www.svethardware.cz
>
>
>
>

CPU EPYC pod rentgenem, jsou stejné jako Threadripper?

CPU EPYC pod rentgenem, jsou stejné jako Threadripper?
, , aktualita
Der8auer se podíval opravdu zblízka na procesory AMD EPYC a Threadripper, které mají velice podobné provedení, o němž tu byla řada otázek. Lidé se ptali, zda by bylo možné neaktivní jádra v Threadripperech oživit. Odpověď je nyní jasná. 
reklama
Procesory AMD Threadripper a EPYC, jak již dobře víme, si jsou velice podobné. Nejen že mají stejně vypadající pouzdro pro stejný typ patice, ale Threadripper, byť maximálně 16jádrové procesory, obsahují čtyři osmijádrové čipy Zeppelin. AMD už dříve prohlásilo, že dva z toho jsou v podstatě jen kusy kamene (spíše křemene) a slouží pouze k tomu, aby byl heatspreader zespoda podpořen a neprohnul se. 
 
starší fotografie otevřeného Threadripperu: aktivní jsou pouze dva čipy umístěné diagonálně
 
Německý overclocker Der8auer, který nás loni tak pěkně zásoboval relevantními informacemi o tom, co se skrývá pod pokličkou procesorů AMD a Intel, se nyní na toto téma zaměřil ve snaze proniknout ještě do větší hloubky. A to doslova. 
 
EPYC a Threadripper - klikněte pro zvětšení -  
 
Vzal si na pomoc nejlevnější z procesorů AMD EPYC a vedle něj pak rovněž "low-endový" Threadripper 1900X, aby je opět otevřel, což zahrnuje náročný proces zahřívání pro roztavení indiové pájky, aby se heatspreader oddělil od jader. To samo o sobě neukázalo nic, co by mohlo přinést odpovědi. 
 
Oním modelem EPYC by měl být 7251 s pouze osmi jádry, který však využívá všechna čtyři jádra v konfiguraci 2+2+2+2, což je zřejmé už jen kvůli tomu, že tento procesor má osmikanálový přístup do paměti, což by bez zapojení všech jader nešlo. Threadripper 1900X pak využívá jen dvě jádra (4+4) a čtyřkanálový přístup do paměti. 
 
Procesory samozřejmě nejsou identické. Nesou tranzistory na různých místech a substrát má odlišné označení. Ovšem to samo o sobě nevypovídá o ničem, pokud chceme určit, zda by v Threadripperu mohly být skutečně aktivní všechna čtyři jádra. Proto nastoupil pomocník, a sice objev pana Röntgena. 
 
rentgen EPYC
 
 
Nahoře vidíte rentgenový snímek procesoru EPYC a dole je obrázek procesoru stejné rodiny stažený z Internetu a zobrazující datové propojení jednotlivých čipů v procesoru.
 
rentgen Threadripperu
 
 
Rentgen tak v podstatě nic nepotvrdil, ale je tu jedna myšlenka. Pokud se podíváte na první snímek, pak různě posázené tmavé tečky reprezentují vertikální spoje vedoucí skrz vrstvy substrátové destičky procesoru a pokud jde o horizontální spoje čipů, ty by logicky měly být spíše tam, kde vertikální spoje nejsou, což víceméně odpovídá tomu, co vidíme. Zde si můžete sami stáhnout rentgenové obrázky v plné kvalitě včetně izometrických pohledů. Při srovnání se snímkem procesoru Threadripper 1900X je vidět, že vertikální spoje jsou hojné i v místech, kde máme v případě EPYC hojné množství datových spojů. 
 
A pokud mají být v Threadripperu zapojena pouze dvě jádra umístěná diagonálně, osobně bych si tipnul, že půjde na rentgenu o levé nahoře a pravé dole. To jsou všechno samozřejmě jen dohady, ale je dobré vidět, že se někdo pouští do zkoumání procesorů s takovou urputností jako der8auer. Jisté je jen to, že EPYC a Threadripper mají opravdu rozdílný základ a pravděpodobné je, že zbylé čipy na Threadripperech opravdu aktivovat nelze. 
 
Zdroj: der8auer (via YouTube)
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Astronomové poprvé detekovali na exoplanetě železo a titan Astronomové poprvé detekovali na exoplanetě železo a titan
Astronomové už dokázali najít tisíce potvrzených exoplanet, ale o nich samotných v podstatě nic nevíme. Dokážeme určit spíše jen jejich přibližnou velikost, hmotnost a vzdálenost od mateřské hvězdy, ale co takové složení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wells Fargo vylepšila hodnocení NVIDIE rovnou o dva stupně Wells Fargo vylepšila hodnocení NVIDIE rovnou o dva stupně
K neobvyklému dvoustupňovému vylepšení hodnocení sáhl analytik z Wells Fargo, když změnil toto hodnocení firmy NVIDIA ze stupně Underperform na Outperform. S tím bude spojeno i to, že jde o nového analytika, ale co jej k tomu vedlo? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel představil NUC i s Radeonem pro hraní eSports titulů Intel představil NUC i s Radeonem pro hraní eSports titulů
Intel už oficiálně představil své nejnovější minipočítače z řad NUC, které využijí procesory Coffee Lake i Cannon Lake. Jde jednak o NUC sady známé jako Bean Canyon a pak i celá mini PC, jež zase nesou označení Crimson Canyon.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Na těžbě Monera přes Coinhive ve velkém vydělává jen 10 lidí Na těžbě Monera přes Coinhive ve velkém vydělává jen 10 lidí
Coinhive je JavaScript, který na počítačích návštěvníků webových stránek těží kryptoměnu Monero. Zjistilo se však, že celý trh v podstatě ovládá pouhopouhých 10 subjektů, které získávají drtivou většinu příjmů. 
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA RT: nová jádra nejen pro obraz, ale i pro zvuk NVIDIA RT: nová jádra nejen pro obraz, ale i pro zvuk
Je dobře známo, že zvuk se prostorem šíří podobně jako světlo. Jeho vlny se také odráží a procházejí různými materiály, takže proč by se nová jádra RT nemohla využít i pro zvuk? Nastupuje tak technologie, která svým způsobem naváže na snahy AMD.
Dnes, aktualita, Jan Vítek