www.svethardware.cz
>
>
>

AMD opravdu přichystalo 32jádrové Threadrippery

AMD opravdu přichystalo 32jádrové Threadrippery
, , aktualita
Intel už na Computexu stihl představit své 28jádrové procesory Core patřící mezi HEDT modely. Mohli jsme se tak ptát, zda chce firmě AMD utéct a ukázat jí, kdo je dominantním výrobcem x86 procesorů, nebo tu je jiný důvod. 
reklama
V Intelu se tak evidentně moc dobře vědělo o tom, co si AMD chystá za druhou generaci procesorů Ryzen Threadripper. Ty totiž byly vyvinuty jako upravené procesory EPYC, jež se skládají ze čtyř čipů Zeppelin pospojovaných pomocí sběrnice Infinity Fabric, jenomže Threadrippery dosud měly dvě z těchto jader pouze jako atrapy vyplňující prostor mezi substrátovou destičkou a heatspreaderem, aby nehrozila jeho deformace vlivem přítlaku chladiče. Stačilo tak, aby AMD tyto atrapy vyměnilo za fungující jádra, a počet jader se může ihned ze 16 zvednout na plných 32. 
 
Jim Anderson s novými Threadrippery
 
V minulém roce jsme často s využitím poučných videí overclockera der8auera probírali, co se to vůbec schovává pod pokličkou procesorů Threadripper a do jaké míry jsou si podobné s procesory EPYC. Tato už téměř obsese dospěla i k "vařicímu" testu i ke zrentgenování procesorů. Ukázaly se rozdíly mezi Threadrippery a EPYC, i když ty neukázaly nic konkrétního. 
 
Nicméně bylo jasné, že kdyby AMD chtělo, mohlo by na trh dostat Threadrippery s až 32 jádry, což se nyní stalo. Tak jednoduché, jako vyměnit procesor na stávající desce to ale nebude.
 
 
Ve třetím kvartálu se tak dočkáme 2. generace Threadripperů založených na 12nm procesu, které nabídnou 32 fyzických a 64 logických jader (popřípadě 24/48 a 28/56). Je tak zřejmé, že ty už využívají čtyři jádra Zeppelin, ovšem to také znamená, že už nebudou mít "jen" 4 paměťové kanály, ale rovnou 8. Pro takové procesory se sice bude moci i nadále použít patice TR4, ovšem desky budou muset být připraveny právě pro osm kanálů a obsahovat osm či šestnáct paměťových slotů. 
 
Lze očekávat tedy novou vlnu desek, jež by si mohly zachovat kompatibilitu s Threadrippery první generace, ale druhou generaci na starších deskách nerozjedeme. Nicméně AMD nejspíše představí také druhou generaci Threadripperů s max. 16 jádry, které by už na starších deskách fungovat mohly a měly. Všechny modely druhé generace pak nabídnou to, co i nové Ryzen, a sice lepší škálování taktů pomocí Precision Boost II a XFR 2.0. 
 
Už je tedy jasné, proč Intel představit 28jádrové HEDT CPU, čili Skylake XCC (eXtreme Core Count). To přijde na trh až v posledním kvartálu, takže stejně jako před rokem se nebude na náskok soupeře dotahovat AMD, ale Intel. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Abraham Lincoln na Curiosity ukazuje sílu marťanského větru Abraham Lincoln na Curiosity ukazuje sílu marťanského větru
Zvláště v průběhu tohoto roku se rozebíraly efekty atmosféry na Marsu, jeho prachové bouře a schopnost větru očišťovat zanesené objekty. Co si ale pod tím máme představit? To nám může ukázat mince, kterou si s sebou veze Curiosity.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Thermaltake Pacific R1 Plus: chce to víc RGB LED! Thermaltake Pacific R1 Plus: chce to víc RGB LED!
Silvestr už není daleko, tak si to dnes trošku odlehčíme a podíváme se, co nám připravila společnost Thermaltake. Ta vycítila, že někteří zákazníci by mohli nešťastní bez barevně svítících modulů RAM, a tak přispěchala na pomoc i s firmou Corsair.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropsko-japonská sonda vyzkoušela dosud nejsilnější iontové motory Evropsko-japonská sonda vyzkoušela dosud nejsilnější iontové motory
Vesmírná sonda BepiColombo Mercury je výsledkem spolupráce evropské agentury ESA a japonské JAXA. Míří k Merkuru, na jehož oběžné dráze se má usídlit, a to s využitím dosud nejsilnějšího iontového pohonu, jaký byl kdy vyroben. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google genderově vyvažuje svůj Překladač Google genderově vyvažuje svůj Překladač
Aby se některé pohlaví necítilo diskriminováno v Překladači společnosti Google, ten nyní zavádí genderově vyvážené překlady, které by měly ve vybraných jazycích zobrazovat všechny možné varianty překladu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové Windows 10 mají problém s instalací ovladačů NVIDIA, jak jej vyřešit? Nové Windows 10 mají problém s instalací ovladačů NVIDIA, jak jej vyřešit?
Pokud si provedete čistou instalaci systému Windows October 2018 Update, můžete se setkat s chybou, která vám znemožní nainstalovat rovněž nové grafické ovladače od NVIDIE, a to s hláškou "NVIDIA Installer cannot continue". Co dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře