www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Kaveri budou vyžadovat desky s FM2+

AMD Kaveri budou vyžadovat desky s FM2+
, , aktualita
Společnost AMD již za pár dní oficiálně představí novou generaci desktopových APU známých jako Richland, ovšem ty nebudou představovat velký posun oproti dnešním Trinity. Ovšem pravým opakem mají být zbrusu nová APU Kaveri, která si AMD...
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD již za pár dní oficiálně představí novou generaci desktopových APU známých jako Richland, ovšem ty nebudou představovat velký posun oproti dnešním Trinity. Ovšem pravým opakem mají být zbrusu nová APU Kaveri, která si AMD chystá ještě na tento rok, neboť ta budou jako první APU vyráběna 28nm procesem, využijí novou akcelerovanou architekturu HSA (heterogeneous system architecture), nová procesorová jádra Steamroller x86 a také grafiku AMD Radeon HD založenou na architektuře GCN.

Vzhledem k takové náloži novinek ani není divu, že Kaveri budou potřebovat nové základní desky se socketem FM2+ a vedle toho tu je ještě jedna novinka. Kromě podpory pamětí DDR3 by měla být zahrnuta i podpora pamětí GDDR5, které by byly využity jako hlavní systémová paměť, čili pro CPU a hlavně pro GPU. Jsou tu ale dva háčky. Paměti GDDR5 jednak potřebují komunikovat s čipem v pouzdru BGA, tedy s čipem připájeným pevně na desku, což jejich použití omezuje spíše na mobilní systémy či AiO a minimálně to znemožňuje výměnu APU. A potom jsou dnes k dispozici čipy GDDR5 s maximální kapacitou 2 Gb (256 MB), což by prý omezilo celkovou kapacitu RAM na 4 GB. Nicméně na cestě by již měly být i 4Gb GDDR5.

Výhodou by však potom byl výrazný nárůst paměťové propustnosti, jenž by se oproti DDR3 na 2133 MHz se 34,1 GB/s snadno zvednul na 54,4 GB/s u 3400MHz GDDR5 na 128bitovém rozhraní. Procesoru by takový nárůst byl celkem jedno, ale za předpokladu, že Kaveri nabídnou výkonné grafické čipy, pak ty by již věděly, jak takovou propustnost využít.

Nicméně uvidíme až na konci tohoto roku, s čím AMD nakonec přijde, ovšem vypadá to nadějně.

Zdroj: X-bit labs
reklama
Nejnovější články
Roadmapa ARM: chystá serverová CPU Neoverse V1 a N2 s až 192 jádry Roadmapa ARM: chystá serverová CPU Neoverse V1 a N2 s až 192 jádry
ARM vyvíjí procesory nejen pro mobilní sféru, ale také pro serverové nasazení, kde lákají především svou nízkou spotřebou. V nové roadmapě najdeme čipy Neoverse V1 s vysokým výkonem a N2 s až 192 jádry.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko
Redox-flow akumulátorové baterie nejsou zdaleka něčím novým. Teprve v poslední době to však vypadá, že by se jejich využití mohlo více rozšířit. Nový výzkum z Německa řeší jak ekologii, tak i odolnost vůči vysokým teplotám.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu
Ještě před necelými třemi týdny tu byla jen možnost, že vláda Spojených států zařadí čínského výrobce čipů, společnost SMIC, na černou listinu. Tím by ji odřízla od možnosti využívat výrobní zařízení amerických firem a nyní se tak opravdu stalo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek14 komentářů
AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích
Na světlo světa se pomalu dostávají specifikace nových Radeonů 2X, které jsou zatím pochopitelně nepodložené a nedá se jim věřit. Nic lepšího ale zatím nemáme, takže se podívejme na jejich údajnou výbavu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výrobci karet reagují na problémy se stabilitou RTX 3080, co ji způsobuje? Výrobci karet reagují na problémy se stabilitou RTX 3080, co ji způsobuje?
Minulý týden se začalo diskutovat o problémech s některými kartami RTX 3080, jejichž majitelé mluvili o celkové nestabilitě systému projevující se různými způsoby. Čekali jsme na reakci AIB firem, která už přišla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů