www.svethardware.cz
>
>
>
>

Apple kupuje VR firmu Vrvana, pustí se brzy do světa virtuální reality

Apple kupuje VR firmu Vrvana, pustí se brzy do světa virtuální reality
, , aktualita
O společnosti Vrvana zaměřující se na virtuální a rozšířenou realitu už jsme párkrát slyšeli. Nyní ale už končí jako samostatný subjekt, neboť ji koupil samotný velký Apple za 30 milionů dolarů. Co s ní chce dělat? 
K oblíbeným
reklama
Společnost Vrvana připravovala stejně jako mnohé další svou konkurenci pro Oculus Rift a HTC Vive, ovšem její Totem jsme na trhu nakonec nikdy neviděli (šlo o neúspěšný projekt na Kickstarteru), což ostatně platí i pro další firmy, respektive startupy. Totem měl přitom nabídnout virtuální i rozšířenou realitu, což znamená, že byl vybaven kamerami, které umožnili na vnitřní displej promítnout obraz okolního světa a ten pak případně kombinovat s počítačovou grafikou. 
 
Vrvana
 
Apple se přitom virtuální a rozšířenou realitou zabývá již dlouho, a tak není divu, že měla o firmu jako Vrvana zájem, a to alespoň dle serveru TechCrunch, který přinesl informace o akvizici. Vrvana tak byl v důsledku neúspěšný startup v tom, že nedokázal na trh přinést vlastní produkt, ale jeho inženýři nyní budou mít šanci díky prostředkům firmy Apple, pokud ovšem ta jejich služeb využije. 
 
Pro firmu jako Apple je 30 milionů dolarů spíše pakatel, a tak nejde o zásadní investici, ale ukazuje to, že se v ní na VR a AR skutečně pracuje. Je ale otázka, zda se od Applu skutečně dočkáme nějakých výsledných produktů a spíše to lze vidět jako investici s nízkým rizikem ztrát, která může přinést bohaté a chutné ovoce.
 
Však po slibném začátku v době před zhruba třemi lety, kdy se objevoval nově vyvíjený headset snad každý měsíc, jsme se dočkali pouze dvou použitelných, které jsou dražší, než výrobci dříve tvrdili a především tu velice dlouho nebyl potřebný obsah, což se zlepšuje jen pomalu. Ostatně vývojáři pochopitelně nemají velký zájem na tom, aby složitě tvořili či upravovali software pro VR headsety. Stačí se podívat na to, jakou penetraci mají mezi hráči na Steamu. Rift a Vive tam nemají dohromady ani půl procenta a to spíše stagnuje. 
 
Samotný Apple už pracoval na VR headsetu, ale Tim Cook minulý rok řekl, že AR, čili rozšířená realita, je dle něj daleko zajímavější. Pak se objevily i informace o tom, že Apple chystá AR headset, takže si lze představit, že se chystá vytvořit konkurenci pro Microsoft a jeho HoloLens, která by měla vstoupit na trh v roce 2020. V podání Apple také půjde o zcela samostatný headset, čili nic, co by muselo komunikovat s výkonným počítačem. A dá se říci, že rok 2020 je reálný, neboť pro taková zařízení je klíčový dostatečně výkonný a úsporný hardware, což závisí především na pokroku výrobních technologií. 
 
Už dříve Apple investoval také do akvizice jiných firem ze stejného soudku, což byly SMI,Flyby Media, Metaio a Faceshift.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek