www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Kaveri budou vyžadovat desky s FM2+

AMD Kaveri budou vyžadovat desky s FM2+
, , aktualita
Společnost AMD již za pár dní oficiálně představí novou generaci desktopových APU známých jako Richland, ovšem ty nebudou představovat velký posun oproti dnešním Trinity. Ovšem pravým opakem mají být zbrusu nová APU Kaveri, která si AMD...
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD již za pár dní oficiálně představí novou generaci desktopových APU známých jako Richland, ovšem ty nebudou představovat velký posun oproti dnešním Trinity. Ovšem pravým opakem mají být zbrusu nová APU Kaveri, která si AMD chystá ještě na tento rok, neboť ta budou jako první APU vyráběna 28nm procesem, využijí novou akcelerovanou architekturu HSA (heterogeneous system architecture), nová procesorová jádra Steamroller x86 a také grafiku AMD Radeon HD založenou na architektuře GCN.

Vzhledem k takové náloži novinek ani není divu, že Kaveri budou potřebovat nové základní desky se socketem FM2+ a vedle toho tu je ještě jedna novinka. Kromě podpory pamětí DDR3 by měla být zahrnuta i podpora pamětí GDDR5, které by byly využity jako hlavní systémová paměť, čili pro CPU a hlavně pro GPU. Jsou tu ale dva háčky. Paměti GDDR5 jednak potřebují komunikovat s čipem v pouzdru BGA, tedy s čipem připájeným pevně na desku, což jejich použití omezuje spíše na mobilní systémy či AiO a minimálně to znemožňuje výměnu APU. A potom jsou dnes k dispozici čipy GDDR5 s maximální kapacitou 2 Gb (256 MB), což by prý omezilo celkovou kapacitu RAM na 4 GB. Nicméně na cestě by již měly být i 4Gb GDDR5.

Výhodou by však potom byl výrazný nárůst paměťové propustnosti, jenž by se oproti DDR3 na 2133 MHz se 34,1 GB/s snadno zvednul na 54,4 GB/s u 3400MHz GDDR5 na 128bitovém rozhraní. Procesoru by takový nárůst byl celkem jedno, ale za předpokladu, že Kaveri nabídnou výkonné grafické čipy, pak ty by již věděly, jak takovou propustnost využít.

Nicméně uvidíme až na konci tohoto roku, s čím AMD nakonec přijde, ovšem vypadá to nadějně.

Zdroj: X-bit labs
reklama
Nejnovější články
Objevily se testy Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK Objevily se testy Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK
Na internetu se objevily další uniklé testy připravovaných procesorů Intelu. Tentokrát jde o mobilní 8jádro Core i9-10880H, jehož výkony jsou dokonce ještě vyšší než minulá čísla modelu Core i9-10980HK.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
NZXT H1: elegantní Mini-ITX věž s vlastním zdrojem i CPU chladičem NZXT H1: elegantní Mini-ITX věž s vlastním zdrojem i CPU chladičem
Společnost NZXT si připravila SFF věžovitou skříň, která dokáže uchladit i vysoce výkonnou sestavu založenou na desce Mini ITX a má k tomu k dispozici jednak vlastní chladič procesoru a pak také zdroj. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic
Dle Windows Latest se Microsoft chystá systémy Windows 10 zbavit tzv. živých dlaždic, čili Live Tiles. V podstatě se tak vrátí k obvyklému provedení s prostými ikonami, přičemž nedávno jsme se podívali na jejich novou sadu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou
Nedávno jsme se mohli dozvědět, že ceny pamětí by mohly kvůli koronaviru spíše klesat, ovšem to se ještě nevědělo o šířícím se Covid-19 na území Jižní Koreje. Nyní už začíná ohrožovat výrobu ve firmách Samsung a SK Hynix.
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače
AMD přináší na trh dva nové modely APU Ryzen Embedded R1000, a to konkrétně R1305G a R1102G. Ty jsou určeny pro slabší Mini PC a zaujmou už svou nízkou spotřebou a TDP 6 až 10 W.  
Včera, aktualita, Jan Vítek