www.svethardware.cz
>
>
>
>

CPU EPYC pod rentgenem, jsou stejné jako Threadripper?

CPU EPYC pod rentgenem, jsou stejné jako Threadripper?
, , aktualita
Der8auer se podíval opravdu zblízka na procesory AMD EPYC a Threadripper, které mají velice podobné provedení, o němž tu byla řada otázek. Lidé se ptali, zda by bylo možné neaktivní jádra v Threadripperech oživit. Odpověď je nyní jasná. 
reklama
Procesory AMD Threadripper a EPYC, jak již dobře víme, si jsou velice podobné. Nejen že mají stejně vypadající pouzdro pro stejný typ patice, ale Threadripper, byť maximálně 16jádrové procesory, obsahují čtyři osmijádrové čipy Zeppelin. AMD už dříve prohlásilo, že dva z toho jsou v podstatě jen kusy kamene (spíše křemene) a slouží pouze k tomu, aby byl heatspreader zespoda podpořen a neprohnul se. 
 
starší fotografie otevřeného Threadripperu: aktivní jsou pouze dva čipy umístěné diagonálně
 
Německý overclocker Der8auer, který nás loni tak pěkně zásoboval relevantními informacemi o tom, co se skrývá pod pokličkou procesorů AMD a Intel, se nyní na toto téma zaměřil ve snaze proniknout ještě do větší hloubky. A to doslova. 
 
EPYC a Threadripper - klikněte pro zvětšení -  
 
Vzal si na pomoc nejlevnější z procesorů AMD EPYC a vedle něj pak rovněž "low-endový" Threadripper 1900X, aby je opět otevřel, což zahrnuje náročný proces zahřívání pro roztavení indiové pájky, aby se heatspreader oddělil od jader. To samo o sobě neukázalo nic, co by mohlo přinést odpovědi. 
 
Oním modelem EPYC by měl být 7251 s pouze osmi jádry, který však využívá všechna čtyři jádra v konfiguraci 2+2+2+2, což je zřejmé už jen kvůli tomu, že tento procesor má osmikanálový přístup do paměti, což by bez zapojení všech jader nešlo. Threadripper 1900X pak využívá jen dvě jádra (4+4) a čtyřkanálový přístup do paměti. 
 
Procesory samozřejmě nejsou identické. Nesou tranzistory na různých místech a substrát má odlišné označení. Ovšem to samo o sobě nevypovídá o ničem, pokud chceme určit, zda by v Threadripperu mohly být skutečně aktivní všechna čtyři jádra. Proto nastoupil pomocník, a sice objev pana Röntgena. 
 
rentgen EPYC
 
 
Nahoře vidíte rentgenový snímek procesoru EPYC a dole je obrázek procesoru stejné rodiny stažený z Internetu a zobrazující datové propojení jednotlivých čipů v procesoru.
 
rentgen Threadripperu
 
 
Rentgen tak v podstatě nic nepotvrdil, ale je tu jedna myšlenka. Pokud se podíváte na první snímek, pak různě posázené tmavé tečky reprezentují vertikální spoje vedoucí skrz vrstvy substrátové destičky procesoru a pokud jde o horizontální spoje čipů, ty by logicky měly být spíše tam, kde vertikální spoje nejsou, což víceméně odpovídá tomu, co vidíme. Zde si můžete sami stáhnout rentgenové obrázky v plné kvalitě včetně izometrických pohledů. Při srovnání se snímkem procesoru Threadripper 1900X je vidět, že vertikální spoje jsou hojné i v místech, kde máme v případě EPYC hojné množství datových spojů. 
 
A pokud mají být v Threadripperu zapojena pouze dvě jádra umístěná diagonálně, osobně bych si tipnul, že půjde na rentgenu o levé nahoře a pravé dole. To jsou všechno samozřejmě jen dohady, ale je dobré vidět, že se někdo pouští do zkoumání procesorů s takovou urputností jako der8auer. Jisté je jen to, že EPYC a Threadripper mají opravdu rozdílný základ a pravděpodobné je, že zbylé čipy na Threadripperech opravdu aktivovat nelze. 
 
Zdroj: der8auer (via YouTube)
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ADATA uvádí své nejrychlejší SSD pro běžné sestavy: XPG SX8200 ADATA uvádí své nejrychlejší SSD pro běžné sestavy: XPG SX8200
Dosud nejrychlejším modelem SSD určeným pro běžné počítače se pochlubila společnost ADATA, která jej vysílá na trh pod označením XPG SX8200. Jde pochopitelně o model pro NVMe, který využívá výkon rozhraní PCIe 3.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Pevný disk Seagate Exos vytáhne propustnost až na 480 MB/s Pevný disk Seagate Exos vytáhne propustnost až na 480 MB/s
Seagate dokazuje, že pevné disky ještě neřekly poslední slovo ani z hlediska datové propustnosti. Uvádí totiž heliem plněné disky Exos, které slibují sekvenční přenosy dat až 480 MB/s, což je na HDD velice slušné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
SpaceX prý postaví svou BFR v Los Angeles ve zbrusu novém zařízení SpaceX prý postaví svou BFR v Los Angeles ve zbrusu novém zařízení
Nedávno jsme přinesli informaci, že společnost SpaceX chce už přibližně za rok poprvé otestovat svou raketu BFR. Je tak už na čase, aby ta byla ve výstavbě, a to dle všeho v Los Angeles, z čehož ale prý nemají radost někteří členové Kongresu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Postavte si "Commodore 64" z Raspberry Pi Postavte si "Commodore 64" z Raspberry Pi
Už tento měsíc se má na trh dostat miniverze počítače Commodore 64 za oficiální cenu 70 dolarů. Pokud si ale chcete jeho obdobu postavit sami, můžete využít návod, který popisuje, jak si jej vytvořit doma za ještě nižší částku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Profesor kosmologie objevil Mars Profesor kosmologie objevil Mars
Profesor Peter Dunsby z Univerzity v Kapském městě ohlásil objev velice jasného pohybujícího se objektu, který v dané oblasti sledování předtím nebyl. Ohlásil jej jako objekt ATel 11448, což by později jistě velice rád chtěl vzít zpět. 
Včera, aktualita, Jan Vítek