reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ani AMD, ani NVIDIA, ale Intel má dodávat hardware pro infotainment Tesly

28.9.2017, Jan Vítek, aktualita
Ani AMD, ani NVIDIA, ale Intel má dodávat hardware pro infotainment Tesly
Nedávno proběhla médii zpráva o tom, že AMD se chystá nahradit NVIDII a poskytnout společnosti Tesla svůj hardware pro infotainment a autonomní řízení vozů. Nejnovější informace to popírají, ovšem NVIDII nevrací ztracenou pozici.
Společnosti Tesla a NVIDIA spolupracovaly na počítačových systémech už od doby, co přišel na trh Model S poháněný čipem NVIDIA Tegra 3. Později začaly být aktuální "superpočítače" Drive PX2 a nedávná překvapivá zpráva zněla, že Tesla si vybrala služeb společnosti AMD, která měla pro tyto účely vyvinout zbrusu nový čip. Tyto zprávy se ukázaly nakonec jako nevěrohodné a samotné AMD je ani nechtělo komentovat. 
 
 
Nyní to však vypadá, že NVIDII by měl nahradit namísto AMD samotný Intel, který už na rozdíl od svého menšího soka má své dlouholeté zkušenosti s vývojem systémů pro řízení vozů i se systémy umělé inteligence. Snaží se však vmáčknout do oblasti, kterou NVIDIA vcelku oprávněně považuje za svůj píseček, ovšem zatím jde jen o infotainment, ne o systémy autonomního řízení vozů.
 
Tyto nové zprávy pochází od agentury Bloomberg a pokud ta mluví pravdu, pak je zřejmé, že Tesla má s technologiemi NVIDIA nějaký závažný problém. Nicméně její hardware je stále montován do nových vozů Tesla a Intel samotný o tomto tématu zatím mlčí. 
 
Je pravda, že Intel v nedávné minulosti značně investoval do automobilů AI a strojového učení obecně. V létě 2016 koupil společnost Nervana, z čehož již vzešly čipy Lake Crest, v září stejného roku investoval do firmy Movidius specializující se na nízkospotřebové čipy pro strojové vidění a učení, nedávno ohlásil už uskutečněné investice do AI společností ve výši miliardy dolarů a aby toho nebylo málo, včera jsme zmínili čip Loihi schopný se samostatně učit. Dá se tak vytušit, že Intel má o automotive skutečně zájem.
 
Pro NVIDII, natož pak pro Intel, není spolupráce s Teslou nic, co by samo o sobě mohlo přinést pohádkové zisky, však tu můžeme stále pokládat za malou automobilku (v posledním svém fiskálním roce dodala na trh cca 76 tisíc vozů z téměř 90 milionů prodaných po celém světě). O Tesle se však velice často mluví a píše, neboť je jednak spojena s Elonem Muskem a také jde o pionýra mezi firmami produkujícími elektrovozy. 
 
Nezbývá než počkat, co z údajné nové spolupráce mezi Intelem a Teslou vznikne. 
 
Zdroj: Bloomberg
reklama
reklama