www.svethardware.cz
>
>
>

AMD zvyšuje svůj podíl na trhu s CPU, Intel s cenami nehýbe

AMD zvyšuje svůj podíl na trhu s CPU, Intel s cenami nehýbe
, , aktualita
AMD se s námi podělilo o čísla firmy Mercury Research, která hovoří o podílu jeho procesorů na trhu s desktopovými, mobilními a serverovými procesory. Do těch ovšem ještě nestačila zasáhnout 7nm generace. 
K oblíbeným
reklama
Máme tak tady jednak tabulku ukazující posledních pět kvartálů, z nichž AMD může mít radost, i když je otázka, zda si samo nepředstavovalo rychlejší růst na trhu. Ovšem můžeme předpokládat, že nová generace 7nm procesorů tento růst jen urychlí, a to v oblastech desktopů a serverů.  
 
 
AMD přitom v prvním letošním kvartále mezi servery ztratilo, ale nyní svou ztrátu dohnalo a přidalo oproti závěru předchozího roku ještě dvě desetiny procenta navíc. Mezi desktopy podíl stagnoval, což je celkem pochopitelné, když se už čekalo na nové 7nm Ryzeny a pak tu máme vytrvalý růst mezi notebooky, který je nejsilnější. Notebooky se už dávno prodávají ve větších počtech v porovnání s desktopy, i když na tom z hlediska procentuálního podílu nezáleží, ovšem zde také AMD mělo co dohánět, a růst na tomto trhu je tak velice důležitý. 
 
Uvidíme tak, co s čísly za aktuální kvartál udělají procesory Ryzen 3000, které se v maloobchodě prodávají jako housky, vedle nichž tu jsou už také EPYC 7002 a o ty je také velký zájem. Nicméně malobchodní prodej komponent není tak důležitý v konečných číslech a také rozhodně nemáme údaje o oblibě procesorů ve všech zemích. Japonští a Němečtí koncoví zákazníci ale zcela jistě preferují Ryzeny. 
 
A na druhou stranu, Intel by měl mít v tomto kvartálu už víceméně vyřešeny své problémy s nedostatkem 14nm čipů, což bude fungovat jako protiváha pro 7nm procesory AMD. Dosud si tak Intel rozhodně nemohl stěžovat na odbyt a snažil se jej všemožně pokrýt a ačkoliv se objevovaly informace o tom, že jej AMD svými novými produkty donutí zlevňovat, bylo zřejmé, že to se těžko stane. 
 
 
Nyní to máme potvrzeno v tabulce, která ukazuje oficiální ceny procesorů Intel za květen a srpen. Hledat v ní nemusíte nic, protože částky se vůbec nikam nepohnuly a také proč by měly, když je stále velký zájem a také zlevňování nyní by znamenalo stahování kalhot daleko před brodem, neboť ještě není vůbec jasné, jak nástup 7nm AMD změní či nezmění trh. 
 
AMD ještě čeká vypuštění 16jádrového Ryzenu, přičemž Intel může reagovat procesorem Core i9-9900KS, jejž označí za světově nejvýkonnější herní CPU a bude mít nejspíše pravdu. Pak už budeme čekat na generaci Comet Lake s až 10 jádry (opět 14nm) a někdy za rok snad nastoupí už 7nm+ procesory AMD Zen 3. Nůžky se tak opět možná rozevřou, co se týče cen a vícevláknového výkonu, ovšem nelze čekat, že takty příštích Ryzenů vystřelí do nebe a je pravděpodobné, že Intel si se stále konkurenceschopným 14nm procesem v desktopech vystačí ještě dva roky. Ale to je jen má projekce, takže uvidíme. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Včera, aktualita, Jan Vítek18 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře