www.svethardware.cz
>
>
>

AMD opravdu přichystalo 32jádrové Threadrippery

AMD opravdu přichystalo 32jádrové Threadrippery
, , aktualita
Intel už na Computexu stihl představit své 28jádrové procesory Core patřící mezi HEDT modely. Mohli jsme se tak ptát, zda chce firmě AMD utéct a ukázat jí, kdo je dominantním výrobcem x86 procesorů, nebo tu je jiný důvod. 
K oblíbeným
reklama
V Intelu se tak evidentně moc dobře vědělo o tom, co si AMD chystá za druhou generaci procesorů Ryzen Threadripper. Ty totiž byly vyvinuty jako upravené procesory EPYC, jež se skládají ze čtyř čipů Zeppelin pospojovaných pomocí sběrnice Infinity Fabric, jenomže Threadrippery dosud měly dvě z těchto jader pouze jako atrapy vyplňující prostor mezi substrátovou destičkou a heatspreaderem, aby nehrozila jeho deformace vlivem přítlaku chladiče. Stačilo tak, aby AMD tyto atrapy vyměnilo za fungující jádra, a počet jader se může ihned ze 16 zvednout na plných 32. 
 
Jim Anderson s novými Threadrippery
 
V minulém roce jsme často s využitím poučných videí overclockera der8auera probírali, co se to vůbec schovává pod pokličkou procesorů Threadripper a do jaké míry jsou si podobné s procesory EPYC. Tato už téměř obsese dospěla i k "vařicímu" testu i ke zrentgenování procesorů. Ukázaly se rozdíly mezi Threadrippery a EPYC, i když ty neukázaly nic konkrétního. 
 
Nicméně bylo jasné, že kdyby AMD chtělo, mohlo by na trh dostat Threadrippery s až 32 jádry, což se nyní stalo. Tak jednoduché, jako vyměnit procesor na stávající desce to ale nebude.
 
 
Ve třetím kvartálu se tak dočkáme 2. generace Threadripperů založených na 12nm procesu, které nabídnou 32 fyzických a 64 logických jader (popřípadě 24/48 a 28/56). Je tak zřejmé, že ty už využívají čtyři jádra Zeppelin, ovšem to také znamená, že už nebudou mít "jen" 4 paměťové kanály, ale rovnou 8. Pro takové procesory se sice bude moci i nadále použít patice TR4, ovšem desky budou muset být připraveny právě pro osm kanálů a obsahovat osm či šestnáct paměťových slotů. 
 
Lze očekávat tedy novou vlnu desek, jež by si mohly zachovat kompatibilitu s Threadrippery první generace, ale druhou generaci na starších deskách nerozjedeme. Nicméně AMD nejspíše představí také druhou generaci Threadripperů s max. 16 jádry, které by už na starších deskách fungovat mohly a měly. Všechny modely druhé generace pak nabídnou to, co i nové Ryzen, a sice lepší škálování taktů pomocí Precision Boost II a XFR 2.0. 
 
Už je tedy jasné, proč Intel představit 28jádrové HEDT CPU, čili Skylake XCC (eXtreme Core Count). To přijde na trh až v posledním kvartálu, takže stejně jako před rokem se nebude na náskok soupeře dotahovat AMD, ale Intel. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
USA minulý týden přidaly Huawei na černou listinu kvůli údajnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí. Na tento krok bude muset zareagovat také Google, který patrně přestane čínskému výrobci poskytovat část svých služeb.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick
Společnost Epic Games ukázala ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick, ačkoliv tato technika vykreslování obrazu se při prezentaci hry nedostala zrovna do popředí. A přitom je využita pro řadu prvků. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih
Adobe je známý jako softwarová společnost, která si osvojila model předplatného a moderní pojetí "prodeje" softwaru. Zákazníci si nekupují kopii, nýbrž stornovatelnou licenci na využití produktu a co s tím může přicházet, nám nyní Adobe předvádí naživo. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd
Kdysi spirální galaxie NGC 4485 se v dávné minulosti téměř srazila s mnohem větší galaxií NGC 4490. Srážka nebyla přímá, ale i tak změnila menší galaxii v rodiště nových hvězd, na něž se nyní blíže podíval Hubble. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty
AMD už dokončuje svou novou generaci desktopových APU, což jsou čipy, které nesou kódové označení Picasso. A máme tu opět známého thajského leakera, který nám prozradí, jaké takty můžeme očekávat. O takty totiž zde půjde především. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek