Vědci učinili průlom v počítačích fungujících na principu mozku

Vědci učinili průlom v počítačích fungujících na principu mozku
, , aktualita
Budoucnost počítačů nejspíše tkví v procesorech, které se budou chovat podobně jako lidský mozek. Právě v této oblasti vědci udělali velký průlom, když snížili energetické nároky takového procesoru.reklama
Dlouhodobou snahou vědců je vytvořit výpočetní přístroj, který funguje na principu lidského mozku. Ten má podle výzkumů asi 100 miliard neuronů, což jsou v podstatě tranzistory u počítačů, a kvadrilion zápojů mezi těmito neurony.

Lidský mozek je schopný zpracovat až 10 kvadrilionů informací za sekundu, což je asi 15krát měně, než dokáže momentálně nejvýkonnější superpočítač na světě, který byl nedávno dosazen na trůn - jedná se o čínský Sunway TaihuLight. Ten má ale spotřebu 15,3 MW, což je oproti 20 wattům lidského mozku opravu velké číslo.

Mozek je tedy oproti dnešním superpočítačům hlavně úspornější. Navíc ale pracuje trošku jinak, což by zcela změnilo počítačové odvětví. Umělý lidský mozek by se mohl prosadit v robotice, umělé inteligenci nebo v samořiditelných autech.

Zatím jsou vědci schopni "pouze" vyrobit synaptický procesor, který napodobuje lidský mozek. Zásadním krokem potom bude vytvořit takové zápoje, které se budou chovat jako mozek, ne jej pouze napodobovat.

Největším problémem dřívějších umělých synapsí byla spotřeba energie, které v podstatě neumožňovala jejich zapojení a smysluplné používání. Nicméně nové technologie umožnily spotřebu snížit až na 1,23 femtojoulu (femto značí posun dolů o 15 desetinných míst), zatímco lidský mozek má spotřebu na synapsi asi 10 femtojoulů.

Výzkumníci zatím vyrobili 144 synaptických zápojů, které se chovají jako tranzistory v procesoru, a to na 4" wafer. Obsahují dráty o šířce od 200 po 300 nm. Do budoucna se počítá s využitím 3D tisku, aby se tyto struktury mohly tisknout do prostoru, to však bude vyžadovat mnoho výzkumu v oblasti 3D tisku.

Navíc výzkumníci chtějí ještě zmenšit všechny komponenty jejich synaptického procesoru, což by i nadále snižovalo spotřebu. Ta se sice může jevit jako nepatrná, ale ve výsledku bude takový procesor disponovat opravdu velkým množstvím synaptických zápojů.

Zdroj: Engadget
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek