reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Více o sběrnici PCI Express

3.3.2003, Zdeněk Kabát, článek
Více o sběrnici PCI Express
Na IDF Spring 2003 odhalil Intel více informací o novém typu sběrnice nazvaném PCI Express, který přináší mnoho nového. S menším počtem pinů než dnešní současné sloty dokáže poskytnout rychlost až 10GB/s. Zároveň dokáže dodávat více výkonu, takže se v následujících letech stane náhradou za PCI, PCI-X i AGP sběrnice.
PCI a AGP sběrnice se stávají poslední dobou úzkým hrdlem výkonu. Standardní 32bitová PCI sběrnice i podle poslední specifikace PCI 2.2 běží na pouhých 33 MHz a při přetaktování bývá často rychlost této sběrnice limitujícím faktorem (mám na mysli starší základní desky). Podobně je na tom i AGP, která se ani podle poslední specifikace AGP 3.0 zdaleka nepřibližuje propustnosti grafických pamětí, která např. u Radeonu 9700 Pro dosáhla 20 GB/s.

Oba tyto problémy by mohly rázem zmizet s nástupem nového typu sběrnice PCI Express. V tomto článku se budeme bavit hlavně o nasazení sběrnice pro grafické účely. PCI Express je schopná při nastavení x16 propouštět až 4 GB/s každým směrem a díky solidní škálovatelnosti je příslib rychlostí až kolem 8-10GB/s každým směrem. Výhodou je, že cena PCI Express x16 slotu je stejná jako v případě mnohem pomalejšího AGP slotu.



Tento PCI Express x16 konektor obsahuje 164 pinů a je dlouhý 89 mm. Několika čísly můžeme AGP s PCI Expressem srovnat. AGP 8x nabízí propustnost 18 MB/s na každý pin, zatímco PCI Express  poskytne kolem 100 MB/s na pin a příkon, který tyto typy sběrnic mohou dodat je 25W pro AGP 3.0, resp. 60W u PCI Expressu. Rozdíly jsou i v napájení, pětivoltový zdroj zmizí a výrobci základních desek budou muset zajistit +12V napájení s co nejmenším odporem mezi zdrojem a PCI Expressem x16. Několik odlišností přinese i chlazení, protože grafické karty, které zkonzumují 60W budou i výrazně hřát. Obrázek s analýzou toku vzduchu máte níže.

Výrobci grafický karet, mezi nimi hlavně ATi Technologie, přijímají PCI Express s nadšením. Nové vlastnosti a hlavně šířka pásma PCI Expressu bude v budoucnu podporovat výkonnější grafické karty. Systém není navíc natolik odlišný, aby bylo třeba měnit karty, takže stačí pár drobných úprav. Nové modely s podporou PCI Expressu už slíbila společnost ATi i 3DLabs (profi série Wildcat).



Jiný zdroj pro změnu uvádí, že základní frekvence PCI Expressu bude 2,5GHz, což je oproti 133MHz 64-bitového slotu PCI-X výrazný posun. Konsorcium PCI-SIG slibuje, že časem dokonce PCI Express dosáhne kmitočtu 40GHz. Další výhodou je, že data putují na rozdíl od dnešních sběrnic sériově, takže základní desky s šesti sloty PCI Express bude obsahovat přibližně 400 pinů (stejný počet tradičních PCI slotů má přes 1000 pinů). Tím se také zmenší potřebná plocha na desce až o 50 %.

Kdy se tohoto všeho dočkáme? Intel říká, že začne dodávat PCI Express v druhé polovině letošního roku, což by mohlo znamenat výraznější rozšíření v roce 2004. Jiná situace je u serverů, kde jsou výrobci konzervativnější a podle zástupce společnosti ServerWorks nebude PCI Express přisvojena dříve než v letech 2005-6. Možná již za pár měsíců potká PCI podobný osud jako kdysi sběrnici ISA. Více o dění na akci Intel Developer Forum a pár dalších detailů ohledně sběrnice PCI Express naleznete zde.

Zdroje: The Inquirer, ZDNet
reklama