad mraky). Když už hovoříme o Googlu, právě tato společnost je jedním z hlavních partnerů projektu Solar Impulse. Je jasné, že solární komerční lety nejsou prozatím úplně reálné, ať už jde o nutnost pěkného počasí, tak i kvůli nízkým letovým rychlostem danými nízkým výkonem elektromotorů. Solar Impulse nyní čeká cesta přes USA, odtud přes Atlantik do Evropy nebo na sever Afriky a následně zpátky do Abú Zabí.

Zdroj: solarimpulse.com, businessinsider.com, extrahw.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry
NASA včera uspořádala videokonferenci, před níž ohlásila důležitý nález týkající se měsíce Europa obíhajícího kolem Jupiteru. Hubble na něm zachytil nejspíše silné vodní gejzíry, díky nimž bude daleko snadnější hledat známky života.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik