www.svethardware.cz
>
>
>
>

CPU EPYC pod rentgenem, jsou stejné jako Threadripper?

CPU EPYC pod rentgenem, jsou stejné jako Threadripper?
, , aktualita
Der8auer se podíval opravdu zblízka na procesory AMD EPYC a Threadripper, které mají velice podobné provedení, o němž tu byla řada otázek. Lidé se ptali, zda by bylo možné neaktivní jádra v Threadripperech oživit. Odpověď je nyní jasná. 
reklama
Procesory AMD Threadripper a EPYC, jak již dobře víme, si jsou velice podobné. Nejen že mají stejně vypadající pouzdro pro stejný typ patice, ale Threadripper, byť maximálně 16jádrové procesory, obsahují čtyři osmijádrové čipy Zeppelin. AMD už dříve prohlásilo, že dva z toho jsou v podstatě jen kusy kamene (spíše křemene) a slouží pouze k tomu, aby byl heatspreader zespoda podpořen a neprohnul se. 
 
starší fotografie otevřeného Threadripperu: aktivní jsou pouze dva čipy umístěné diagonálně
 
Německý overclocker Der8auer, který nás loni tak pěkně zásoboval relevantními informacemi o tom, co se skrývá pod pokličkou procesorů AMD a Intel, se nyní na toto téma zaměřil ve snaze proniknout ještě do větší hloubky. A to doslova. 
 
EPYC a Threadripper - klikněte pro zvětšení -  
 
Vzal si na pomoc nejlevnější z procesorů AMD EPYC a vedle něj pak rovněž "low-endový" Threadripper 1900X, aby je opět otevřel, což zahrnuje náročný proces zahřívání pro roztavení indiové pájky, aby se heatspreader oddělil od jader. To samo o sobě neukázalo nic, co by mohlo přinést odpovědi. 
 
Oním modelem EPYC by měl být 7251 s pouze osmi jádry, který však využívá všechna čtyři jádra v konfiguraci 2+2+2+2, což je zřejmé už jen kvůli tomu, že tento procesor má osmikanálový přístup do paměti, což by bez zapojení všech jader nešlo. Threadripper 1900X pak využívá jen dvě jádra (4+4) a čtyřkanálový přístup do paměti. 
 
Procesory samozřejmě nejsou identické. Nesou tranzistory na různých místech a substrát má odlišné označení. Ovšem to samo o sobě nevypovídá o ničem, pokud chceme určit, zda by v Threadripperu mohly být skutečně aktivní všechna čtyři jádra. Proto nastoupil pomocník, a sice objev pana Röntgena. 
 
rentgen EPYC
 
 
Nahoře vidíte rentgenový snímek procesoru EPYC a dole je obrázek procesoru stejné rodiny stažený z Internetu a zobrazující datové propojení jednotlivých čipů v procesoru.
 
rentgen Threadripperu
 
 
Rentgen tak v podstatě nic nepotvrdil, ale je tu jedna myšlenka. Pokud se podíváte na první snímek, pak různě posázené tmavé tečky reprezentují vertikální spoje vedoucí skrz vrstvy substrátové destičky procesoru a pokud jde o horizontální spoje čipů, ty by logicky měly být spíše tam, kde vertikální spoje nejsou, což víceméně odpovídá tomu, co vidíme. Zde si můžete sami stáhnout rentgenové obrázky v plné kvalitě včetně izometrických pohledů. Při srovnání se snímkem procesoru Threadripper 1900X je vidět, že vertikální spoje jsou hojné i v místech, kde máme v případě EPYC hojné množství datových spojů. 
 
A pokud mají být v Threadripperu zapojena pouze dvě jádra umístěná diagonálně, osobně bych si tipnul, že půjde na rentgenu o levé nahoře a pravé dole. To jsou všechno samozřejmě jen dohady, ale je dobré vidět, že se někdo pouští do zkoumání procesorů s takovou urputností jako der8auer. Jisté je jen to, že EPYC a Threadripper mají opravdu rozdílný základ a pravděpodobné je, že zbylé čipy na Threadripperech opravdu aktivovat nelze. 
 
Zdroj: der8auer (via YouTube)
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu
Cenzurovaný vyhledávač Google Dragonfly je velkým tématem, proti kterému se bouří i samotní pracovníci v Googlu. Negativní odezva i další problémy ale stojí za tím, že se Google rozhodl projekt ukončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout
Astronomové potvrdili, že stále ještě nemusíme znát všechny velké objekty naší soustavy. Tím narážíme na tzv. devátou planetu, která tedy nyní objevena nebyla, ale máme tu něco jiného: asi 500km planetku Farout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s
JEDEC Solid State Technology Association přišla s vylepšeným standardem pro paměti typu High Bandwidth Memory (HBM). Jedná se o verzi slibující paměťovou propustnost 307 GB/s. Co to znamená? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2060 očekáváme v polovině ledna, akcie NVIDIE stále ztrácí GeForce RTX 2060 očekáváme v polovině ledna, akcie NVIDIE stále ztrácí
NVIDIA se rozhodla, že v tomto roce ještě nevyšle na trh nový mainstream a rozhodnutí to mělo být založené čistě na tom, že se to poněkud přepísklo s výrobou starých Pascalů. Co se týče akcií, NVIDIA na tom není lépe, spíš naopak. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft 365 Consumer: celý balík i s OS za předplatné pro běžného zákazníka Microsoft 365 Consumer: celý balík i s OS za předplatné pro běžného zákazníka
Dle inzerátů firmy Microsoft, která shání potřebné pracovníky, se chystá spotřebitelská verze balíku Microsoft 365. Mluví se přímo o Microsoft 365 Consumer, která by tak měla obsahovat OS, Office či různé služby za předplatné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář