www.svethardware.cz
>
>
>
>

Threadripper ve vařicím testu: které čipy jsou aktivní?

Threadripper ve vařicím testu: které čipy jsou aktivní?
, , aktualita
Der8auer nedávno poslal procesory AMD Threadripper i EPYC pod rentgen, aby se podíval na to, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Nyní se zaměřil na samotný Threadriper, aby zase zjistil, zda o jeho aktivních jádrech AMD říká pravdu. 
K oblíbeným
reklama
Pochopitelně nás napadne, proč by AMD mělo lhát ve svém vyjádření, že v procesorech Threadripper jsou aktivní dvě jádra a ta jsou umístěna diagonálně. AMD tím sledovalo především to, aby byly čipy jako zdroje tepla lépe rozloženy, čili aby nebyly hned vedle sebe a rozváděly teplo do větší plochy heatspreaderu. 
 

 
Der8auer, který nám nedávno procesory Threadripper a EPYC nechal zrentgenovat, chtěl nejdříve k ověření rozložení čipů v Threadripperu použít kvalitní infračervenou kameru. I její zapůjčení na jediný den je ale poměrně drahé a kamera by ani nemusela přinést uspokojivé výsledky vzhledem k tomu, jak tlustý je měděný heatspreader procesoru. Bez tohoto heatspreaderu by se zase procesor mohl po zapnutí velice rychle uvařit. A pokud by nemusela ani kvalitní IR kamera ukázat uspokojivé výsledky, pak použití teplotních čidel by těžko poskytlo lepší výsledky. 
 
Na pomoc tak přišla speciální kapalina pro chladicí systémy, a sice 3M Novec 7100 (C4F9OCH3), kterou der8auer použil už dříve pro zcela ponořený systém. Využil ji v podstatě stejným způsobem, a to s využitím dříve upraveného heatspreaderu, který měl vyřezané otvory nad čipy procesoru. Myšlenka byla prostě taková, že od aktivních jader ponořeného procesoru půjdou bublinky. 
 
 
To se také stalo, takže na obrázku i videu (po 5. minutě stopáže) lze jasně vidět, že bublinky se tvoří pouze nad dvěma diagonálně umístěnými čipy. Bylo nutné k tomu tento procesor také zatížit, což zařídil BIOS, do nějž stačilo vstoupit. 
 
 
Pak přišel na řadu také procesor EPYC, který byl použit už dříve v samotné desce (viz EPYC v desce pro Threadripper). EPYC však v dané desce nepracuje korektně a počítač nedokáže projít svým POST, takže se neustále restartuje a procesory se nezatíží tak, aby se tekutina nad nimi začla vařit. Proto posloužila tepelná sonda, která odhalila, že všechny čtyři čipy procesoru se zahřívají. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2 Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2
Miliardář Bill Gates je znám také jako velký filantrop a podporovatel projektů pro záchranu planety. Jedním z dalších je projekt Heliogen, který má pomoci nahradit fosilní paliva díky solární energii i využití pokročilého softwaru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce
Starship Mk1 včera prodělal tlakovou zatěžkávací zkoušku, kterou ovšem nevydržel a v horní části explodoval. Obešlo se to bez ohně i zranění obsluhy, ostatně neúspěch se dal očekávat. Co bude dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů
Intel se slovy Michelle Johnston Holthaus omluvil za zpožděné dodávky procesorů x86, čili v podstatě za to, že je nestačí vyrábět v potřebném množství. Potvrzuje tím, že nedostatek jeho procesorů je stále aktuální. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz
Od společnosti Philips jsme se dočkali dalšího zahnutého monitoru s obrovskou úhlopříčkou. Jde o model 439P9H, který má velký 43,4" VA panel s velmi vysokým kontrastem 3000:1. Potěší i 10bitovými barvami.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře